Органічний футбол: перший в Англії органічний футбольний клуб

Share on Facebook

 

Першу згадку про футбол в Англії датовано 1170 роком. Відтоді він став найбільш популярним видом спорту не лише на британських островах, але і на всій планеті.


5

Тому увагу широкої громадськості привертає все нове, що відбувається в англійських клубах. Винятком не став і футбольний клуб «Forest Green Rovers» із села Нейлсворс (граф. Глостершир, Англія), що за 148 км від Лондона. Клуб – найстарший постійний член прем’єр-ліги «Blue Square». Проте він ставить перед собою амбітну мету: вже у найближчі сезони, нарешті, піднятися у вищу футбольну лігу, до того ж із позитивними для себе змінами, зокрема й екологічними.


«FOREST GREEN ROVERS» ТА КОМПАНІЯ «ECOTRICITY»

Процес екологізації клубу активізувався влітку 2010 р. завдяки започаткуванню співпраці між «Forest Green Rovers» (скорочено – FGR) та компанією «Ecotricity» в соціальній та екологічній сферах. «Футбольний клуб FGR, якому вже понад 100 років, має серйозні традиції та є важливою складовою всієї місцевої громади, даючи роботу сотням місцевих жителів. Нині клуб може стати потужним каналом для наших екологічних меседжів та плацдармом для застосовування наших сталих проектів, які вносять екологічну складову у всі сфери життя. Ми зможемо озеленити всю Велику Британію!» – розповідає про співпрацю президент футбольного клубу та засновник екоенергетичної компанії «Ecotricity» Дейл Вінс.


ОЗЕЛЕНЕННЯ ФУТБОЛУ

Клуб намагається зробити свій посильний ековнесок у розвиток всього світу спорту, а не лише футболу, докладаючи максимум зусиль, щоб стати найбільш сталим футбольним клубом Великої Британії, а, можливо, і всього світу. Зокрема, ведуться роботи з повного дотримання умов природоохоронних стандартів ISO 14000 та EMAS – найвищих стандартів дотримання екологічних показників. До речі, всього лише 69 організацій Великої Британії змогли виконати всі вимоги EMAS – «Ecotricity» має сертифікати як ISO 14000, так і EMAS. У світі ж футболу поки що жоден клуб не може похвалитися подібними досягненнями.


Зелені ініціативи «Forest Green Rovers»

-  Уперше у світі в життя втілено світлодіодне освітлення футбольного поля, наглядно демонструючи технології економної енергетики, яка значно перевершує властивості так званих енергозберігаючих лампочок. До того ж нові «розумні» прожектори мають функцію самостійного регулювання потужності світла залежно від рівня природного освітлення.

-  Для зрошення футбольного поля використовують дренажну систему, яка акумулює дощову воду в резервуари під самим полем, а також мають плани збирати сніг у великі ємності, щоб навесні мати достатні запаси талої води. Таким чином футбольне поле стане повністю незалежним від центральної системи водопостачання.

-  Заплановано встановлення сонячних батарей – на даху та навколо стадіону. Тому футбольний клуб та стадіон стануть енергетично незалежними від центральної системи енергопостачання. У грудні 2011 р. на даху стадіону FGR було встановлено 170 сонячних панелей загальною потужністю 44,88 кВт, які нині задовольняють більш ніж 25% електропотреб клубу. Сонячні панелі не лише фактично безкоштовно забезпечуватимуть зеленою електрикою потреби футбольного стадіону, але й приноситимуть щорічний прибуток для організації «Сталий спорт» (створена у травні 2011 р. Дейлом Вінсом та колишнім гравцем ФК «Манчестер Юнайтед» Гері Невіллом).

-  Футбольне поле стадіону має з часом стати цілком органічним. У зв’язку з цим FGR активно співпрацює з сертифікаційною компанією «Soil Association», аби отримати у майбутньому органічний сертифікат, а також разом напрацювати стандарти органічної сертифікації спортивних арен – нової сфери діяльності, яку прагне освоїти сертифікаційний орган. До речі, це перша у світі практика сертифікації спортивних полів.

Граундсмен Стюарт Вард, який доглядає газон стадіону, вітає «зелений» поступ клубу, розповідаючи: «Зараз, щоб досягнути ідеального покриття поля, ми протягом 6 тижнів застосовуємо лише добрива органічного походження та рідкі добрива з водоростей. Уже за 2 роки, дотримуючись вимог «Soil Association», наше поле має всі шанси отримати органічний статус. У сільському господарстві передбачено у середньому трирічний період очищення ґрунту від хімікатів, для спортивних полів – лише 2 роки. До речі, у нас навіть трактор – електричний».

-  Дієта футболістів має стати повністю органічною. Нині до раціону спортсменів входить високий відсоток органічних продуктів місцевих виробників, проте вони прагнуть 100% органічної дієти. До того ж планується повністю відмовитися від м’яса.

-  У планах клубу створити екоцентр поряд зі спортивним стадіоном, у якому проводитимуть загальні збори клубу, екологічні конференції, тренінги і навіть весілля тощо. Футбольний клуб стане живою демонстрацією місцевій громаді сталого способу життя. Центр також стане чудовим навчальним центром для школярів, де проводитимуть уроки екологічного виховання. Через дорогу від екоцентру побудують першу в місті вітрову електростанцію, яка надасть можливість усім відвідувачам наочно ознайомитися з перспективами вітряних технологій.

 

Президент клубу Дейл Вінс і сам сповідує екологічні принципи, визнаючи себе євангелістом зеленої енергетики. У житті він водить електромобіль та має власний електромотобайк, дотримується веганського харчування, підтримує численні місцеві екологічні ініціативи, зокрема збереження бджіл. Він також є засновником першої у Великій Британії «зеленої» електрокомпанії «Ecotricity».

 

ОРГАНІЧНЕ МЕНЮ ФУТБОЛІСТІВ

Футбольний клуб досить наполегливо працює, аби відповідати золотому стандарту програми «Харчі для життя», розробленої сертифікаційним органом «Soil Association». До речі, клуб уже володіє срібною нагородою. Золотий стандарт передбачає використання у раціоні принаймні 50% місцевих та не менше 30% органічних продуктів. Тобто перевага надається не просто справжнім органічним продуктам, але й при цьому «локальним» – місцево вирощеним.

«Правильне харчування надзвичайно важливе для нормального функціонування нашого організму, хоча часто люди недооцінюють його важливість, інколи навіть у професійному спорті, – зауважує президент клубу FGR Дейл Вінс. – Наш клуб розпочав свій шлях позитивних змін більше року тому зі зміни щоденного меню наших гравців. Але не менш важливим для нас є і те, чим саме ми пригощаємо наших фанів. Адже футбол – це різновид шоу, де фани наслідують своїх улюбленців у всьому, навіть у звичках харчуватись».

FGR прагне стати лідером не лише на полі, але і поза ним. Футбольні уболівальники – велика і пристрасна аудиторія, а клуб насамперед прагне творити добро для них не лише у короткотерміновому плані, але й задля побудови міцних сталих екологічних принципів у повсякденному житті та спорті.

Клуб FGR вперше в Британії запропонував своїм фанам особливе меню з максимальним урахуванням всіх аспектів охорони навколишнього середовища. А восени 2010 р. у дні матчів з меню клубу було вилучено всі види червоного м’яса. З часом (з огляду на питання здоров’я та захисту навколишнього середовища) планується навіть, що всі продукти у клубі будуть вегетаріанськими та навіть веганськими.

 

Вегетаріанство – спосіб життя, який передусім характеризується іншим способом харчування. Вегетаріанці не вживають у їжу м’ясо, птицю, рибу і морепродукти тваринного походження. Молочні продукти і яйця ігноруються лише частиною вегетаріанців.

Веганство суворий вегетаріанський спосіб життя, що виключає використання будь-яких продуктів, пов’язаних з експлуатацією і вбивством тварин. Вегани вилучають зі свого раціону всі продукти тваринного походження, зокрема м’ясо, рибу, яйця, молоко і молочні продукти, морепродукти тваринного походження, неоднозначно ставляться до меду. Вегани не використовують хутро і шкіру тварин, шовк, шерсть, виступають проти вбивства тварин заради дослідів і розваг.

 

«Коли з меню вилучається м’ясо, дехто думає, що це обмежує право вибору, хоча насправді це відкриває людям світ зовсім інших продуктів, які, виявляється, також можна куштувати. Варто зауважити, що ми робимо це не лише, щоб запропонувати нашим уболівальникам нові смачні страви, але і з метою подбати про їхнє здоров’я та заощадити електроенергію. Адже щоб нагодувати м’ясоїда, необхідно вдесятеро більше енергії порівняно з вегетаріанцем, – пояснює Дейл Вінс, який і сам є переконаним веганом, продовжуючи. – Нове меню отримало схвальні відгуки фанів під час проведених дегустацій – хоча наше меню не можна назвати ідеальним. Варто відзначити, що відтоді, як ми вилучили м’ясо з нашого меню, до мене підходять люди, говорячи, що вони відмовилися від м’яса і поза межами футболу».

Жирні ковбасні роли та сирні пироги зникли з меню, замінені вегетаріанськими стравами, як наприклад: веселкові крученики з гарбузовим хумусом, тертим буряком та морквою, кукурудзяні чипси з перцем чилі та чебрецем, грибний стейк із бруквою та цибулею-порей, енергетичні салати, а також фруктові тістечка та кекси, традиційний англійський чай, кава та кавові напої.

  

Якщо менше двох років тому клуб «Forest Green Rovers» знаходився на межі зникнення, то нині під керівництвом пана Вінса він не лише зміцнів фінансово, обравши новий екологічний вектор розвитку, але і став чудовим прикладом позитивного впливу бізнесу на спорт, екологію та місцеву громаду!

 

Цю та інші статті читайте на сторінках Всеукраїнського органік журналу "ORGANIC UA" 01-02 (22)' 2012

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: