В’язні прагнуть зберегти планету

Share on Facebook

 

vjazni

Новорічні свята, крім іншого, традиційно радують нас можливістю переглянути старі улюблені кінострічки, багато з яких протягом десятиріч фактично розібрані на незабутні цитати. Чи пам’ятаєте мрійливу фразу одного з героїв «Джентльменів удачі» «…в тюрмі зараз макарони дають…»? До чого тут це? Виявляється, між в’язницями та органіком може бути навіть щось спільне.

Пригадуючи Алькатрас та замок Іф, розумієш, що тюрми посеред морів – не дивина, однак норвезький варіант вартий уваги.

Схоже, що це чи не найперша в Європі екологічна буцегарня. У в’язниці Bastoey, розташованій на однойменному острові за 50 миль на південь від Осло, використовують сонячні батареї, приміщення обігрівають не нафтопродуктами, а дровами. Там застосовують сувору систему утилізації, а з огляду на харчування вона фактично цілком самодостатня.

У цій «органічній» в’язниці заборонено будь-які стимулятори не лише для невільників, а й для рослин і тварин, так само як і пестициди та будь-які інші хімікати.

Bastoey має свій власний пляж і поля. Тут вирощують картоплю, боби, зернові культури та ягоди – все стовідсотково органічне. На фермі вигодовують 20 корів, 40 овець і 200 курей, за якими доглядають самі арештанти. Тварин вирощують на м’ясо, але вбивати їх на території ферми заборонено. Виконуючи будь-які роботи, замість вантажівок тут використовують коней, зокрема задля оранки та перевезення вантажу.

В’язниця отримує гранти від природоохоронних організацій. Всі ж не використані на власній кухні продукти продають іншим тюрмам.

«Все це – частина нашої системи примушування в’язнів до відповідальності, зокрема через їхній догляд за рослинами й тваринами», – пояснює заступник начальника тюрми Пер Ейрік Ланд.

Сонячні генератори поки що розташовані лише на даху одного з житлових блоків, однак керівництво завдяки ним планує зменшити споживання електроенергії на 70 %.

Зазвичай в’язнів утримують у зачинених камерах і жорстоких умовах та примушують працювати в не придатних для людського виживання місцях. Та спробуймо мислити, як норвежці – в’язниця з мінімальною охороною та домівками замість тісних тюремних камер! Ви, певно, гадаєте, що це неможливо. З такої тюрми легко втекти… Так, але втікача, котрий вдався до цього хоча б раз, переправляють на довічне ув’язнення до буцегарні суворого режиму. Це вагома причина, щоб не тікати.

На острові Bastoey утримують 115 в’язнів, серед яких є вбивці й ґвалтівники, однак навколо периметра немає колючого дроту, а невільників на ніч не замикають у їхніх камерах. Тут ув’язнені мають змогу навчатися, дістати консультації з будь-якого питання, грати в теніс, мати свій власний телевізор. У теплі дні вони можуть навіть засмагати на пляжі.

«Можна або зробити в’язницю власне місцем покарання, або ж спробувати створити для утримуваних сприятливе середовище, щоби вони почали робити щось позитивне. Наша головна мета – довести, що ця тюрма зменшує рецидивізм, і екологічні підходи – частина цієї стратегії», – каже пан Ланд.

Одного 41-річного в’язня на ім’я Кнут, який сидить за контрабанду наркотиків, було переведено на острів після того, як у нього почалися депресія та фізіологічні розлади в жорсткішій тюрмі. «Коли я потрапив до Bastoey, то ніби відчув подих вітру надії під своїми крилами», – романтично згадує він в інтерв’ю норвезькому газетяреві. І, як запевняє заступник начальника, «на екологічній зоні» він не один такий: «Дехто з в’язнів став навіть «зеленішим» за нас. Нещодавно я йшов на роботу, попиваючи дорогою каву з одноразової філіжанки, й тут один з них раптом поставив мене в досить незручне становище, зауваживши: «Агов, начальнику! Та ти що? Це ж зовсім не екологічно!»

До речі, норвезький уряд планує до 2015 р. 15% агровиробництва країни поставити на «органічні рейки». Навіть норвезьку армію з 2008 р. почали переводити на органічне харчування: розуміють, що свої солдати мають бути не лише ситими, а й здоровими.

Чи можливо подібну в’язницю створити в іншому місці? Звичайно!

«Зелені» тюрми організовано, наприклад, у Новій Зеландії! Там уже в чотирьох буцегарнях запущено проекти вирощування органічних овочів.

Нещодавно шістнадцятьох арештантів з чоловічої та жіночої в’язниці «Крайстчерч» влаштували на роботу в органічному секторі країни. Нові ділянки було змодельовано за прикладом успішного органічного господарства у в’язниці «Роллестон» за підтримки сертифікаційного органу AgriQuality, консалтингової компанії Organics Aotearoa New Zealand та фірми – постачальника органічної продукції Fresh Direct.

Під органічне землеробство в «Крайстчерчі» було відведено 12 га довколишніх земель. Тут невільники не лише працюють, а й досконало вивчають методи органічного городництва та садівництва, що є перспективною галуззю економіки.

В’язні самостійно підготували ділянку для вирощування органічних овочів. Спочатку вони встановили систему зрошування та метеорологічну будку. Потім разом з компанією Fresh Direct, яка займається маркетингом і розповсюдженням органічної продукції, було вирішено, які овочі слід вирощувати та котрі з них будуть найбільш рентабельними, зокрема: часник, боби, морква, броколі, брюссельська капуста, цибуля-порей, картопля та гарбузи. Щорічно на ринках Нової Зеландії продають 150 тонн вирощеної в такий спосіб продукції.

Частка органічного ринку стрімко зростає. Є гарні можливості розвитку як місцевого, так і експортного ринку органічних продуктів. Тому уряд Нової Зеландії має всі переваги задля залучення дедалі більшої чисельності в’язнів до процесу навчання з методів вирощування органічної продукції, а також виробництва та розширення ринку.

То ж бачимо різні острови, різні куточки світу, спільне прагнення навіть в неволі жити максимально органічно!


 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 01-02 (05)' 2010


 
 

Add your comment

Your name:
Your email:
Comment: