«Безпечні» овочі: купувати чи ні?

Share on Facebook

Останнім часом серед споживачів досить популярним став так званий довідник споживача з пестицидів, який містить список продуктів з найбільшою та найменшою концентрацією пестицидів. Одні споживачі завзято рекомендують купувати лише органічні овочі й фрукти, інші можуть обрати й конвенційні.


цибуля

Ось приблизно такий список продуктів (див. с. 38) з невеликими модифікаціями широко обговорюється споживачами та спеціалістами. Найбільший розголос та зацікавленість отримала «Чиста 15», адже всі хочуть харчуватися якісними продуктами, заощадивши власні кошти. Проте ця тема набула і великого резонансу.

 

Довідник для споживачів про вміст пестицидів у овочах та фруктах

 

Найбільш забруднені пестицидами продукти

«Брудна 10»

«Чиста 15»

Найменш забруднені пестицидами продукти

Купуйте ці продукти органічними

Накопичують відносно невелику кількість пестицидів

Персики

Цибуля

Яблука

Авокадо

Солодкий перець

Солодка кукурудза

Селера

Ананаси

Нектарини

Манго

Полуниці

Спаржа

Вишні

Зелений горошок

Персики

Ківі

Виноград

Банани

Шпинат

Капуста

Салат

Броколі

Картопля

Папая

 

Кавун

 

Баклажани

 

Помідори

Джерело: www.foodnews.org

 

Варто звернути увагу на те, що дослідження, за результатами яких було складено цей довідник, припускають, що перед уживанням продукт вимочують у воді чи очищують від шкірки. Хоча вимочування і зменшує вміст пестицидів у продукті, але, на жаль, не усуває їх повністю. Очищення від шкірки є більш ефективним, але зазвичай саме у ній міститься багато поживних речовин, що зводить нанівець споживання певного продукту. Тому ми радимо Вам найкращий варіант: споживати різноманітні продукти, добре промивати овочі та фрукти і купувати лише органічну продукцію.

Варто чесно зізнатися, чи довіряєте ви неорганічним продуктам? Чи може Ви вважаєте, що купівля органічних продуктів не варта Ваших грошей? Саме тому нижче ми наводимо низку фактів та пояснень, щоб остаточно переконатися, що лише органічні продукти є найбільш корисними для здоров’я та навколишнього середовища.

 

1. Згідно зі статистичними даними IFOAM станом на початок 2009 р. у світі частка сертифікованих органічних земель становить 0,81% від загальної площі сільгоспугідь. В Україні цей показник складає 0,65%. Це означає, що 99,19% сільгоспугідь у світі та 99,35% відповідно в Україні обробляються за конвенційними методами з використанням пестицидів, гербіцидів та інших хімікатів, які, своєю чергою, є токсичними для організму людини. Обирати Вам, чи є «чиста 15» безпечною для того, щоб купувати конвенційну продукцію. Однак усі продукти з цього списку у дослідженнях показують меншу кількість пестицидів у своєму складі. При цьому варто не забувати, що ці речовини все ще наявні в овочах і фруктах.

 

2. Хоча у США та Європі було заборонено низку пестицидів для використання у сільському господарстві, компанії-виробники пестицидів часто продають власну продукцію за кордон, де її ще не заборонено. Ці хімікати використовують у сільському господарстві, хоча у світі доведено їхній негативний вплив на здоров’я людини та навколишнє середовище, а готову продукцію постачають до європейських країн та США. Деякі з таких пестицидів, як наприклад органофосфати, було досліджено та заборонено для використання у 1980-х рр.

 

3. ГМО створюють за технологією, що змінює молекулярну та біологічну структуру клітин організму таким шляхом, який неможливо відтворити у природних умовах і процесах. Згідно з даними Organic Trade Association, ГМО заборонено для використання у вирощуванні, виробництві та переробці органічної продукції. Конвенційні ж продукти не мають вимог щодо маркування вмісту ГМО, не існує і практики регулювання їхнього вмісту в конвенційній продукції. Тому обираючи продукти з «чистої 15», Ви наражаєте себе на небезпеку отримати ГМ-продукти у власному кошику.

 

4. Зважаючи на вплив великих транснаціональних хімічних компаній, уряди країн світу змушені були підвищити допустимий рівень залишків пестицидів у конвенційних продуктах харчування. Варто звернути увагу хоча б на один з найбільш поширених пестицидів – антразин. Доведено, що цей пестицид впливає на зміну статі у жаб: чоловічі особини змінюють стать на жіночу, причому не втрачаючи здатність до розмноження. До того ж він шкідливо впливає на ендокринну систему людини. Нині науковці проводять детальніші дослідження, пов’язані з виявленням впливу антразину на здоров’я людини. Найбільш жахливим є те, що на сьогодні невідомий допустимий рівень вмісту залишків цього пестициду в продовольстві, адже продукти з його вмістом потрапляють до нашого столу.

 

5. Використання пестицидів і гербіцидів у сільському господарстві завдає неабиякої шкоди навколишньому середовищу. Коли розприскують пестициди чи гербіциди, вони не залишаються на одному місці. Токсини переміщуються на нові території за допомогою вітру й дощу, всмоктуються у ґрунт і потрапляють у ґрунтові води. Негативний ефект від такої практики невидимий для ока, але добре відображається за результатами дослідження стану ґрунту та водних ресурсів.

Хімікати, якими користуються сьогодні, не досить тривалий час було випробувано на практиці для того, щоб напевне вивчити їхній вплив на здоров’я людини та стан навколишнього середовища. Вчені постійно інформують про нові відкриття з цього приводу. Вони стверджують, що навіть невеликі дози пестицидів та інших хімічних речовин можуть заподіяти непоправної шкоди здоров’ю людини, особливо у період внутрішньоутробного розвитку та раннього дитинства. Тому намагайтеся мінімізувати споживання отруйних речовин з їжею.

Існує ще безліч причин, чому варто підтримати органічне виробництво. Висновок один: органічне виробництво – більш стале та екологічно сприятливе для навколишнього середовища, фермерів та сільських працівників, особисто для Вас та членів Вашої родини.

Тому єдиний шлях бути впевненим у власному здоров’ї – підтримати органічне виробництво та органічні продукти харчування. Ваше тіло віддячить Вам своїм гарним самопочуттям, а оточуюче Вас середовище – милими оку пейзажами, чистим повітрям і прозорими ріками!

Обираючи органік сьогодні, Ви дбаєте про «зелене» майбутнє власних дітей завтра!

326

Інна Колесник,

Федерація органічного руху України

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 05-06 (08)' 2010

Add your comment

Your name:
Your email:
Comment: