Органічне виробництво – пріоритетний напрямок аграрного сектору України

Share on Facebook

08 червня 2016 року у рамках Міжнародної агропромислової виставки «АГРО-2016» та Спеціалізованої виставки «ОРГАНІК-2016» у Національному Експоцентрі України відбувся Круглий стіл на тему "Органічне виробництво – пріоритетний напрямок аграрного сектору України".

 

Krugl.stil-08.06.2016

Захід було організовано Федерацією органічного руху України спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України, за підтримки Швейцарської Конфедерації в рамках  Проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія). Крім цього, проведення круглого столу було підтримано також ринком «Столичний».

Понад 150 учасників цього заходу мали унікальну можливість разом з провідними експертами держави долучитися до дискусії щодо подальших перспектив органічного руху в Україні.

Krugl.stil-08.06.2016-KrasnopolskyЗахід відкрив Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Ярослав Краснопольський, який відзначив, що Міністерство вбачає розвиток органічного виробництва одним із пріоритетних напрямків своєї роботи. Адже органічне сільське господарство дає можливість подолати негативні явища в екологічному середовищі країни, посилити природоохоронну складову агровиробництва, забезпечити збереження ґрунтів, вирішити низку соціальних питань. «Зокрема, розвиток органіку сприятиме створенню додаткових робочих місць у сільській місцевості, відкриттю нових перспектив для малих і середніх фермерських господарств, як альтернативи конкуренції з великими корпораціями», - зазначив Ярослав Краснопольський.

Реалізація даного напряму, за його словами, має забезпечити до 2020 р. зростання частки сільськогосподарських угідь, які сертифіковані згідно вимог органічних стандартів, до 5%. «Також має відбутися збільшення втричі числа органічних сільгосппідприємств та зростання частки органічної продукції до 3%, що відповідає рівню основних європейських країн, які розвивають цей напрямок виробництва», - зазначив Перший заступник Міністра.

Мінагрополітики налаштоване всебічно підтримувати розвиток органічної галузі, у т.ч. на законодавчому рівні. «Ми практично завершили спільну роботу над удосконаленим законопроектом про органічне виробництво. Сподіваюся, що найближчими тижнями його буде розіслано на узгодження в інші міністерства та відомства. І це важливий крок для максимальної імплементації вітчизняного законодавства до стандартів та вимог Європейського Союзу», — заявив пан Краснопольський.

Krugl.stil-08.06.2016-IvchenkoПоділяє думку учасників щодо перспективності розвитку в Україні органічного ринку і народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України Вадим Івченко. "Україна має всі шанси стати головним місцем для вирощування органічної продукції, а це і створення додаткових робочих місць у сільській місцевості, і нові можливості для малих і середніх фермерських господарств нашої Батьківщини і покращення якості харчування, зміцнення здоров’я нашого народу!" - підкреслив пан Івченко, наголосивши на всілякій підтримці законодавчих ініціатив щодо просування у Верховній Раді доопрацьованих, удосконалених нормативно-правових актів щодо органічного виробництва. Крім цього, пан Івченко запевнив присутніх, що при формуванні бюджету 2017 р. буде наполягати, щоб фінансування на підтримку вітчизняного органічного виробництва окремим рядком була виділена у державному бюджеті.

Krugl.stil-08.06.2016-1За переконанням Голови Правління Федерації органічного руху України Євгена Милованова, органічне господарювання успішно конкурує з нині домінуючим інтенсивним, доказом чого є, зокрема, постійно зростаючий ринок споживання органічних продуктів не лише у світі, але і в Україні, який у 2015 р. вже склав 17 млн.Євро. Експерт відмітив, що, хоча органічний рух в Україні розпочав свій  розвиток двадцять років тому, та особливо він активізувався в останні п’ять років. Наочним доказом тому слугує зростаюча кількість господарств, які надають перевагу саме органічним методам виробництва. Станом на початок 2016 р. сертифікованих органічних сільгосппідприємств було вже 210, які ефективно господарюють на площі понад 410 тис. га. «За умови ще тіснішої співпраці, постійного діалогу між виробниками, переробниками, торгівцями, сертифікаторами, споживачами, громадськими організаціями, Міністерством та іншими владними органами, є тверда впевненість у тому, що  вітчизняна органічна агрокультура вийде на якісно новий рівень розвитку, забезпечуючи стабільні прибутки виробникам і здорову безпечну продукцію споживачам», - резюмував Євген Милованов.

Krugl.stil-08.06.2016-ProkopchukПротягом тривалого часу підтримку українському органічному сектору надають різні донорські організації. Зокрема, завдяки українсько-швейцарському Проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», вітчизняні виробники органічних продуктів можуть краще знайомитися з безцінним світовим досвідом органічного господарювання, знаходити вихід на відповідні міжнародні ринки, користуватися послугами провідних експертів для отримання консультацій, проведення різних промоційних заходів щодо популяризації органіку в Україні. У своєму виступі менеджер згаданого Проекту Наталя Прокопчук ґрунтовно зупинилася на проблемних питаннях вітчизняного органічного сектору та виділила головні акценти задля його подальшого ефективного розвитку.

Krugl.stil-08.06.2016-LapaНа важливих питаннях державного контролю за органічним виробництвом зупинився Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа. За його словами, нині ситуація із контролем та маркуванням цих продуктів складна, адже ще немає достатніх повноважень Держпродспоживслужби для контролю цього ринку. Вирішенням цієї проблеми має стати удосконалене законодавство у цій сфері. Поки ж його немає, від реалізації невідповідної продукції страждають і український і закордонний ринки. «До нас звертаються європейські колеги, повідомляючи про випадки поставок до країн ЄС продукції, яка декларується як органічна, але по суті не відповідає цьому статусу. Нас питають: що ви, як контролюючий орган, маєте намір робити, щоб унеможливити подібні факти?» - цитував Володимир Лапа. За його словами, існування зазначених проблем вводить в оману споживачів органічної продукції, створює підґрунтя для процвітання недобросовісної конкуренції для виробників органіки, а також формує для України елемент негативного іміджу на світовому ринку. Тому він закликав спільними зусиллями виправити таку ситуацію та налагодити дієвий контроль за органічним ринком.

У своїй промові Директор Департаменту землеробства та технічної політики в АПК Міністерства аграрної політики та продовольства Володимир Топчій відмітив ряд факторів, які не дають змоги реалізувати великий потенціал, який має країна в цьому сегменті  аграрного сектору. Це, насамперед, недосконалість діючого нормативно- правового регулювання для органічного виробництва,  відсутність ефективної системи державного нагляду (контролю) з боку держави, що спричиняє інколи недобросовісну конкуренція серед виробників, роздрібних продавців і сертифікаційних Krugl.stil-08.06.2016-Topchiyорганів та призводить навіть до певних скандалів, що пов’язані із  шахрайством на внутрішньому та міжнародному ринках і доступу у малого та середнього бізнесу до фінансових ресурсів, які б дозволили розвиватись органічному бізнесу. Разом з тим, пан Топчій повідомив про заходи, які вживає міністерство для вирішення вказаних проблемних питань. Він також запевнив, що за результатами проведеного Круглого столу, внесених в ході його роботи пропозицій та звернень, будуть підготовлені відповідні доручення структурним підрозділам Мінагрополітики.

Krugl.stil-08.06.2016-SkydanЗа словами ректора Житомирського національного агроекологічного університету Олега Скидана, перспектива активізації розвитку органічного виробництва значною мірою залежить від рівня організації системи підготовки та підвищення кваліфікації кадрів, проведення наукових досліджень для сфери органічного виробництва. В ЖНАУ вже п’ятий рік діє відповідна система підготовки кадрів для органічного виробництва, при університеті створено Центр «Полісся-Органік», метою діяльності якого є стимулювання розвитку органічного виробництва в регіоні;  науковцями та студентами на дослідному полі університету і на базі органічних господарств Житомирської обл. проводяться наукові дослідження щодо розробки технологій виробництва та переробки органічної продукції. На семи факультетах університету викладається курс «Органічне виробництво». Університетом також розроблено Комплексну програму підтримки розвитку органічного виробництва Житомирщини на 2016-2020 рр., яку обласна рада має намір прийняти на черговій сесії у червні 2016р.

За переконанням Андрія Вдовиченка, директора ДП «Дослідне господарство «Сквирське» Інституту агроекології і природокористування НААН України, саме державні науково-дослідні установи здатні провести на належному рівні наукові дослідження, надати необхідну консультаційну та методичну Krugl.stil-08.06.2016-Vdovychenkoдопомогу, забезпечити якісне навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів вітчизняних органічних підприємств. І він та очолюване ним господарство готові ділитися цими напрацюваннями.

Олена Березовська, голова правління Громадської спілки "Органічна Україна»,  погодилася, що чинний Закон України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» належним чином не забезпечує розвиток органічного виробництва в Україні та суперечить діючим нормативним документам, які регламентують органічне виробництво в ЄС у частині неоднозначності положень щодо Правил органічного виробництва та обігу органічної продукції, порядку сертифікації органічного виробництва, здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю операторів органічного ринку, що викликало необхідність прийняття в 2016 р. нової редакції цього Закону. Вона наголосила на нагальності доопрацювання законопроекту у співпраці державних органів та громадських організацій.

Krugl.stil-08.06.2016-SabelnikovaВласним досвідом органічного господарювання, практичними рекомендаціями щодо діяльності органічних підприємств, а також «шаленим енергетичним посилом» щодо запровадження технологій органічного виробництва, харчування здоровими органічними продуктами поділилася з присутніми агровиробник із Корсунь-Шевченківського р-ну Черкаської обл., керівник «Organic Villa» Валентина Сабельнікова, яка запросила присутніх відвідати стенди виробників на виставці «ОРГАНІК-2016».

На переконання Андрія Єлсукова, менеджера зовнішньоекономічної діяльності Агрофірми «Поле» з Черкащини, стабільно висока якість органічної продукції є запорукою ефективного експорту та партнерських відносин з іноземними покупцями. У своєму виступі він продемонстрував багаторічний досвід підприємства щодо виробництва, переробки та експорту органічного проса, яке є одним з нішових товарів, на який є постійно великий попит як у Європі, так і світі загалом. Він особливо відзначив, що агрофірма успішно закріпилася на європейських ринках збуту, незважаючи на діючі механізми встановлення квот у Європейському Союзі та перевірки й здійснення лабораторного аналізу на кожну партію, що постачається до ЄС. Доповідач звернувся з запитом до державних органів активізувати свою роботу під час переговорних процесів з посадовцями Єврокомісії, щоб збільшити квоти на українську сільськогосподарську продукцію, особливо виділивши сертифіковану органічну продукцію.

ПРЕЗЕНТАЦІЇ УЧАСНИКІВ КРУГЛОГО СТОЛУ:

ВОЛОДИМИР ТОПЧІЙ

ЄВГЕН МИЛОВАНОВ

НАТАЛІЯ ПРОКОПЧУК

АНДРІЙ ВДОВИЧЕНКО

ОЛЕНА БЕРЕЗОВСЬКА

СВІТЛАНА КОРСУН

 

Коментарі (1)
1Середа, 11 жовтня 2017, 07:04
Victor
Неплохое мероприятие. Купить органические продукты можно в агромагазине https://agrozahyst.com.ua/. Сам неоднократно там покупал. Рекомендую.

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: