Матінка-Природа відтепер матиме юридичні права

Share on Facebook

 

Болівія готується прийняти новий Закон «Про матінку-природу», який стане підґрунтям радикально нових соціальних та природоохоронних заходів та надасть можливість громадянам країни захищати права Землі у суді. Таким чином, вперше у світі екосистема, флора і фауна отримають рівні права з людиною.


Болівія, закон про природу

Новий законопроект говорить: «Земля є священним, родючим джерелом життя, годує і піклується про всіх живих істот у своєму лоні. Вона знаходиться в постійному балансі, гармонії та зв’язку з космосом».

Цей закон є частиною повної реструктуризації болівійської правової системи після зміни Конституції у 2009 р. Під її впливом відроджується корінний погляд андського народу на світ духовний, який ставить навколишнє середовище і Землю (відому як божество Пачамама) у центрі всього життя. Люди в ньому не виносяться на п’єдестал, а є рівними з усіма іншими видами.

Міністр закордонних справ Давид Чокеуанка вважає, що традиційна повага болівійців до Пачамами має життєво важливе значення для запобігання змінам клімату: «Наші прадіди вчили нас, що ми належимо до великої родини рослин і тварин. Усі мешканці планети формують одну велику сім’ю. Оберігаючи наші цінності, ми зможемо вирішити проблеми енергетики, клімату, продовольства й економіки».

 

«Земля – жива істота», – стверджує філософія Пачамама.

 

Болівія має довгу історію боротьби з екологічними проблемами. Масовий видобуток олова, срібла, золота та інших природних копалин наносять велику шкоду. Рада ООН з питань охорони довкілля постійно звертає увагу урядовців на погіршення стану екології країни та вимагає істотного скорочення викидів вуглецю в атмосферу. Прийняття такого закону стане черговим кроком до поліпшення навколишнього середовища та умов життя громадян країни. Він змусить промисловість бути більш прозорою і дозволить людям регулювати шкідливі галузі на національному, регіональному та місцевому рівнях.

 

ЗАКОНОПРОЕКТ ПЕРЕДБАЧАЄ 11 ПРАВ ПРИРОДИ:

  •   право на життя та існування,
  •   право на продовження життєво важливих процесів,
  •   право на чисту воду і повітря,
  •   право на баланс,
  •   право бути вільною від забруднення,
  •   право на свободу від руйнівної людської діяльності,
  •   право не підлягати структурним клітинним змінам чи генній модифікації тощо,
  •   право не залежати від мегаінфраструктури та проектів розвитку, які впливають на баланс екосистеми і місцевих жителів.

 

Звичайно, нове законодавство не передбачає зупинку промисловості. Місцеві громади ж отримали юридичну силу моніторити і контролювати найбільш забруднюючі галузі промисловості. Слідом за законом уряд має намір створити Міністерство природи та призначити омбудсмена, який буде відстоювати права борців проти порушень прав природи окремими юридичними та фізичними особами.

«Ми творимо світову історію, – пояснює віце-президент Альваро Гарсіа Лінера. – Новий закон передбачає встановлення нових відносин між людиною і природою, забезпечуючи її природну регенерацію».

 

Стаття перша Закону Болівії «Про матінку-природу» говорить: «Кожна людська діяльність має досягти динамічного балансу з природними циклами і процесами, притаманними природі, адже Земля є унікальним, неподільним, саморегульованим організмом, який створює, підтримує і відтворює всі живі та неживі істоти».

 

Нагадаємо, що дещо раніше (у 2008 р.) подібний закон як частину змін Конституції прийняли і в сусідньому Еквадорі, проте в результаті практичних кроків зроблено не було: нафтові компанії, які руйнують найбільш біологічно багаті райони Амазонки, працюють і надалі.

Сподіваємося, Болівія таки прийме Закон «Про матінку-природу» й успішно втілить його в життя, ставши моделлю для інших країн, яким набридло бачити руйнацію їхніх екосистем та безбожну експлуатацію природних ресурсів.

 

Зміна клімату: наслідки для Болівії

 

Останні півстоліття Болівія потерпає від зростання температури, танення льодовиків і екстремальних нетипових погодних явищ – частих повеней, посух, сильних морозів і зсувів ґрунту.

Учені-гляціологи, дослідники природних льодовиків, стверджують, що протягом останніх 60 років температура повітря невпинно зростає на кілька десятих градуса. Вони також припускають, що через 100 років температура на планеті зросте ще на 3,5-40C. Більшість льодовиків, що знаходяться нижче 5 000 м над рівнем моря, можуть зникнути протягом наступних 20 років. Таким чином, частина Болівії та інших країн стане пустелею, що призведе до кризи в сільському господарстві та браку питної води в містах і селах. Якщо ситуація не зміниться, вчергове показавши тонку межу між антропогенною діяльністю та захистом природи, можемо опинитися в умовах, несумісних з життям.

 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 05-06 (17)' 2011

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: