Система контролю органічного виробництва

Share on Facebook

 

systema-kontroljy

Як усе починалося

 

У 2002 р. у Німеччині вибухнув величезний скандал з приводу забруднення кількох сертифікованих органічних продуктів, зокрема яєць і курятини, забороненим канцерогенним гербіцидом нітрофен. Цей випадок набув великого розголосу в ЗМІ, маючи на меті довести, що органічні фермери та продавці діють нібито безвідповідально (якщо не кримінально). Було зроблено висновок, що органічні продукти – не панацея безпеки.

Оскільки у скандалі фігурувало більше 100 органічних господарств, було витрачено більше двох місяців, аби виявити джерело забруднення. З’ясувалося, що зерносховище, у якому зберігали зерно, більше 10 років тому використовували для зберігання гербіцидів.

Проте в цьому був і позитив. Німецькі виробники засвоїли гарний урок із цього негативного досвіду, намагаючись протистояти можливим подібним проблемам ненавмисного забруднення чи шахрайства, що призвело до таких рішень:

-     розробити досконалий ланцюг інформаційного обміну між усіма учасниками виробничого процесу, включаючи план екстрених дій у разі невідповідності системам контролю якості;

-     надати можливість органічним господарствам відслідковувати рух органічних сертифікованих продуктів за допомогою ланцюга забезпечення якості продукції. У разі забруднення система інспекції, заснована лише на перевірці процедур виробництва та документації, не може отримати специфічну інформацію швидко. Тому необхідно було створити загальну систему моніторингу, яка б містила професійну оцінку ризику потенційних забруднень.

 

Аудиторська система e-Cert

 

Система e-Cert – модульний пакет програмного забезпечення для професійних органів інспекції та сертифікації, корисний також і для великих переробних компаній, які мають управляти та впроваджувати велику кількість різноманітних стандартів якості. Дотримання нормативно-правових норм чи програм маркування органічної продукції разом із внутрішніми стандартами якості легко регулюється за допомогою нового програмного забезпечення.

Серед інших особливих властивостей система e-Cert передбачає можливість ефективної інспекції та швидкої сертифікації, оскільки тут відсутні будь-які затримки часу на пошук чи відправку поштою величезної кількості документів. У той же час, система пропонує надійну, просту обробку документів без бюрократичної тяганини, адже вся інформація зберігається централізовано в окремих базах даних кожного оператора, і відразу є доступною для всіх авторизованих користувачів.

Основні функції виконуються на внутрішніх серверах, де і контролюється весь процес інспекції та сертифікації. Для використання окремих частин даних система e-Cert пропонує додаткові веб-модулі та функції:

-     управління поставками онлайн: авторизовані сертифіковані клієнти (наприклад, переробники) можуть увійти до системи для контролю за своїми власними постачальниками (виробничі дані, статус сертифікації як фермерів, так і окремих продуктів тощо);

-     клієнтський портал: оператори можуть отримати доступ до особистих даних із виробництва та сертифікації продукції;

-     автоматизований процес затвердження продукту: переробники можуть подати заявку на затвердження нового продукту онлайн через систему e-Cert. Службовець сертифікаційної компанії отримує необхідну інформацію через Інтернет і миттєво надсилає відповідь про схвалення чи відхилення певного продукту;

-     інформаційний портал у мережі Internet: дані про стан перевірок розміщуються у мережі Internet без доступу до мережі сертифікаційних органів. Цей модуль корисний для тих організацій, які працюють із декількома інспекторами і не бажають установлювати у себе систему e-Cert на кожен комп’ютер.

Системи управління якістю NutriWeb та FlowWeb 

Кожна з програм NutriWeb та FlowWeb розроблена так, щоб відповідати конкретним вимогам харчової промисловості, включаючи всіх операторів ланцюжка постачання: виробників, переробників, продавців та органів сертифікації. Обидві програми мають свій окремий внесок до системи забезпечення прозорості органічного виробництва:

- NutriWeb надає інформацію про походження продукту;

- FlowWeb дає користувачам можливість прослідкувати пересування окремого продукту по ланцюжку постачання як у прямому, так і у зворотному напрямку.

Однак ці програми мають і спільні завдання:

- дозволяють організаціям та компаніям активно позиціонувати себе на ринку;

- підтримують активний зв’язок між виробниками, переробниками, продавцями та сертифікаційними органами з питань конкретного продукту та даних, з ним пов’язаних;

- удосконалюють систему контролю якості для уникнення будь-яких можливих криз.

Інтеграція програмних продуктів

 

Системи e-Cert, FlowWeb та NutriWeb є взаємодоповнювальними, а дані можуть передаватися від однієї системи до іншої. Навіть якщо один оператор використовує лише один компонент, інші користувачі можуть отримати його дані й у інших системах. Серед широких можливостей усіх трьох систем клієнт може обрати лише ті опції, які необхідні для його власних потреб без порушення інформаційного потоку.

Якщо орган сертифікації працює з системою e-Cert, він має декілька можливостей введення даних у систему:

-     якщо сертифікаційна компанія працює з комплексною базою даних (як наприклад, e-Cert), дані обробляються і передаються за допомогою автоматизованого інтерфейсу, так званого «веб-сервісу». У цьому випадку інформаційні системи самостійно обмінюються інформацією;

-     якщо орган сертифікації працює з простими базами даних (як наприклад, Access), він має можливість електронного експортування файлів з даними до системи e-Cert за допомогою спеціальних опцій;

-     якщо ж сертифікаційна компанія працює з елементарними базами даних (як наприклад, Word, Excel), усю інформацію, накшталт особливостей виробництва та результатів сертифікації, доведеться вводити до системи e-Cert вручну через мережу Internet.

 

Система контролю потребує політичного і стратегічного мислення

 

Система контролю потребує політичного і стратегічного мислення, а також великої волі, аби впровадити її у життя для успішного розвитку компаній та всіх партнерів, що беруть участь у виробничому ланцюзі.

Експерти-консультанти компаній та організацій, які прагнуть впровадити професійні інформаційні системи у виробництво, стверджують, що старі парадигми вже не діють. Це раніше сфера торгівлі була сповнена «таємницями», щоб захистити те, що на думку її працівників, було передовими новітніми знаннями, ресурсами чи першокласними спеціалістами від конкурентів. Введення прозорості та суспільного контролю виробничого процесу та торгівлі є своєрідним червоним прапором для багатьох компаній, не лише конвенційних, але й також органічних! Дуже часто існують не тільки технічні проблеми запровадження публічної системи контролю, проте і складне завдання зламати старий стиль мислення та стратегічного планування. Побороти всі ці перешкоди можливо, лише переконавши суспільство та бізнес-кола у необхідності та великих перевагах прозорої системи моніторингу для всіх сторін. Можливо, необхідно перенести ще більше серйозних скандалів з приводу якості продуктів, аби компанії-виробники визнали, що публічна система контролю виробництва є важливим етапом розвитку, який треба сприймати набагато серйозніше, бо цього чекають споживачі.Франк Геррітс, 

директор Organic Services GmbH Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 07-08 (09)' 2010

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: