Ранній період IFOAM

Share on Facebook

Людська екологія, плюс головне постіндустріальне нововведення: абсолютне табу на синтетичні речовини, які «згрішили проти мудрості Творця...


IFOAM

КОНЦЕПЦІЯ

Десь на початку 1970-х рр. в одному відомому французькому щотижневому журналі працювала жінка -- менеджер зі зв’язків з іноземцями, яка, виконуючі редакційні завдання, подорожувала світом, відвідуючи численних клієнтів. І так судилося долі, що ця жінка була ще й активісткою Руху за органічне сільське господарство, і членом Французької асоціації «Природа і прогрес». Заради спортивного інтересу вона розшукувала піонерів Органічного сільського господарства, які впродовж десятиліть, і, як правило, нічого не знаючи один про одного, самостійно працювали у цьому напрямку в різних країнах. Цим самовідданим шукачем була Карін Мундт. Якщо десь дорогою вона раптом  дізнавалася про нових ініціаторів органічного сільського господарства, вона кидала все і відвідувала їх. Таким чином за кілька років були встановлені контакти в усьому світі. В Європі така потреба вже стала очевидною, залишилося лише спробувати подолати мовні бар’єри. У ході дискусій про назву запланованої організації президент N&P Ролан Шевріо наполягав на тому, щоб вона об’єднувала всі рухи на федеративних принципах, як зрозумілий сигнал того, що, при всьому різноманітті, ці рухи засновуються на концепції Органічного сільського господарства. Спробуйте сьогодні розповісти про це законодавцям!

 

ПОХОДЖЕННЯ

Основні неписані етичні принципи були самоочевидні: все найкраще з традиційної селянської мудрості плюс нова біологія та екологія ХХ століття, в т.ч. людська екологія, плюс головне постіндустріальне нововведення: абсолютне табу на синтетичні речовини, які «згрішили проти мудрості Творця, -- як Юстус фон Лібіх сам зізнавався у своїх «Chemische Briefe». -- Мені захотілося покращити Його роботу, я подумав, що відчувається відсутність якоїсь ланки у дивовижному ланцюзі законів, які регулюють Життя, і постійно підтримують його на лиці Землі, ланки, яку я, слабкий нікчемний черв’як, повинен замінити!» Чи усвідомлював цей великий німець гумор того, що він написав? Адже саме могутній земляний черв’як і забезпечує цю життєво важливу ланку!

Ігнорування застережень фон Лібіха повертають нас до жахливої дилеми, з якою стикаються автори наукових статей: їхні «замовні» праці часто коригуються тими, хто платить їм за роботу, ігноруючи ряд даних в основному тексті і навіть викривлюючи його висновки. «Фон Лібіх, у повному розумінні слова, став захисником органічного сільського господарства, але він не придумав нічого кращого, ніж діяти як фізики-атомники, які застерігали від наслідків своїх власних відкриттів і яких, навіть при тому, що вони були лауреатами Нобелівських Премій, ніхто не сприймав серйозно» [IFOAM Nslttr №15, 1975, листопад].

Синтетичні агрохімікати -- це ні що інше, як побічна продукція військової промисловості, а сучасна псевдоагрономія -- це її комерційний метод. Як будь-яке табу, радикальна відмова від синтетичних хімікатів, відобразила суспільні настрої, подібно до каменя, кинутого у воду, від якого пішли кола. Це вже неможливо нейтралізувати.

Наступним великим табу, яке нам терміново необхідно ввести (відчуваєте його наближення?), яке б дійсно допомогло вирішити проблему влади, буде табу на Віру у Гроші, тобто на лихварство -- цинічне зловживання вірою та довірливістю людей, нав’язане через штучний борг та важкі проценти, що направляє людські зусилля вище необхідного, розумного або можливого, оскільки отримують від приросту номінального капіталу (у нім. мові: Wachstum = Wucher) під акомпанемент закликів первосвященників Раціонального Цинізму.

Але ті, хто кодифікував оригінальні стандарти Органічного виробництва, просто зайшли розглянути проблему грошей і боргу. Чому б не обмежити норму заборгованості органічної ферми, або процентну ставку, на прийнятному для довгострокових інвестицій рівні (близькому до нуля)? Штучні та грабіжницькі фінансові обмеження такі ж токсичні, як і штучні хімікати. Вони змушують ферму давати приріст понад природну продуктивність землі чи здатність фермера і насичують ринок надлишковою продукцією. Метою має бути допомога у збереженні ферм досить невеликих розмірів, для того, щоб забезпечити якомога більше робочих місць та місць проживання на 1 га, ніж у деяких сьогоднішніх технічно-органічних системах. Нині найбільш традиційні ринки з руйнівною силою монополізовані, централізовані, щоб створити враження форсованого марш-кидку... і все менше і менше стають схожими на місцеві вільні ринки.

Перші автори, які писали про гумусне сільське господарство, просували ідею автономної агрономії, як способу збереження сімейних фермерських господарств і сільських громад від посягання поістині звірячих банків та промисловості. Проте, до часу формування перших Органічних стандартів, найбільш впливовими їхніми ініціаторами були вчені і великі землевласники, а не малі фермери. Сільська та ринкова інфраструктура в деяких районах Англії, Північної Франції, або у сьогоднішній Західній Польщі, наприклад, уже давним-давно була знищена, забезпечуючи промисловість дешевою робочою силою. Можливо, створені господарства були розміром з носову хустинку порівняно з господарствами в Україні. Але залишається злободенним питання Льва Толстого: «Скільки ж землі необхідно Людині?»

Проте, все ж повернемося до нашої теми: IFOAM.

Отже, перший з’їзд відбувся у Версалі (Франція), у 1972 р., під час роботи Конгресу Асоціації «Природа і Прогрес», на якому п’ять організацій підписали угоду про створення IFOAM і домовилися, серед іншого, підтримувати зв’язок через періодичні бюлетені на трьох мовах (французькій, англійській та німецькій). Супрефектура, в якій були зареєстровані перші статути, постраждала від повені кілька років потому, і оригінальні реєстраційні документи ймовірно загублені. Відомі двоє з офіційних представників сторін, що підписали документ, це були Ролан Шевріо та Клод Обер, президент і секретар N&P, відповідно. Особу, що підписала документ від третьої сторони, французької, на жаль, не встановлено. П’ятьма організаціями-засновниками були N&P (Франція), Soil Association (Великобританія), Rodale Press (Пенсильванія, США), Soil Association Південної Африки та Біодинамічна Асоціація Швеції.

 

ДОЗРІВАННЯ

Багато інших організацій весь час підтримували зв’язок, і до того часу, коли автор цієї статті прибув до Парижа (весною 1974 р.), у офісі N&P у шафі для документів знаходився великий ящик, напівпорожній, хоча в ньому зберігалася переписка з усіма 14 організаціями! Ваш покірний слуга був завербований до Австрії тією ж самовідданою «мисливицею на людей», на той час він володів двома мовами (але не французькою), мав підготовку у різних сферах сільського господарства, а також всепоглинаючий інтерес до історії людства. Він ледве уникнув вербування керівником ЮНЕП, вчасно усвідомивши, що Найробі, як і вся Кенія, знаходиться надто далеко. У Парижі йому довелося працювати безкоштовно, вести переписку з членами ще «ембріонального» IFOAM та іноземними лекторами, яких були запрошено на Конгрес N&P у листопаді 1974 р., після якого відбувся другий з’їзд IFOAM.

Пам’ять часто буває вибірковою: більша частина того літа у штаб-квартирі N&P, як тепер здається, була проведена у вишневому саду загальною площею близько 2 га, який був  власністю висланого Курдського еміра, флейту якого я успадкував, хоч так досі і не навчився грати.

Знову спливають у пам’яті такі різні постаті людей, які стояли біля самих витоків IFOAM: Ролан, який був інженером-дослідником в області металургії, чудовим вершником та любителем-садівником, діяльним організатором. Хоча він і користувався заслуженою повагою, Ролан боявся, що велика кількість нових молодих членів асоціації перетворить її у радикальний аграрний рух, яким йому буде важко керувати. Його головним садівником і незмінною господинею була Клодін, корсиканка. Коли вона на когось дивилася, кожен відчував її погляд, навіть якщо стояв до неї спиною, тому що волосся на потилиці буквально ставало дибки. Поденний працівник на ім’я П’єр -- був врятованим спадковим алкоголіком. Серед добровольців була й онука російських емігрантів. Технічним редактором щоквартального журналу N&P був Марк, завзятий курець цигарок без фільтру «Житан», співробітник глянцевого індустріального журналу «Французький Землероб». Він приходив до нас попрацювати закінчивши свій основний робочий день, коли у цьому була необхідність. Одного дня мені випадково прийшло на думку провести моніторинг по карті Франції та її околиць, поставивши зірочки у тих місцях, де були члени N&P. Марк розмістив цю інформацію на останній порожній сторонці обкладинки, і, можливо, саме ця карта надихнула членів N&P на подальшу діяльність спрямовану на організацію місцевих груп.

Колишній доброволець на ім’я Ів на сьогодні досить відомий книговидавець. Інший молодий агроном на ім’я Жан-Поль нині все ще пише статті і читає лекції, працюючи у щоквартальному журналі з садівництва «Чотири пори року», заснованому пізніше Каріною Мундт та Клодом Обером  (їх надихнув приклад Rodale Press, чий журнал мав подібний формат). Приблизно в 1941 р. видавництво Родейла «Органічне садівництво та землеробство» мало сотні тисяч читачів, і тому англомовна аудиторія засвоїла дещо дивний на той час термін Родейла – «органічний». У 1954 р. співзасновник Soil Association, леді Єва Белфор написала: «Виникла б велика плутанина, якби ми прийняли термін «біологічне землеробство», а не «органічне землеробство». Ми повинні і далі робити акцент на тому, що дійсно важливо: піклування про життя і біологічний баланс, а не лише один з методів досягнення цієї мети, який будучи вузьким поняттям, може бути ефективним лише за певних обставин» [IFOAM Nslttr №17, 1976 р., червень]. Але ми можемо бачити, щось інше, ніж більш широке тлумачення Життєвого Організму, яке є нині загальноприйнятим. Було навіть реабілітовано сам термін після його викрадення хіміками-органіками ХIХ століття. Вони викрали цю назву, тому що молекула, яку вони викривили у такій кількості жахливих варіантів, також зустрічається у всіх живих організмів. Проте, повернемося назад, до майбутнього Конгресу IFOAM: добровольці, які тіснилися навколо, напружене хвилювання...

Антон ПІНЧОФ,

Національна Федерація

органічного сільського господарства Франції

спеціально для ORGANIC UA

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 01' 2009

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: