Боротьба зі стресом: вчимось уникати негативних емоцій

Share on Facebook

 

У сучасному бурхливому житті стрес – настільки поширене явище, що не варто пояснювати його значення. Інколи неприємності на роботі чи вдома виснажують так, що, здається, чорна смуга ніколи не закінчиться.


стрес

Восени та взимку, коли світловий день стає все коротшим, відчувається брак сонячного світла, стрес і депресія стають частими гостями. Контролювати негативні емоції нескладно, головне – навчитись брати на себе відповідальність за власні думки, емоції, графік дня, оточуюче середовище та реакцію на виклики долі.

Стрес є причиною виникнення близько 90% захворювань: унаслідок постійного перенапруження ослаблюється імунітет і спотворюється робота всіх систем організму.

 

ПРИЧИНИ СТРЕСУ

Проблеми зі здоров’ям

Дискомфорт

Дрібні щоденні проблеми

Конфлікти з людьми та родичами

Спілкування з неприємними людьми

Напружена чи монотонна робота

Фінансові труднощі

Недосяжні мрії та завищені вимоги до себе

Звинувачення себе у всіх проблемах

ШКІДЛИВІ НЕДІЄВІ СПОСОБИ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ

  • Паління
  • Вживання алкоголю
  • Переїдання чи недоїдання
  • Зомбування перед телевізором чи комп’ютером
  • Відчуження від сім’ї та друзів
  • Вживання таблеток чи наркотиків
  • Занадто тривалий сон
  • Занадто щільний графік роботи
  • Помста за інших (грубість, насильство)

Здається, що ці способи і справді зменшують вплив стресу, проте це явище тимчасове, що в майбутньому може спричинити розлади здоров’я.

 

 

ВЧИМО ЗДОРОВІ СТРАТЕГІЇ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ

 

Якщо ваші звичні методи подолання стресу не сприяють поліпшенню вашого емоційного та фізичного здоров’я, настав час вивчити нові, більш здорові способи та почати їх використовувати. Існує багато таких способів, але вони потребують змін: ви можете змінити ситуацію чи оточення, в якому знаходитесь, або вашу реакцію на негаразди.

Оскільки кожна людина має унікальну реакцію на стрес, не існує єдиних «ліків» для всіх, тому експериментуйте з різними техніками та стратегіями. Оберіть ті, які допомагають вам почувати себе спокійно та врівноважено.

 

1. УНИКАЙТЕ НЕПОТРІБНОГО ДИСКОМФОРТУ

Навчіться говорити «ні». Знайте межі своїх можливостей та дотримуйтесь їх. Чи то в особистому, чи професійному житті намагайтесь не брати додаткових обов’язків, коли ви не маєте ресурсів на їх виконання. Взяти на себе більше, ніж ви можете зробити, – прямий шлях до стресу.

Уникайте людей, які вас дратують. Якщо хтось із вашого оточення постійно вводить вас до стану стресу, і ви не можете виправити ваші стосунки, обмежте кількість часу, яку ви проводите з цією людиною, або припиніть стосунки повністю.

Візьміть під контроль оточення. Якщо вечірні новини засмучують вас, вимкніть телевізор. Якщо тиснява у громадському транспорті дратує вас, оберіть довший маршрут, але більш спокійний. Якщо похід до магазину чи базару вам не подобається, купуйте речі в Інтернеті.

Упорядкуйте свій список справ. Уважно проаналізуйте ваш щоденний розклад, обов’язки та завдання. Якщо у вас занадто багато справ, розподіліть їх на першочергові та другорядні. Завдання, які насправді не є такими важливими, запишіть у самому кінці списку або викресліть їх зовсім.

 

2. НАМАГАЙТЕСЯ ЗМІНИТИ СИТУАЦІЮ

Не стримуйте, а висловлюйте свої почуття. Якщо хтось або щось вас турбує, поговоріть про ваші проблеми відкрито, але стримано та з повагою. Якщо ви тримаєте всі переживання у собі, відчуття роздратування, образи та незадоволення лише наростатимуть, але ситуація залишиться незмінною.

Будьте готові до компромісу. Якщо ви просите когось змінити свою поведінку, будьте готові зробити це самі. Якщо ви обидва будете готові поступитися один одному, ви матимете хороший шанс знайти щасливу золоту середину.

Будьте більш рішучими. Не пасіть задніх у власному житті. Дивіться проблемам в обличчя, намагаючись зробити все можливе, аби передбачити та запобігти негативним наслідкам. Якщо на носі у вас важлива зустріч або іспит, а ваш друг чи подруга щойно повернулись із відпустки сповнені вражень, скажіть одразу, що у вас сьогодні є лише кілька вільних хвилин.

Керуйте своїм часом. Якщо ви не вмієте планувати власний час, а всі важливі справи відкладаєте на потім, колись вам доведеться вирішувати їх усі відразу, тоді, звичайно, дуже важко залишатися зосередженим та спокійним. Навчіться планувати спочатку свій день, потім тиждень тощо.

 

3. НАМАГАЙТЕСЯ ПРИСТОСУВАТИСЬ ДО ДЖЕРЕЛ СТРЕСУ

Перегляньте ставлення до проблеми. Намагайтесь оцінювати стресові ситуації з позитивної точки зору. Замість того, щоб нервувати через затори на дорогах, розгляньте їх як перспективу перепочити, обдумати всі справи, послухати улюблену радіостанцію.

Дивіться на проблеми згори. Запитайте себе, чи буде стресова ситуація актуальною та важливою через місяць або рік, чи варта вона того, щоб засмучуватися та картати себе. Якщо ваші відповіді негативні, спрямуйте ваш час та енергію на дійсно важливі питання.

Перегляньте свої стандарти. Перфекціонізм – найбільше джерело непотрібного стресу. Припиніть налаштовувати себе на невдачу, вимагаючи досконалості. Встановіть розумні вимоги для себе та інших людей, а також навчіться сприймати й оцінку «добре» у вашому житті.

Зосередьтесь на позитиві. Коли стрес звалює вас із ніг, знайдіть час, щоб поміркувати над усім, що ви цінуєте у вашому житті, зокрема власні позитивні якості й таланти. Ця проста стратегія допоможе вам не надавати занадто великого значення проблемам у майбутньому.

 

Контролюйте ваше ставлення до речей

Те, як і що ви думаєте, може мати величезний вплив на ваше емоційний та фізичний добробут. Щоразу, коли ви негативно думаєте про себе, ваше тіло реагує так, ніби це правда. Якщо ви бачите в собі лише хороші речі, у вас більше шансів почуватися добре. Викресліть зі свого лексикону слова «завжди», «ніколи», «повинен». Ці контрольні слова вже сигналізують про негативні думки.

 

 

4. ПРИЙМАЙТЕ СПОКІЙНО РЕЧІ, ЯКІ НЕМОЖЛИВО ЗМІНИТИ

Спокійно сприймайте неминуче. На жаль, ми не можемо зарадити чи змінити такі стресори, як смерть близької людини, серйозне захворювання чи економічна криза в країні. У таких випадках найкращим способом подолання стресу буде прийняти речі такими, як вони є, ніж протестувати проти ситуації, яка не зміниться.

Не намагайтесь управляти некерованим. Багато речей у житті знаходяться поза нашим контролем, особливо поведінка інших людей. Замість того, щоб перейматися такими речами, зосередьте свою увагу на тому, що вам підвладне, наприклад, ваша реакція на проблему.

Рухайтесь уперед. Прислухайтеся до мудрого вислову: «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». Стикаючись із серйозними проблемами, спробуйте подивитися на них як на можливість для особистого росту. Якщо ваші власні дії сприяли стресовій ситуації, поміркуйте над ними та винесіть урок із власних помилок.

Діліться почуттями з іншими. Поговоріть з близьким другом або запишіться на прийом до психолога. Висловлюючи вголос те, що вас хвилює, ви полегшите ваші емоційні переживання.

Вчіться пробачати. Прийміть той факт, що ми живемо у неідеальному світі, а люди схильні помилятись. Відпустіть гнів та образи. Звільніть себе від негативної енергії, пробачивши себе за власні помилки та інших за образи, і рухайтесь далі.

 

 

5. ЗНАЙДІТЬ ЧАС ДЛЯ ВЕСЕЛОЩІВ ТА РЕЛАКСАЦІЇ

Самоконтроль та позитивне ставлення до життя допоможуть вам легко витримувати всі виклики долі. Якщо ви регулярно знаходите час на відпочинок та розваги, вмієте посміятися над собою, ви будете готові зустріти стресові ситуації у різні періоди життя.

 

 

Покращити настрій допоможуть:


Прогулянки пішки

Спілкування з природою

Заняття спортом

Тепла ванна й ароматерапія

Улюблена книга і трав’яний чай

Домашні тварини

Праця у саду чи на городі

Курс масажу

Улюблена музика чи комедія

Спілкування у колі друзів


 

Вчіться релаксувати

Навчитися контролювати рівень стресу допоможуть техніки релаксації. Ці нескладні прийоми допоможуть вам стати емоційно стійкішими, зібранішими,  спокійнішими, щасливішими, навчать слухати власне тіло, полегшивши біль та напруження у м’язах. Неважливо, яку саме техніку ви оберете (дихальні вправи, йогу чи медитацію), головне – зробити їх частиною життя.

 

 

6. ЗРОБІТЬ ЗДОРОВ’Я СТИЛЕМ ЖИТТЯ

Підвищити стійкість організму до стресу можливо, зміцнивши ваше фізичне здоров’я. Зверніть увагу на всі складові здорового способу життя.

Регулярна зарядка. Фізична активність відіграє вирішальну роль у боротьбі з наслідками стресу. Знайдіть принаймні 30 хв часу на заняття спортом тричі на тиждень: займайтеся вдома чи відвідуйте спортзал. Найкращими вправами для зменшення накопиченої напруги та стресу є аеробні заняття (швидка хода, біг, прогулянки на велосипеді, плавання, танці, аеробіка).

Здорове харчування. Слідкуйте за тим, що ви їсте, і наскільки корисним це є для вашого організму. Збалансована за вітамінним та мінеральним складом органічна дієта краще підготує організм, аби впоратися зі стресом. Розпочинайте день зі сніданку, не нехтуйте обідом та зберігайте енергію та ясність розуму протягом дня разом зі збалансованими та поживними органічними стравами.

Кава та цукор. Тимчасова активність, до якої спонукають кофеїн та цукор, часто закінчується погіршенням настрою та виснаженням. Зменшивши у своєму раціоні кількість кави, солодкої газованої води, шоколаду, цукру, ви почуватимете себе більш спокійно та спатимете краще.

Здоровий сон – життєво важливий стан мозкової діяльності, під час якої зникає стан внутрішнього напруження та роздратування, відновлюються втрачені сили та поліпшується настрій. Медики вважають, що дорослій людині, аби відпочити і почувати себе сповненою енергії, необхідно спати 7-8 год. на день. В іншому випадку почуття втоми лише збільшить ваш стрес.

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 10 (20)' 2011

Комментарии (2)
211.03.2016 16:48
Дашуля)
Спасибо большое‼‼↕↕◄►◄►
111.03.2016 16:46
Дашуля)
Люблю Вас мне очень подошло это на урок осн.здор.)))!!!!

Добавьтe Ваш комментарий

Ваше имя (псевдоним):
Ваш адрес почты:
Комментарий: