ТЕРЕН: терпкий і колючий природний цілитель

Share on Facebook

Терен – досить прославлений чагарник: саме з колючого терну було зроблено вінок для Ісуса, він став символом любові у популярному романі «Співаючі в тернині», а народні цілителі здавна знають терен як чудову лікарську рослину, ягоди, листя, квіти, гілля та коріння якої мають потужні корисні властивості. Небагато хто знає, що терен – давній предок сливи звичайної. У народі його іноді називають сливою колючою, цаповою ягодою, або чорною колючкою.

562

Народна пісня

Цвіте терен, цвіте терен,

А цвіт опадає.

Хто в любові не знається,

Той горя не знає…

 

ХАРАКТЕРИСТИКА

Терен – колючий чагарник, поширений на Закарпатті, в Карпатах, на Поліссі, у лісостеповій, степовій зонах та Криму. Зустрічається переважно на узліссях і в невеликих ярах. Родить темно-сині ягоди із зеленою соковитою і терпкою на смак м’якоттю. Плоди терну вживають у їжу свіжими, після перших заморозків, коли ягоди стають солодкими та менш терпкими. Як цінний продукт терен використовують у переробці для виробництва вин, настоянок, лікерів, повидла, сиропів, соків, компотів, які відрізняються характерним сливовим ароматом і пікантним смаком. Про запас плоди сушать спочатку на сонці, а потім досушують у спеціальних сушарках при температурі 45-50 °С.

У давнину терен бочками мочили на зиму: трохи солі, цукру і побільше листя смородини, малини та вишні. Під час мочіння ягоди терну лопалися, насичуючи своїм соком та терпкістю розсіл. Хоча в цьому випадку не плоди були улюбленими ласощами, а саме розсіл, який пили всю зиму, додаючи в нього мед або цукор.

Усі частини рослини (коріння, гілля, листя, квіти, плоди) мають корисні та лікувальні властивості й здатні замінити багато ліків. У народній медицині квіти використовують як засіб, що поліпшує обмін речовин, плоди – як в’яжучий, корені і деревину – як потогінний, кору – як жарознижувальний. Чай із запашних квіток терну, наприклад, діє як сильний проносний засіб. Відвари з коріння рослини застосовують для лікування захворювань зубів. Напої з плодів терну мають лікувально-дієтичні властивості при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

 

ЗАСТОСУВАННЯ ТЕРНУ

Терен – надзвичайно популярна культура у Великій Британії та Ірландії. Тут фермери вирощують її з давніх-давен. Дерева слугують сільським жителям природним парканом, а щорічний урожай терпких ягід є чудовою сировиною для традиційного для англійців, шотландців та ірландців напою – тернового джину. Як і століття тому, цей напій дуже популярний у Великій Британії та Ірландії й донині. В Ірландії навіть на знак пошани до колючого чагарнику щороку 11 листопада святкують День тернових ельфів, які охороняють священну тернину від людського свавілля, зокрема від вирубки лісових хащ.

Переселенці зі Старої Англії привезли з собою на нові землі й кущі терну. З часом терен та різні смачні вироби з нього стали популярними й у Канаді та США, а також в Австралії та Новій Зеландії. Крім того, терен вирощують, шанують і в інших країнах Старої Європи (у Франції, Іспанії, Італії та Німеччині), а також Японії та інших країнах Азії. Ягоди терну тут активно застосовують для приготування різноманітних алкогольних напоїв, джему і варення, які часто використовують у домашній випічці.

Так, соком терну збагачують портвейн, додаючи йому терпкості. В англійських селах, зокрема, вже багато сторіч, не зраджуючи традиції, готують терновий джин – спиртову настоянку на терні з додаванням цукру. В Іспанії готують традиційний популярний лікер «Patxaran», у Франції – лікер з молодих бруньок «Epine», в Італії – лікер «Bargnolino».

Уперше продукти з терну з’являться й на полицях українських крамниць. ТМ «Пан Еко» випустила новий для українців продукт та ще й в органічній якості – сертифікований органічний джем та сироп з ягід терну. Шукайте новинку в магазинах органічних товарів!

 

НАРОДНІ ПОВІР’Я

У багатьох народів терен вважали корисним і доброзичливим до людей. Вікінги, наприклад, шанували терен як рослину, наділену мудрістю і даром передбачення. Люди вважали, що терен здатний протистояти нечистій силі, не пропускаючи наговорів та зурочень на територію, яку він охороняє. Тому його кущик садили на подвір’ї або використовували як живу огорожу для захисту від негативної енергії та негативних вібрацій.

В Україні терен відомий понад дві тисячі років. Наші предки також вважали цю рослину найліпшим оберегом від нечистої сили. Існує навіть дуже цікава легенда про те, що через свою «божественність» терен не горить у вогні. А фокус у тому, що кора терну виділяє ефірні пари, які згорають, не торкаючись самої рослини. В давнину тернові зарості називали «неопалимою купиною». Вважалося, що з неї виходить Бог, щоб показати людям істину. Тому терен є символом терпіння і мук. «Через терни – до зірок» – так говорять про труднощі пройденого чи майбутнього шляху.

Завдяки колючим особливостям рослину використовували наші прабабусі як оберіг для людей і худоби від нечистої сили та хвороб, обв’язуючи ворота, двері, вікна будинку гілками тернини. Вважалося, що якщо в четвер перед Трійцею або в Юріїв день увіткнути колючі гілки терну в хліві, це допоможе вберегти худобу від лихого ока.

У древніх євреїв терен був символом занепаду й смутку, а також символом труднощів і перешкод. Вважалося, що терен разом з вовчицями були послані Богом людині як покарання за її гріхопадіння.

Проте в народі існували й інші переконання: всі колючі рослини, зокрема й тернину, вважали диявольським творінням. Існувала думка, що сам сатана насадив чагарники з гострими шипами, щоб люди, чіпляючись за них, лаялися і таким чином грішили.

  

ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ

Як лікувальна рослина терен був відомий ще цілителям Стародавньої Греції та Риму. Археологічні розкопки свідчать, що ще в кам’яному столітті високо цінували цей невибагливий чагарник, використовуючи в лікувальних цілях усі його частини.

 

ТЕРЕН

ü    Покращує обмін речовин

ü    Заспокоює нервову систему

ü    Вбиває бактерії та мікроби

ü    Має жарознижувальну і потогінну дію

ü    Долає наслідки харчових отруєнь

ü    Допомагає при закрепах та набряках

ü    Покращує кровообіг, сприяє згортанню крові

ü    Нормалізує тиск, знижує проникність судин

ü    Полегшує симптоми ревматизму

ü    Лікує запалення ротової порожнини та горла

ü    Усуває запалення шкіри

ü    Корисний для людей із сидячою роботою

 

Настої квіток і відвари плодів використовують при запаленні слизової оболонки ротової порожнини, поліпшують перистальтику кишечника, мають потогінну дію та знижують артеріальний тиск.

Ягоди терну інтенсифікують обмін речовин в організмі й мають також кровоочисні властивості. Чай з квітів та плодів терну полегшує стан хворих на хронічні закрепи, сечокам’яну хворобу, цистит і аденому простати.

Чаї з листя рослини збільшують сечовиділення, поліпшують обмін речовин, виявляють відхаркувальну та проносну дію. Корисно вживати чай з листя терну при шкірних висипаннях та сидячому малорухливому способі життя.

 

Ягоди терну вживають:

 • при втраті апетиту
 • атеросклерозі
 • подагрі
 • неспецифічному коліті
 • дизентерії
 • харчових отруєннях
 • кандидозі 

 

Настій з листя і квітів уживають:

 • при проблемах з нирками
 • порушенні роботи печінки
 • порушенні обміну речовин
 • застуді
 • набряках
 • як сечогінний засіб
 • для лікування сечового міхура
 • для послаблювального ефекту

 

ТЕРЕН ЛІКУЄ ТРАВНУ СИСТЕМУ

Плоди терну в народі здавна використовують як дієтичний та лікувальний засіб при шлунково-кишкових захворюваннях. І плоди, і квіти терну покращують обмін речовин, їх рекомендують при гастритах, колітах, отруєннях. Ягоди мають чудові властивості – вони швидко вбирають в себе отруйні речовини з шлунка і кишечника. Недарма вино з терну застосовують при інфекційних захворюваннях кишечника.

 

Невеликі дози настоянок з терну поліпшують роботу органів травлення. Їх рекомендують приймати при розладах діяльності шлунково-кишкового тракту, неспецифічних виразкових колітах, дизентерії, харчових отруєннях і кандидозах. Тернове вино – чудовий лікувальний напій при кишкових інфекціях.

Препарати з квітів терну призначають при гастритах, спастичних колітах, атонії кишечника, сечокам’яній хворобі, циститі, набряках, ревматизмі, фурункульозі та інших гнійничкових захворюваннях шкіри.

 

Енергетична цінність:

Калорійність – 43,9 ккал

Білки – 1,5 г

Жири – 0,3 г

Вуглеводи – 9,4 г

Клітковина – 2,0 г

 

Вітаміни:

Провітамін А – 1,4 мг

Вітамін A – 1,4 мг

Вітамін B1 – 0,04 мг

Вітамін B2 – 0,05 мг

Вітамін C – 17,0 мг

Вітамін PP – 0,2 мг

Вітамін E – 0,5 мг

 

Мікроелементи:

Залізо – 1,9 мг

 

Макроелементи:

Калій – 239,0 мг

Кальцій – 32,0 мг

Магній – 17,0 мг

Натрій – 14,0 мг

Фосфор – 25,0 мг

 

За вмістом вітаміну P плоди дикого терну не поступаються шипшині й чорноплідній горобині і навіть перевершують смородину.

 

Коктейль «Терновий»

 

Лікер «Becherovka» – 100 мл

Сироп з терну «Пан Еко» – 50 мл

Лимон – 1 шматок

Лід

 

Приготування:

1. Скласти всі інгредієнти у шейкер, добре перемішати.

2. Перелити у бокал для коктейлів і подавати, прикрасивши цедрою лимона та/чи ягодами терну.

Смачного!

 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 03-05 (27)' 2013

Коментарі (2)
2Неділя, 21 червня 2020, 10:18
LeSiCHKiN
Корисно і Пізнавально, ДЯкую!
1П'ятниця, 11 жовтня 2019, 10:19
Ммм
Терен не росте в пустині, а терновий вінець для Іісуса було зроблено с унабі, плоди якого подібні до тернових

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: