Пестициди: токсичний мед і вірна загибель бджіл

Share on Facebook

 

Серед потенційних причин скорочення популяції медоносних бджіл та інших комах-запилювачів називають безліч стресорів, зокрема й пестициди.


мед, бджоли

Шляхи їхнього впливу ще достовірно не вивчені. Американські вчені у своїх останніх дослідженнях спробували проаналізувати зразки медоносних бджіл, квіткового пилку, що зберігався у вуликах, та кілька потенційних шляхів впливу пестицидів, пов’язуючи їх з посівами кукурудзи, що оброблялись інсектицидом нового покоління – неоніконтиноїдом.

Результати дослідження показали, що бджоли можуть неодноразово уражатися пестицидами кількома способами протягом періоду медозбору. Навесні надзвичайно високий рівень токсичних речовин було знайдено у посівній кукурудзі. Крім того, інсектициди було помічено у ґрунті досліджуваного поля та на сусідніх незасіяних полях. Інсектициди також містилися і в рослинах (разом з квітами, які часто відвідують бджоли), що ростуть поряд з полями. Це вказує на те, що квіти накопичують убивчі для бджіл інсектициди як через кореневу систему, так і через надземну вегетативну масу.

Мертві бджоли, яких навесні знайшли біля вуликів, також містили токсичні речовини. Ці ж отруйні елементи були і в квітковому пилку, що зберігався у вуликах. Коли кукурудза на досліджуваному полі зацвіла, у її пилку, який активно збирають бджоли, було знайдено пестициди кількох видів. Ці результати пояснюють деякі механізми, за якими бджоли уражуються пестицидами протягом усього вегетаційного сезону.

Мед, забруднений пилком ГМ-кукурудзи, віднині заборонено для продажу на ринку ЄС. У вересні 2011 р. Європейський суд прийняв рішення про те, що мед із залишками ГМО від ГМ-рослин має маркуватися як «ГМ-продукт» і не має права продаватись на ринку. Таке рішення насамперед негативно торкнулось німецьких бджолярів, чий мед було забруднено пилком з ГМ-кукурудзи, яку випробувала на дослідних полях компанія «Monsanto».

Бджолярі та трейдери, безумовно, мають економічний інтерес. Для того, щоб продавати свій мед як дійсно якісний продукт, вони мають гарантувати відсутність ГМО у його складі. Фільтрування меду від пилку – відносно нескладна технологічна операція. Але законодавство ЄС не дозволяє це робити. Що станеться з міжнародним ринком меду? Іспанія та Румунія є важливими країнами-виробниками меду, проте на їх території вирощують кукурудзу MON810. Головні експортери меду – Аргентина та Китай – активно виробляють мед з ГМ-культур, який нині заборонено у ЄС. Число органічних пасік в Україні, хоч і повільно, однак зростає.

 

Цю та інші статті читайте на сторінках Всеукраїнського органік журналу "ORGANIC UA" 03-05 (23)' 2012

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: