Органічні троянди замість опіуму

Share on Facebook

 
Останніми роками Афганістан було визнано найбільшим виробником опіуму у світі. Лише в 2007 р. ця країна виробила 8 200 тонн опіуму (що в 2,3 рази більше, ніж у 2003 р.), експортна вартість якого становила 4 млрд дол. США. Ця сума на 50% більша, ніж офіційний валовий національний продукт країни. А це означає, що майже 100% світового ринку опіуму зосереджено в Афганістані.


114

Незважаючи на те, що більша частка прибутку надходить до дилерів, фермери все ще заробляють у 7-10 разів більше, ніж, наприклад, при вирощуванні пшениці. Доходи понад 2 млн. людей у сільській місцевості (особливо на півдні та сході країни) залежать саме від виробництва опіуму.

Неурядові та міжнародні благодійні організації відчайдушно шукають альтернативні джерела прибутку для дрібних фермерів, але, зважаючи на дуже високу додану вартість виробництва опіуму, складно починати використовувати сільськогосподарські культури-замінники. Фермери не мають вільного вибору, вирощуючи мак для виробництва опіуму. Вони самі не споживають наркотики, оскільки таке виробництво не санкціоновано ісламом, що є домінуючою релігією в Афганістані. Проте 20-річна війна негативно позначилася на моралі населення, знищила цілі покоління. До того ж залишилися неоплачені позики наркотичним дилерам і тиск із боку руху Талібан, який, як стверджують, фінансує значну частину їхньої діяльності (як мінімум у галузі торгівлі наркотиками). Той факт, що місцеве населення майже повністю залежить від наркодилерів через борги, робить практично неможливою відмову від виробництва опіуму. Крім того, вирощувати мак нелегко: всі сім місяців на рік фермерська сім’я повинна щодня знаходитися на полях, прополюючи бур’яни, проріджуючи посіви та витягуючи сік (сирий опіум) із голівок маку. Все це майже не залишає членам сім’ї часу для будь-якої іншої діяльності.

Тиск з боку міжнародних сил безпеки та армії Афганістану на фермерів з метою зменшення посівів маку та виробництва опіуму мав мізерний успіх, позбавивши фермерів їхнього прожиткового доходу при відсутності реалістичних можливих альтернатив.

Проте міжнародна спільнота все ж знайшла вихід із ситуації. Починаючи з 2004 р., німецька організація «Deutsche Welthungerhilfe» впроваджує проект «Троянди для Нангархар» у провінції Нангархар, що на сході Афганістану. Цей проект є частиною великого міжнародного проекту «Альтернативний дохід», який фінансується ЄС для розробки альтернативних джерел прибутку для сільського населення. Мета проекту – запропонувати фермерам цієї провінції альтернативу постійно зростаючому виробництву опіуму. Тому завдяки виробництву трояндової ефірної олії можна замінити як мінімум деяку частку виробництва опіуму. Цінну та дорогу трояндову олію, яка використовується для виготовлення багатьох елітних парфумів, можна отримати з пелюсток троянди.

Нині близько 300 сімей вирощують троянди на невеликих власних ділянках землі загальною площею 42 га. З 1 га можна зібрати 4000-5000 квіток. Саме стільки пелюсток необхідно для виробництва 1 л трояндової олії. Починаючи з весни 2007 р., перші земельні ділянки та процес виробництва органічної трояндової ефірної олії сертифікуються відповідно до органічних стандартів ЄС.

Працівники проекту виробляють трояндову олію на дистиляційному обладнанні поряд із ділянками, де вирощують троянди. Протягом сезону виробництво олії є джерелом додаткового прибутку для місцевих фермерів. Разом з виробництвом трояндової олії, що експортується до Європи, вони отримують і трояндову воду, продаючи її на місцевому ринку. Трояндова вода використовується переважно у хлібопекарській галузі, а також як тонізуючий напій. Ефірна трояндова олія імпортується німецькою компанією «Wala Heilmittel», яка й запропонувала німецькій благодійній організації втілити в життя «трояндовий» проект. Як тільки буде встановлено сушильне обладнання, стане можливим виробництво іншої продукції на експорт – сухих пелюсток та бутонів троянд.

У 2010 р. планується або трансформувати проект у приватне підприємство і віддати його в руки афганців, або ж створити спільне підприємство із зарубіжною компанією – варіант, який забезпечив би тривалу дію проекту і гарантовану підтримку фермерів. При цьому німецька благодійна організація «Deutsche Welthungerhilfe» працюватиме як консультант для нового підприємства, щоб виробничі потужності й число фермерів зростали і в найближчі роки.

У зв’язку з цим постає питання: а чи не могли б афганські фермери займатися чимось кращим, ніж вирощування органічних троянд для міжнародної парфумерної індустрії? Відповідь неоднозначна – за підтримки проекту фермери отримують близько половини прибутку на одиницю землі, порівняно з виробництвом опіуму, тому жодна інша сільськогосподарська культура в Афганістані не здатна досягти такої ефективності. Інша перевага – це відносно низькі затрати праці при вирощуванні троянд. Окрім збору врожаю квітів, який займає близько 4-6 тижнів на рік, необхідне також обрізання рослин раз на 2 роки. Серед недоліків – той факт, що з моменту насадження рослин до початку збору врожаю потрібно чекати 2 роки. Незважаючи на це, в перший рік можливе вирощування овочів або кормових культур між трояндами.

Майбутнє виробництва трояндової олії в Афганістані залежатиме від ступеня розвитку виробництва опіуму. Зараз армія тисне на багатьох фермерів, аби вони відмовилися від вирощування маку, тому все більше і більше господарів виявляють зацікавленість у вирощуванні троянд. У цій спустошеній війною країні троянди є не тільки запорукою миру, а й доказом реалістичної та привабливої альтернативи вирощування маку, хоч ця альтернатива і доступна поки що в обмеженому масштабі.

Процес вирощування троянд має всі шанси розширитися та стабілізуватися. Через конкуренцію з боку опіуму дуже важливо подумати і про продукцію вищого значення. Технологія виробництва не повинна бути занадто складною, зважаючи на рівень освіченості населення. Отже, серед додаткових напрямів діяльності – висушені трави, квіткова вода перцевої м’яти, кмину тощо. Таким чином, економіка, підірвана війною, могла б змінитися на краще, а фермери мали би змогу займатися легальним і прибутковим бізнесом.


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 03 (06)' 2010

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: