Шнобелівська премія 2009

Share on Facebook

shnobelivska-premija

У жовтні 2009 р. у Гарвардському університеті (США) відбулась 19-та церемонія вручення антинобелівських, або шнобелівських, премій за найсумнівніші й найбезглуздіші наукові відкриття та досягнення.

 

Іґнобелівська премія (Ig Nobel Prize) — пародія на престижну міжнародну нагороду Нобелівську премію.

 

Іґнобелівську, як і справжню Нобелівську, премію вручають у кількох номінаціях: медицина, фізика, біологія, хімія, література, економіка та премія миру.

 

Цього року в галузі ветеринарної медицини приз отримали британські науковці. Кетрін Дуглас та Пітер Роулінсон з Університету Ньюкасла (Велика Британія) отримали нагороду за дослідження, в перебігу якого було встановлено, що корови з прізвиськами дають більше молока, ніж їхні безіменні родички.

 

Під час дослідження д-р Дуглас та д-р Роулінсон провели опитування 516 британських фермерів про їхнє ставлення щодо того, чи може людина вплинути на продуктивність, поведінку та добробут молочних корів.

 

Майже половина опитаних фермерів – 46% – підтвердили, що всі корови на їхніх фермах мають власну кличку. Ті, хто звертається до своїх тварин на ім’я, отримують на 258 л молока більше, ніж власники безіменних.

 

66% фермерів розповіли, що знають кожну корову в стаді, а 48% погодились, що позитивний контакт тварини з людиною добре впливає на молочну продуктивність корів. А 10 % респондентів визнали, що страх перед людьми – причина їхньої низької продуктивності.

 

Отже, дослідження показали, що, як і люди краще реагують на особисті контакти, так і тварини почуваються щасливішими та більш розслабленими, коли їм приділяють хоч трохи уваги.

 

«Якщо серйозно, то наше дослідження було спрямоване на поліпшення добробуту тварин. Ми показали, що, покращуючи взаємовідносини між людьми й тваринами, а також приділяючи останнім більше уваги, як, наприклад, звертання до них на ім’я, ви зможете знизити рівень стресу в тварини. Стрес виробляє гормон кортизон, який впливає на виробництво молока. Тому зменшення рівня стресу приведе до збільшення продуктивності корів».

 

До речі, в 2007 р. у галузі хімії за найсумнівніші досягнення премію було присуджено досліднику з Японії, що розробив метод отримання з коров'ячого гною аромату із запахом ванілі.

 

Справді, згадані приклади викликають як посмішку, так і прагнення до схожих досліджень!Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 04' 2009

Add your comment

Your name:
Your email:
Comment: