Захисники саду та городу: корисні комахи, птахи, дрібні тварини

Share on Facebook

 

У розпалі літнього сезону дачники особливо стурбовані тим, як після кількох місяців клопіткої праці отримати гарний урожай: зберегти рослини від палючого сонця та армії шкідників. Незважаючи на запропонований на ринку потужний арсенал різноманітної агрохімії, це завдання не вирішується. З часом шкідники лише пристосовуються до хімії, збільшуючи свою кількість.


173

До того ж такі препарати забруднюють навколишнє середовище та отруюють наш організм. На допомогу прийдуть перевірені часом секрети самої природи.

 

КОМАХИ ТА ЖУКИ

Систематично і довготривало скорочувати чисельність комах шкідників у середньому на 40% здатні хижі комахи: златоглазки, сонечка, хижі клопи, туруни, павуки, бабки, паразитичні нематоди, кліщі, багатоніжки та багато інших. Вони забезпечують довготривалий, стабілізуючий і безпечний для людини ефект.

 

Сонечка харчуються попелицями, щитівками та несправжніми щитівками. Доросла комаха протягом життя знищує до 5 000 попелиць, а кожна личинка за 8 днів розвитку – до 350 комах.

Златоглазки споживають нектар квітів, пилок, цукристі виділення попелиць або попелиць та кліщів. Личинки за 60 днів розвитку з’їдають близько 4 000 попелиць, щитівок, павутинних кліщів та інших шкідників.

Туруни вживають дрібних гусениць шкідливих метеликів, личинок жуків, галиць та інших шкідників. Разом з личинками за добу з’їдають понад 100 личинок галиць, до 5 дорослих гусениць аґрусової вогнівки, 5-6 личинок довгоносиків.

Мухи-дзюрчалки харчуються солодким нектаром квіток, а їхні личинки – павутинними кліщами, попелицями. За час розвитку одна личинка знищує понад 2 000 попелиць.

Мухи-тахіни їдять нектар квіток; користь саду і городу приносять їхні личинки, які паразитують на гусеницях і личинках багатьох шкідників.

Трихограма (яйцеїд) – комаха, яка відкладає свої яйця в яйця совок та інших видів шкідливих метеликів, викликаючи їх загибель. Трихограма настільки активна і корисна, що її спеціально розмножують у лабораторіях і випускають у сади і на городи.

Фітосейулюс – хижий кліщ, який знищує павутинного кліща. Комаха особливо ефективна при високій вологості повітря і помірних температурах.

Жук-«пожежник» допомагає позбутися листогризучих шкідників, гусениць і попелиць у плодових садах.

Лісовий клопик знищує величезну кількість зимуючих яєць павутинних кліщів. Хіацерус, найбільший із клопів, за годину знищує 5-8 гусениць.

 

ЯК ПРИВАБИТИ КОРИСНИХ КОМАХ

Щоб мати довготривалий позитивний результат, корисні комахи мають прижитися у вас у саду чи на городі. Для цього необхідно створити для них сприятливі умови: кормову базу, місця для розмноження та укриття від негоди.

Для розширення видового складу і розмноження хижих комах слід висівати їх кормові рослини-нектароноси. Прилітаючи на квіти цих рослин, корисні комахи розподіляються по всій ділянці та знищують шкідників.

Щоб забезпечити наявність привабливих для корисних комах квітучих рослин на весь сезон, потрібно починати з тих, які раніше зацвітають, наприклад з гречки, на зміну якій прийде кріп пахучий.

  

РОСЛИНИ, ЩО ПРИВАБЛЮЮТЬ КОРИСНИХ КОМАХ

Пижмо приваблює сонечок, клопів хитрих, дрібних ос, златоглазок і мух. Настій з листя пижма відлякує колорадського жука.

Пупавка – багаторічна рослина з великою кількістю жовтих квітів, приваблива для ос та мух.

Чорнобривці приваблюють дрібних ос та павуків, відлякують колорадських жуків.

Кмин у період цвітіння манить до себе клопів хитрих, павуків, ос, дзюрчалок і златоглазок.

Кріп приваблює сонечок, дзюрчалок, дрібних ос і павуків.

Гречка привертає увагу не лише бджіл, але і мух, сонечок, дзюрчалок, клопів-хижаків.

М’ята приваблива для мух і павуків.

 

172РОСЛИНИ, ЩО ВІДЛЯКУЮТЬ ШКІДНИКІВ

Настурція, м’ята, чебрець, полин відлякують білокрилку.

М’ята, полин, тютюн, пижмо – блішок земляних.

Кріп, часник, герань, м’ята, квасоля, цибуля, шавлія, пижмо, чебрець, полин, коріандр, хрін – капустяну білянку.

Коріандр, настурція, пижмо, хрін – жука колорадського.

М’ята, пижмо, полин, лаванда, валер’яна – мурах.

Чорнобривці, календула – нематод.

Часник, полин – яблуневу плодожерку.

Фенхель, часник, розмарин – слизняків, равликів.

Коріандр, чорнобривці, фенхель, м’ята, часник, жимолость, гірчиця, настурція – попелицю.

Часник, молочай, буркун, соняшник, нарцис – мишей.

Рицина, нарциси – кротів.

Часник, цибуля, чорнобривці – зайців.

 

ПТАХИ

Птахи з’їдають більше 50% популяції багатьох шкідників. Особливо корисні в боротьбі зі шкідниками кури. Одна курка за день може з’їсти більше 1 000 дротяників, клопів, довгоносиків та інших дорослих комах, личинок і лялечок. Тому восени або ранньою весною випускайте на город курей. А в періоди масової появи гусениць, капустяної білянки і совки, слимаків та равликів випускайте на город під наглядом каченят, які за лічені хвилини з’їдять усіх шкідників.

Боротися зі шкідливими комахами допомагають і пернаті друзі: горобці, граки, ворони, галки, мухоловки, синиці, ластівки та інші птахи є санітарами багаторічних насаджень. Денні хижаки (канюк, боривітер, лунь тощо) і сови (сич, вухата сова, сіра сова, сипуха) знищують велику кількість гризунів.

Приваблюйте птахів на город і в сади, розвішуючи на гілках дерев пташині будиночки, підгодовуючи в зимовий період. Залучайте до такої роботи дітей – так ви пробудите в них любов до природи та інтерес до роботи на городі.

 

ДРІБНІ ТВАРИНИ

Дрібні тварини, зокрема їжаки, землерийки, ящірки, жаби, приносять саду користь, знищуючи велику кількість шкідників. Навіть кроти (вкрай не бажані на городі) не шкодять саду, де поїдають значну кількість шкідників. Головне – слідкувати, щоб їхня кількість не порушувала екологічну рівновагу в саду та на городі.

Серед дрібних тварин особливо корисні жаби. Вони полюють уночі, коли комахи та птахи сплять. Їхньою основною їжею є комахи, найчастіше шкідники. Гостроморда жаба найбільше полюбляє павуків, трав’яна жаба – слимаків і коників, сіра жаба – жуків і мурашок, зелена жаба – клопів. Знищують вони також і вовчків, довгоносиків, дротяників, личинок колорадського жука, гусінь тощо. Молоді жабенята харчуються попелицями, комарами, довгоносиками.

Для жаб бажано створити хороші умови: облаштуйте невелике водоймище чи поставте неглибоку посудину з водою.

 

Завдання щодо використання корисних комах полягає не в повному знищенні шкідників, а в контролі за їх чисельністю. При створенні умов, які поєднували би сприятливе середовище для корисних комах та декоративність, можна досягти природного балансу між чисельністю шкідливих і корисних комах.

Після всього сказаного вище навряд чи варто переконувати садівників відмовитися від застосування отрутохімікатів, які руйнують живий ланцюг і створюють усі умови для безконтрольного розмноження шкідників. Застосовуючи хімічні препарати, ви потрапляєте до них у полон, оскільки знищуєте своїх союзників і залишаєтеся з проблемою захисту свого саду віч-на-віч.

 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 07-08 (18)' 2011

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: