Ідилія біодинаміки по-італійськи

Share on Facebook

 

ferma-fattoria

Тоскана – край, наповнений спокоєм і умиротворенням, де милують око дивовижні пейзажі, а цікавість манить у міста мистецтв, парки і римські терми. У Тоскану неможливо не закохатися. Звичайно, в Італії багато не менш чудових областей, але саме у Тоскані – найкраща кухня, неповторні сільські пейзажі, затишні середньовічні містечка та знамениті центри культури – Флоренція, Піза, Сієна.

Для тих, хто втомився від міської суєти, Тоскана – чудове місце для агроекотуризму.

Вартою уваги є одна із найбільш передових в Італії органічно-біодинамічна ферма «Фатторія Ла Віалла», що знаходиться в самому центрі території К’янті. Fattoria у перекладі означає «ферма, виноробна садиба». Діяльність цієї ферми базується на філософському фундаменті – біодинаміка як спосіб «оживити землю», закладеному на початку XX століття відомим австрійським мислителем, засновником антропософії Рудольфом Штайнером. «Фатторія Ла Віалла» розташована на пагорбах неподалік містечка Кастільйон-Фібоккі, 30 км на південь від Флоренції. Її територія – понад 1 000 га, 70% з яких вкриті дубовими, сосновими та каштановими лісами.

На фермі утримують понад 1 200 голів овець, за якими доглядають… виключно собаки! Така практика походить ще з давніх часів, коли вівці, кози й інші тварини ще не були одомашнені настільки, щоб підкорятися людині. Тут-то і стала в нагоді собака. Не придумати кращого сторожа, здатного відчути і помітити ворога не лише в темряві, а й у будь-яку погоду! Собаки пильно стежать за безпекою стада і негайно вертають до гурту тих, що відбилися. Собак на «Фатторія Ла Віалла» попередньо не навчають – їхні «знання» передаються між особинами від покоління до покоління. Кажуть, що людям не можна «контактувати» з собаками, оскільки останні можуть «залишити» стадо та «піти» до людей. На молочарні «Фатторія Ла Віалла» з овечого молока виробляють дуже смачні сири пекоріно та рікотта. Однак основною продукцією ферми є оливки та, звичайно ж, вино.

Тоскана – єдина серед регіонів Італії, де виробляють червоне вино з особливим характерним смаком. Слава і попит на вино К’янті величезні. Виноградники «Фатторія Ла Віалла» розташовані на висоті 300-600 метрів над рівнем моря, на угіддях, що складаються з каміння з гострими скелястими фрагментами, пісковику і глини, а також вапняку і піску. Такий рельєф надає ландшафту характерної хвилястої форми, а помірний клімат району з великою кількістю світла та природною дренажною системою сприяє росту винограду (наприклад: Санджовезе, типовий виноград К’янті, також вирощується в інших частинах Італії, але відмінне вино з нього виробляють лише тут). Серед інших сортів винограду, що тут вирощуються, варто відзначити Канайоло, Треббіано, Мальвазія дель К’янті, Колоріно, Чілегіоло.

Виробництво вина на «Фатторія Ла Віалла» – дуже відповідальний процес. Наприкінці червня здійснюється підрізка лози, восени гроно за гроном збирають урожай вручну, виключаючи можливість збору нестиглого чи нездорового винограду. Зібраний виноград одразу подають на прес: спочатку спеціальна машина відділяє плоди від гілочок, а пізніше «м’який» прес трансформує виноград у муст (свіжо вичавлене сусло). Ферментація (бродіння) мусту здійснюється в ізольованих металевих ємностях при суворо контрольованій температурі – 16-18°C для білих сортів та 23-27°C для червоних. Через 10-12 днів для червоних вин настає час для малолактозної (молочно-кислої) ферментації – процес перетворення яблучної кислоти, що міститься в червоному вині, на молочну кислоту, що збільшує м’якість та довговічність вина. Малолактозна ферментація триває тиждень або й два. Тепер вина готові до стабілізації в дубових діжках від 6 місяців для білого вина, 2 років для вина «Barricato» та 5 років для марки «Vin Santo».

italyНе менш цікавим є виробництво оливок. Щороку в листопаді з понад 22 тис. оливкових дерев вручну збирають чималий врожай. Збирати оливки – не просто професія, а ціле мистецтво, дуже дорога ручна робота. Немає значення, яка доля уготована для кожної конкретної оливки – стане вона олією чи буде заточена в консервну банку, – в будь-якому випадку кожен плід проходить через людські руки. Тому олія в магазинах така дорога. Щоб продукт вийшов якісним, від дерева і до пресу оливка повинна дійти неушкодженою, без жодної подряпини. З ушкоджених плодів ніколи не вийде першокласна олія.

На фермі «Фатторія Ла Віалла» можна побачити дерева, одягнені в спідниці. Це старі шовкові парашути, в які падають дозрілі оливки. Олію з цих оливок традиційно вичавлюють на власному старовинному кам’яному оливковому млині!

З метою підживлення врожаю на фермі готують спеціальний компост. Для його виготовлення використовують різноманітні відходи: бур’ян, листя, зіпсовані овочі та фрукти, гній. Матеріал для виготовлення компосту складають у великі купи у неглибоких ямах – таким чином, щоб забезпечити гарну вентиляцію. Його застосовують, поєднуючи з використанням «п’ятисотого» препарату та 501 за необхідності. Родючість та стан ґрунту є наріжним каменем у діяльності господарства.

Ферма «Фатторія Ла Віалла» має навіть власну «екологічну» електростанцію –фотоелементи переробляють сонячну енергію в електрику, якої вистачає не лише для забезпечення власних потреб, а й для надання електроенергії в загальну мережу. На площі розміром з футбольне поле можна розмістити понад 2,6 тис. стандартних фотопанелей сумарною потужність понад 250 кВт, а територія під фотоелементами – прекрасне пасовище для овець!

У 1999 р. уряд Італії офіційно затвердив близько 300 га цієї ферми як «природній оазис».

Господарі з радістю приймають гостей! А для розміщення агроекотуристів на території ферми розташовано 23 затишні типові «тосканські» кам’яні будиночки, найстаріший з яких датується 11 ст. н. е.

Варто відвідати це надзвичайно красиве та цікаве місце Італії. Після всього побаченого залишається враження, що Тоскана – це поля, пагорби, оливки, прекрасна їжа і, звичайно, вино! Взагалі, Італія – дуже тепла країна. І не лише внаслідок клімату, а ще й завдяки умінню місцевих жителів незабутньо зустрічати гостей!


Володимир Ніщета, Федерація органічного руху України

Петра Кнорр, Фатторія Ла Віалла


 


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 07-08 (09)' 2010

Add your comment

Your name:
Your email:
Comment: