Розвиток органічного ринку в світі

Share on Facebook

 

Органічне сільське господарство стрімко розвивається, при цьому статистикою охоплено вже 154 країн. Частка органічної землі та органічних господарств продовжує зростати в багатьох країнах.

 

86Результати останнього дослідження сертифікованого органічного сільського господарства в світі показали (дані 2008 р.), що:
•    35 млн. га землі сільськогосподарського призначення обробляються органічно 1,4 мільйоном виробників!
•    Регіони з найбільшими площами сільськогосподарської землі, що обробляється органічно – Океанія (12,1 млн. га), Європа (8,2 млн. га) та Латинська Америка (8,1 млн. га). Країни з найбільшими площами органічної сільськогосподарської землі - Австралія, Аргентина та Китай.
•    Найбільші частки сільськогосподарської землі, що обробляється органічно, знаходяться на Фолклендських островах  (36,9%), у Ліхтенштейні (29,8%) та Австрії (15,9 %).
•    Країни з найбільшою кількістю виробників – Індія  (340 000 виробників), Уганда (180 000) та Мексика (130 000). Більше третини органічних виробників знаходиться в Африці.
•    Загалом, на світовому рівні площа органічної сільськогосподарської землі збільшилась у всіх регіонах майже на три мільйони га чи 9% порівняно з 2007 р..  На 26% (чи 1,65 млн. га) більше землі, що обробляється органічно, зареєстровано в Латинській Америці, в основному, завдяки потужному росту в Аргентині. В Європі площа органічної землі збільшилася більші ніж на 0,5 млн. га, в Азії – на 0,4 млн.
•    Близько третини органічної землі у світі – 12 млн. га – знаходиться в країнах, що розвиваються. Більшість такої землі знаходиться в Латинській Америці, Азія та Африка посідають друге та третє місце відповідно. Країни з найбільшою площею землі, що обробляється органічно, - Аргентина, Китай та Бразилія.
•    31 млн. га складають площі органічних дикоросів та площі для бджільництва. Більша частина цих площ знаходиться в країнах, що розвиваються, що значним чином відрізняється від показника для сільськогосподарських земель, з яких дві третини знаходиться в країнах, що розвиваються. Інші органічні землі включають площі аквакультури (0,43 млн. га), ліси (0,01 млн. га) та несільськогосподарські землі під пасовища (0,32 млн. га).
•    Майже дві третини сільськогосподарської землі, що обробляється органічно, складають пасовища (22 млн. га). Посівні площі (паші та багаторічні культури) складають 8,2 млн. га (збільшились на 10,4% порівняно з 2007 р.), що складає четверту частину органічної сільськогосподарської землі.
Світовий ринок
Згідно оцінок Organic Monitor, в 2008 р. продажі в світі досягли 50,9 млрд. дол. США, що вдвічі більше за 25 млрд. дол. США в 2007 р. Споживчий попит на органічну продукцію сконцентрований в Північній Америці та Європі – ці два регіони приносять 97% світового прибутку. Азія, Латинська Америка та Австралазія є важливими виробниками та експортерами органічних продуктів харчування. Фінансова криза негативно вплинула на світовий ринок органічної продукції, однак, згідно попередніх досліджень, ринок продовжував зростати в 2009 р., незважаючи на несприятливу економічну ситуацію.  
Африка
В Африці знаходиться майже 900 000 га сертифікованої органічної сільськогосподарської землі. Це близько 2,5% від всіх світових площ органічної сільськогосподарської землі. Зареєстровано 470 000 органічних виробників. Країни, в яких знаходяться найбільші площі  - Уганда (212 304 га), Туніс (174 725 га) та Ефіопія ( 99 944 га). Найбільша частка органічної землі знаходиться в Сан-Томе та Принсіпі (5%), Тунісі (1,8%) та Уганді (1,7%). Переважна більшість сертифікованої органічної продукції в Африці призначена на експорт.  Європейський Союз, як найбільший імпортер цієї продукції, є найбільшим ринком Африки для сільськогосподарської продукції. Туніс, який в 2009 р. включений до Переліку ЄС країн, що розвиваються, має органічне законодавство.  Перша Африканська конференція з органіки, що проводилась в м. Кампала, Уганда 19-22 травня 2009 р., принесла багато важливих результатів: було запущено  Мережу дослідження органічного сільського господарства в Африці (NORA) та було продовжено розробку плану створення Африканського органічної мережі (AFRONET).
Азія
Загальна площа органічних сільськогосподарських земель в Азії дорівнює близько 3,3 млн. га, що складає 9% від всіх світових площ органічних сільськогосподарських земель. Зареєстровано 400 000 органічних виробників. Найбільші країни за площею - Китай (1,9 млн. га) та Індія (1 млн. га). Східний Тімор має найбільшу частку органічних сільськогосподарських земель від загальної площі сільськогосподарських земель (7%). Органічні площі дикоросів відіграють важливу роль в Індії та Китаї, тоді як аквакультура є важливою в Китаї, Бангладеш та Таїланді.  Незважаючи на те, що більшість продукції призначено для експорту, продовжується підтримка розвитку місцевого ринку в регіоні.  Різноманітність ринкових каналів вражає – спеціальні органічні базари, невеликі роздрібні магазини, відділи супермаркетів, багаторівневий прямий продаж та Інтернет маркетинг. В регіоні співіснують різноманітні нормативно-правові бази. Урядові законодавчі органи запровадили органічні стандарти в Лаосі, Малайзії, Непалі, Таїланді, ОАЕ та В’єтнамі. Стандарти розробляються в Бутані та Шрі-Ланці. В Китаї, Японії, Філіппінах, Південній Кореї та Тайвані є обов’язковою сертифікація органічного маркування для місцевого ринку. Урядовці почали інтегрувати органічне сільське господарство в ініціативи розвитку сільського господарства; все більш позитивним впливом органічного сільського господарства на місцеві спільноти і економіки вважають зміну клімату та контроль викидів парникових газів.  
Європа
Станом на кінець 2008 р. у Європі органічно обробляється 8,2 млн. га сільськогосподарської землі на 220 000 фермах. В Європейському Союзі органічно обробляється 7,5 млн. га землі на 200 000 фермах. 1,7% сільськогосподарських земель в Європі і 4,3% в Європейському союзі є органічними.  23% усіх органічних сільськогосподарських земель знаходиться в Європі. Найбільші площі органічних земель в Іспанії (1,1 млн. га), Італії (1 млн. га) та Німеччині (0,9 млн. га). На теперішній час в Європі є чотири країни, в яких більш ніж 10% усіх сільськогосподарських земель складають органічні землі: Ліхтенштейн (29,8%), Австрія (15,9%), Швейцарія (11,1%) та Швеція (10,8%). Порівняно з 2007 р., площа органічних земель збільшилась більш ніж на 0,5 млн. га. В 2008 р. прибутки від продажів склали близько 18 000 млн. євро. Найбільшим ринком для органічної продукції була Німеччина з обігом в 5 850 млн. євро, друге місце посіла Франція ( 2 951 млн. євро), і третє – Сполучене Королівство ( 2 494 млн. євро). Що стосується частки загального ринку, то найвищих показників досягнуто в Данії, Австрії та Швейцарії, де 5 і більше відсотків продукції на ринку складає органічна продукція. Найбільші витрати на душу населення також в цих країнах. Підтримка органічного сільського господарства в Європейському Союзі та сусідніх країнах включає гранти в рамках програм розвитку села, правовий захист і європейські та національні плани заходів. З метою збільшення рівня поінформованості про органічне сільське господарство в 2008 р. в усьому Європейському Союзі було запущено інформаційну кампанію - один з ключових інструментів Європейського плану заходів стосовно органічної харчової продукції та органічного сільського господарства. До того ж, більшість країн-членів ЄС мають національні плани заходів.

Країни Середземного моря
В регіоні Середземного моря, який належить до Європи, Африки та Азії, органічному сільському господарству вдалося привернути увагу місцевої влади та суб’єктів економічної діяльності, а також знайти місце на дискусійних платформах та в офіційних документах загальної стратегії. В 2008 р. органічне сільське господарство забезпечило роботу для більш ніж 143 000 суб’єктів господарювання в регіоні Середземного моря та охопило площу близько 5 млн. га, з яких близько 1,3 млн. га складали площі дикоросів та лісів, останні, в основному, сконцентровані в країнах східної Адріатики та в південно-східного Середземномор’я. Ці показники майже подвоїлися з 2001 р. і площі органічних сільськогосподарських земель продовжують збільшуватися.

Латинська Америка
В Латинській Америці в 2008 р. 260 000 виробників обробляли органічно 8,1 млн. га сільськогосподарської землі. Цей показник складає 23% від загальної площі органічної землі в світі. Основними країнами є Аргентина (4 млн. га), Бразилія (1,8 млн. га) та Уругвай (930 965 га). Найбільша частка органічної землі (більше 6%) - в Домініканській Республіці та Уругваї, і 3% в Аргентині. Більшість органічної продукції з країн Латинської Америки (90%) реалізується на європейському, північноамериканському та японському ринках. Популярними є товари, які, зазвичай, не можуть вироблятися в цих регіонах, а також несезонна продукція. Таким чином розвиток міцного вітчизняного ринку все ще є найбільшою складністю, без такого ринку не можливо досягти стабільності органічного виробництва. Важливими культурами є тропічні фрукти, зернові, кава, какао, цукор та м’ясо. Більшість органічної продукції на місцевих ринках продається в великих містах, таких як Буенос-Айресі Сан-Паулу. 18 країн мають законодавство, що регулює органічне сільське господарство, а ще 3 країни розробляють таке законодавство. Коста-Рика та Аргентина отримали статус країн, що розвиваються, за законодавством ЄС з органічного сільського господарства.  Підтримка в країнах Латинської Америки варіюється від програм просування розвитку органічного сільського господарства до підтримки доступу до ринків з боку експортних агентств. В декількох країнах надається лімітована фінансова допомога для покриття затрат на сертифікацію під час перехідного періоду. Важливим процесом, який відбувається в багатьох країнах Латинської Америки, є прийняття законодавства та стандартів для органічного сектору.
Північна Америка
В Північній Америці майже 2,5 млн. га сільськогосподарської землі обробляється органічно, що складає близько 0,6% загальної площі сільськогосподарської землі. На даний час існує 14 062 господарств. Найбільша частина органічних земель знаходиться в США (1,8 млн. га в 2008 р.). 7% всіх органічних сільськогосподарських земель світу знаходиться в Північній Америці. Незважаючи на складні економічні часи, продажі органічної продукції в США, включаючи харчову і нехарчову продукцію, досягли 24,6 млрд. дол. США в 2008 р., збільшившись на вражаючі 17,1% порівняно з 2007, згідно Дослідження органічної індустрії, проведеного Асоціацію органічних трейдерів в 2009 р. Результати цього дослідження показали, що продажі органічної харчової продукції в 2008 р. зросли на 15,8%, що становить 22,9 млрд. дол. США. Продажі органічних продуктів харчування зараз складають близько 3,5% від всіх продажів продуктів харчування в Сполучених Штатах. Асоціація органічних трейдерів в Канаді підрахувала, що продажі на вітчизняному ринку в 2008 р. досягли 2 млрд. канадських доларів.
2009 р. був вирішальним для органічного сектору в Канаді: 30 червня 2009 р. було прийнято Канадський органічний режим. Він включає обов’язкові національні стандарти, єдині правила маркування та новий національний логотип. В червні 2009 р. було осягнуто рівнозначності Канадського органічного режиму та  Національної органічної програми США, що вступила в дію 1 липня 2009 р. Перша в світі спільна угода між регульованими органічними системами привернула увагу міжнародних засобів масової інформації.
Австралія та Океанія
Цей регіон включає Австралію, Нову Зеландію та острівні держави, такі як Фіджі, Папуа Нова Гвінея, Тонга та Вануату.  Разом там налічується 7 749 виробників, які обробляють більш ніж 11,1 млн. га землі. Це дорівнює 2,8% сільськогосподарської землі в регіоні та 35% органічної сільськогосподарської землі світу. 99% органічної сільськогосподарської землі регіону знаходиться в Австралії (122 млн. га, 97% якої займає земля екстенсивного пасовища), друге і третє місця посідають, відповідно, Нова Зеландія (100 000 га) і Вануату (8 996 га). Найбільша частка органічної сільськогосподарської землі знаходиться в Вануату (6,1%), на Соломонових Островах (4.3%) та в Австралії (2,8%). На ріст органічного сектору в Австралії, Новій Зеландії та Океанії значним чином впливав ріст попиту закордоном, однак, вітчизняний ринок також розвивається. Найбільшою зміною на вітчизняному ринку в Австралії протягом 2009 р. стало прийняття та публікація Австралійською асоціацією стандартів Австралійського стандарту для органічної та біодинамічної продукції. В Новій Зеландію Національний органічний стандарт було впроваджено в 2003 р. В минулому урядова підтримка органічного сільського господарства в Австралії зводилась до певної підтримки експортних стандартів, сертифікації та певних досліджень. В 2009 р. Рада міністрів з профільних галузей заявила, що влада штатів та територій повинна визнати важливість органічного сільського господарства для австралійського навколишнього середовища та національної економіки, признаючи роль Органічної федерації Австралії як ключового органу в об’єднанні австралійського органічного сектору. В Новій Зеландії, шляхом заснування парасолькової організації Organics Aotearoa New Zealand, та через Стратегію органічного сектору Нової Зеландії та інші ініціативи, існує політичне визнання переваг органічного сільського господарства.

 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу  "ORGANIC UA" 04 (07)' 2010

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: