Стоп хімія, або як захистити врожай органічними методами

Share on Facebook

 

Біологічна боротьба зі шкідниками в органічному землеробстві передбачає врівноваження популяції шкідників з використанням природних факторів. Вона ґрунтується на знанні екології та розумінні особливостей функціонування екологічних систем. Природними факторами у боротьбі з комахами-шкідниками є хижаки, паразити і патогени, які називають антагоністами.


170

Наприклад, рослиноїдні істоти і рослинні патогени використовуються як агенти з біологічного контролю бур’янів, зі шкідниками борються за допомогою комах-хижаків, як наприклад сонечок і трихограм.

 

Ще з прадавніх часів існує багато безпечних, органічних і економічно ефективних способів, як позбутися деструктивних шкідників у саду і на городі. Головне – правильно визначитися, що саме є причиною проблем, обравши правильний шлях їх вирішення.

 

1. Відлякуємо тварин

 

Щоб позбутися проблеми поїдання овочевих та плодових рослин тваринами (наприклад зайцями, бабаками, кротами) достатньо обробити рослини безпечним, але не смачним для них розчином. Змішайте одну столову ложку рідкого миючого засобу і півпляшки гарячого спирту, вилийте у відро і долийте води. Обприскайте рослини, які особливо полюбляють дикі тварини. Після дощу процедуру варто повторити. Але часто один невдалий досвід одразу ж відлякує тварин, і вони більше не повернуться на ваш город. Птахів, що нищать сходи (наприклад ворон) відлякують опудала та шумові пушки. У нагоді може стати й установка для поливу, обладнана детектором руху, яка також перешкоджатиме тваринам з’їсти всі овочі, фрукти і квіти на вашій дачній ділянці.

 

2. Встановлюємо бар’єри

 

Зробіть огорожу для свого городу з металевої сітки та залиште зверху незакріпленими 30 см. Верхня частина повинна вільно рухатись, утворюючи шум, та відлякувати тварин.

Розкиданий за периметром ділянки діатомітовий ґрунт (рихлі кремнієві відкладення, що складаються з панцирів діатомінових водоростей) має гострі краї, що не допустить нашестя слимаків на врожай.

Ягоди і розсаду можна накрити зверху мілкою сіткою, щоб птахи і комахи не завдали збитку майбутньому врожаю.

 

3. Встановлюємо пастки

 

Знешкодити шкідливих комах можна, розставивши за периметром городу високі ємності й заповнивши їх солодкою водою. Боротися з блішками можна, помістивши на краю городу чи саду жовтий таз із водою, – жовтий колір приваблює їх. Проти слимаків ефективно діє пиво: якщо розмістити плоску тарілку з пивом на ділянці, то всі равлики злізуться в це місце, оскільки їх приваблює запах процесу бродіння.

Головне – розміщуйте пастки за периметром городу чи саду, щоб виманити шкідників, а не привабити їх на ділянку.

 

4. Згадаємо про мильний розчин та ефірні олії

 

Мило використовують для боротьби з м’якотілими шкідниками (попелицями, кліщами, блішками) вже понад 200 років. Калійні солі жирних кислот, що містяться у милі, руйнують клітинну мембрану комахи, вбивають зовнішній захисний восковий покрив, що призводить до її загибелі. Щоб мильний розчин був ефективним, комахи мають вступати з ним у безпосередній контакт. Обприскування можна проводити 5-7 днів, проте необхідно бути обережними, щоб не пошкодити листя та не знизити врожайність культур: використовуйте помірно у прохолодні похмурі дні.

Ефективними є і розчини ефірних та жирних рослинних олій. Змішайте 1 склянку соєвої чи бавовняної олії з однією столовою ложкою рідкого мила. Додайте одну столову ложку цієї суміші на одну склянку води та обприскуйте уражені рослини. Не слід застосовувати у посуху та при температурі вище 30°С.

 

5. Залучаємо корисних хижаків

 

Розмістіть поруч із садом годівничку чи гніздо для невеликих птахів, що харчуються комахами. Щоб урізноманітнити і прикрасити сад, висаджуйте у міжряддях овочевих та плодових культур рослини-супутники, які будуть приваблювати корисних комах і відлякувати шкідників.

Також можна навмисне висадити культури, які ви віддасте «у жертву» шкідникам. Наприклад, серед перців висадіть іван-чай, серед шпинату – редиску тощо.

 

Почніть із впровадження у життя хоча б одного пункту. Пам’ятайте, що спочатку важливо визначити, які шкідники дошкуляють вашій городині та якою мірою. А можливо, вас надихнули одразу всі! Крім того, що ви убезпечите себе від споживання агрохімікатів разом з овочами, ви збережете навколишнє середовище від забруднення та зможете заощадити на дорогих хімічних препаратах для захисту рослин.

 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 07-08 (18)' 2011

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: