Віктор Ананіас: творець органічного руху Туреччини

Share on Facebook

2 березня 2011 р. раптово помер Віктор Ананіас (1971-2011) - засновник і головний рушій турецької асоціації Bugday, Голова Європейської Асоціації екологічного туризму ECEAT, активний учасник низки інших міжнародних організацій.


5Цей харизматичний чоловік, за ким нині перебувають в жалобі тисячі людей не лише в Туреччині, а й далеко за її межами, планував багато дивовижних проектів. З своїх неповних 40 років, двадцять він присвятив органічному руху. Віктор був «піонером» органічного руху Туреччини.


Діяльність Асоціації «Bugday» ( з тур. пшениця) починалась з малого - вегетаріанського ресторану, створеного Віктором у 1990 р. у Бодрумі. Сам особисто цей він був досить невибагливою людиною, дотримувався вегетаріанства, завжди керуватися не тим, що вже було здійснено, а тим, що потрібно було зробити. Він був людиною, що прагнула переконати інших у перевагах органічного способу життя. Тож, слідом за рестораном та магазином під його впливом у різних регіонах Туреччини почали розвиватись органічні фермерські господарства, переробники, кафе тощо. Пізніше для об’єднання зусиль однодумців, досягнення шляхетної мети екологізації всіх сторін життя, було створено Асоціацію «Bugday». Віктор прагнув зробити її не не лише інформаційним рупором органічного руху, а й інструментом вдосконалення маркетингу органічної продукції. Згодом у 2006 р. було започатковано функціонування дуже успішного щотижневого ринку органічних продуктів в районі Шишлі в Стамбулі, завдяки чому міське населення отримало можливість купувати доступні свіжі фрукти та овочі безпосередньо від органічних фермерів. З тих пір, було створено ще кілька ринків у Стамбулі, Анталії, Самсуні.

Наступним визначним кроком Асоціації «Bugday» став проект «TaTuTa» - альтернативна програма відпустки, яка передбачає екоагротуризм і обмін добровольцями. За програмою «TaTuTa» відвідувачі та добровольці з усього світу отримали нагоду відвідати агроекотуристичні ферми, спостерігаючи за веденням органічного сільського господарства, і за бажанням попрацювати в органічних господарствах, залишаючи свій особистий внесок в розвиток органічного руху. Крок за кроком реалізується одна з останніх ідей Віктора щодо створення першого повноцінного екопоселення в Туреччині.

 

 

Віктор працював з великою пристрастю задля розвитку органічного сільського господарства, популяризації екологічного способу життя та охорони природи. Він засіяв насіння нової свідомості на всій території Туреччини. І хоч передчасно пішов у свій останній шлях, насіння, засіяне ним, поширюватиметься на значні відстані, що важливо для всіх нас та нашої країни.

2Сехірліоглу Батор,

Заступник Голови Асоціації Bugday,

 

Смерть Віктора Ананіаса – шокуючи звістка. На останньому BioFach він був повен енергії та безлічі ідей щодо планів Туреччини на проведення Міжнародного Конгресу IFOAM у 2014 р. і, як завжди, готовий до спілкування з друзями.

Трагедія знищила не лише міст між культурами і традиціями., ми втратили переконливу особистість, яка сповідувала всі наші принципи. Глибоко сумую…

Томас Сірпка, Заступник директора IFOAM (Німеччина)4Я зустрічав Віктора лише кілька разів, але навіть за короткий час спілкування він показав себе, з одного боку, дуже відданою своїм ідеалам людиною, а з іншого, надзвичайно скромним чоловіком. Він завжди був готовий повністю віддавати себе та свої сили суспільній роботі, його відношення до улюбленої справи було наповнене натхненням. Молюся разом з тими, кого Віктор залишив – родиною, друзями та колегами.

Аластаір Тейлор, Агро Еко Луїс Болк Інститут (Уганда)

 

Жахлива трагедія та втрата для всього органічного руху далеко за межами Туреччини!

Мені та багатьом іншим він вселяв натхнення. Глибоко в серці берегтиму найкращі спогади про нього. Він мав так багато достоїнств і сьогодні залишає великий спадок, який має надихнути нас йти далі нашою "органічною" дорогою, на якій він був одним з найкращих компаньйонів.

Бернард Гейєр, колишній виконавчий директор IFOAM (Німеччина)

 

Дуже важко говорити про нього в минулому… В мене перед очима жива картина відкритої яскравої особистості, яку я вперше зустріла на Конференції в Тбілісі у 2009 р. Потому ми зустрічались декілька разів на зустрічах «Авалону», на Biofach, обговорювали ідею регіонального співробітництва, планували подальші спільні зусилля… Тепер ми всі в глибокому смутку. Одна надія на те, що ми завжди його пам`ятатимемо, а його ідеї надихатимуть нас на подвиг.

Маріам Джорджадзе, Асоціація «Елкана» (Грузія)

Ми глибоко шоковані, дізнавшись про раптову смерть нашого дорогого друга Віктора. Я працював з ним протягом багатьох років у IFOAM, де він завжди був одним з тих, хто говорив: «Я тут, я доступний, і я готовий займатися». В останні роки Віктор підтримував нас своїми ідеями та особистою участю на всіх Конференціях «Розвиток органічного сектору в країнах Центральної/Східної Європи і Центральної Азії».

Дуже важко для всіх нас усвідомити, коли хтось залишає нас так раптово. Яка втрата для всього органічного світу!

 

Геральд Херрманн,

Органік Сервісез ГмбХ (Німеччина)

За останні 4,5 роки я жодного разу особисто не спілкувався з Віктором, хоча бачив його принаймні раз на тиждень на добре відомому ринку органічних продуктів в Шишлі, який ми з дружиною постійно відвідуємо, відколи в нас народилась дочка. Наскільки я знаю, мої рідні теж ніколи не спілкувались з ним. І все ж я можу з впевненістю сказати, що Віктор Ананіас, як засновник найвпливовішої екологічної організації Туреччини «Bugday», для поліпшення якості мого життя і моїх близьких особисто зробив більше, ніж будь-яка інша людина в цьому місті.

 

Симон, житель Стамбулу (Туреччина) 

 

 

3З Віктором Ананіасом особисто я познайомився в листопаді 2005 р. у центральному офісі IFOAM в Бонні під час проходження тренінгу, організованого для нас, як ключових представників IFOAM в різних регіонах світу. З самого початку ми знайшли спільну мову з багатьох питань розвитку органічного виробництва, агроекотуризму тощо. Після знайомства ми почали доволі часто спілкуватись за першої ж нагоди.

Тож як тільки ми почали підготовку до проведення Першої Міжнародної Конференції «Розвиток органічного сектору в країнах Центральної/Східної Європи і Центральної Азії», одним з перших, до кого я звернувся з проханням виступити з доповіддю у Києві, був Віктор Ананіас. Він підтримав нас, не зважаючи навіть на бюрократичні складнощі, пов’язані з отриманням української візи. Його виступ, як і очікувалось, викликав інтерес і залишився в пам’яті слухачів, завдячуючи, перш за все, відвертості й відкритості, відсутності будь-якого формалізму і глибокому знанню і розумінню того, про що він ділився з колегами.

Віктор подарував мені тоді пляшку оливкової органічної олії, виготовленої з оливок, власноруч зібраних у своєму саду. Тоді ж він пригадав історію, як був колись здивований, знайшовши своєрідні ями-сховища з оливками поблизу оливкових дерев, де він саме збирав урожай. Віктор пояснював: “Раптом я усвідомив, що є інші створіння, які їдять оливки. Хто знає, може миші, комахи, чи птахи? Я подумав, що в мене є багато партнерів на полі, які також мають право на урожай”, - додаючи, що саме з того дня він почав свідомо лишати на деревах трохи оливок під час збору урожаю.

1Така любов до ближніх, образність мислення була дуже типовою для Віктора - йому вірили люди. Зали, де він читав свої лекції на наших конференціях у Києві, Тбілісі й Астані, завжди були вщент заповнені слухачами.

Він був готовий виступити на нашій черговій 4-й Міжнародній Конференції в 2011 р., й надалі сприяючи формуванню нашого спільного органічного майбутнього. Однак цьому, як і цілій низці наших спільних давно обговорюваних і запланованих на найближчий час проектів в Україні, Туреччині та інших країнах нашого регіону вже ніколи не збутися на тому рівні, як це могло б бути за його безпосередньої участі.

Він стільки всього зробив, і ще більше хотів зробити! Несподівана передчасна смерть Віктора – надзвичайна втрата не лише для Туреччини, але й для органічного руху України та всього світу! Однак, тепер лише ми, живі, маємо продовжувати почату ним справу, пам’ятаючи його поради та постійно відверту, справжню посмішку до всіх оточуючих…

Віктор залишив свою стареньку матір, 10-річного сина Алі та сумуючу дружину. Вічна йому пам'ять!

 

 

Євген Милованов, Голова Правління Федерації органічного руху України


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 03 (15)' 2011

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: