Рослини-інстектициди замість агрохімікатів проти шкідників

Share on Facebook

 

Скільки б зусиль не докладали дачники, з року в рік овочеві та плодові культури уражаються шкідниками й різними хворобами. Коріння пошкоджують дротянки, личинки довгоносиків, гусінь совок, капустянка. На листі паразитують павутинний кліщ, попелиці, трипси, щитівки та білокрилки. Серед хвороб поширені чорна ніжка, борошниста роса, сіра цвіль, різні гнилі, бактеріальний рак тощо.

 

168

Щоб виростити здоровий урожай, абсолютно необов’язково купувати токсичні агрохімікати. Достатньо дотримуватися оптимальних термінів посадки і посіву, не загущати рослини, діяти згідно з нормами і термінами поливу і внесення добрив, своєчасно знищувати бур’яни, які сприяють поширенню хвороб і шкідників.

 

Обприскування саду-городу хімікатами для знищення шкідників і хвороб – справа нехитра. Ми ж за давнім звичаєм скористаємося допомогою рослин-інсектицидів, які є досить ефективними, але при цьому вони не такі шкідливі для людини і корисних комах. Особливістю природних інсектицидів є те, що після застосування вони швидко втрачають токсичність і практично не накопичуються в рослинах, дозволяючи частіше проводити обробку навіть у період перед збором урожаю.

Існує два основні способи застосування таких рослин: висаджування їх у саду поруч із плодовими деревами, кущами, грядками або в міжряддях, а також використання приготованих з них препаратів для обприскування, поливу, обкурювання або виготовлення отруйних приманок.

Звернімо особливу увагу на приготування відварів та настоїв для поливу та обприскування. Надземні частини рослин зазвичай збирають у фазі бутонізації та цвітіння, коли вони найбільш токсичні, в суху погоду, після того, як зійде роса, до того ж їх сушать у тіні. Якщо для настоїв і відварів використовують підземні частини, то їх збирають восени або ранньою весною, ретельно відмиваючи від землі та просушуючи. При кип’ятінні відвару воду в міру випаровування доливають до початкового рівня. Після настоювання або кип’ятіння рідину проціджують. Відвари зливають гарячими в посуд, щільно закупорюють і тримають у прохолодному місці: вони зберігають свої властивості 1-2 місяці.

Ефективність впливу таких настоїв і відварів на шкідників багато в чому залежить від якості обробки листя і стебел. Щоб рідина добре трималася на поверхні рослин, перед обприскуванням часто радять додати до препарату господарське мило, розведене у невеликій кількості води.

 

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Нерідко подібні настої та відвари є токсичними для людей і тварин, тому працювати з ними треба обережно, дотримуючись запобіжних заходів. Для приготування відварів краще не використовувати хлоровану воду з водопроводу. Працюйте у халаті та рукавичках. Знімайте робочий одяг і добре мийте руки та обличчя з милом одразу після закінчення роботи!

 

Відвар пижма

проти яблуневої плодожерки, довгоносика, мух, клопів, бліх та молі

700 г сушених чи 2 кг свіжих рослин залийте 10 л води, настоюйте 2 доби. Прокип’ятіть 30 хв, процідіть, розведіть холодною водою двічі, додайте 50 г господарського мила. Першу обробку проводьте відразу після цвітіння яблук, потім ще 3-4 рази з інтервалом 5-6 днів.

 

Настій кульбаби

проти попелиць, кліщів, яблуневої мідянки

400 г подрібненого коріння чи 600 г свіжого листя настоюйте 3 год в 10 л теплої води (не вище 400С). Процідіть і одразу ж використовуйте. Першу обробку проводять при розпусканні бруньок, другу – після цвітіння за наявності шкідників, наступну – через 10-15 днів.

 

Настій хрону

проти попелиць та кліщів

Пропустіть через м’ясорубку пагони з листям, заповніть сумішшю відро на третину, залийте водою до країв, перемішайте та настоюйте 1 год. Таким же чином готують і настій з коріння, тільки сировини беруть удвічі менше. Одразу можна проводити обприскування рослин.

 

Відвар полину

проти плодожерок, молі, листоверток, інших жуків та гусені

Піввідра свіжих чи 800 г сухих подрібнених рослин, зібраних у фазі цвітіння, залийте 10 л холодної води, залиште на добу настоюватися. Потім кип’ятіть 30 хв, процідіть і розведіть водою вдвічі. Уражені шкідниками рослини обприскують з інтервалом у 7 днів до повного знищення шкідників. Щоб підсилити дію полинового відвару, корисно доповнити його настоєм пташиного посліду: 1-1,5 кг посліду настоюйте 1-2 доби в невеликій кількості води.

 

Настій чистотілу

проти попелиць, клопів, блішок, пильщиків, гусені, щитівки, мідянки, капустяної білянки

200 г сухого листя та пагонів подрібніть, настоюйте 2 дні у 10 л води. Перед обприскуванням процідіть, додайте 40 г розведеного мила. Підсушеною травою можна обкурювати плодові дерева і чагарники для знищення різних комах-шкідників. Капусту, редиску, ріпу, редьку та інші культури обсипають дрібним порошком із чистотілу.

 

Настій кінського щавлю

проти попелиць, трипсів, павутинного кліща, клопів

300 г подрібненого коріння (збирають восени) настоюйте у теплій воді (не вище 700С) протягом 3 год. Перед використанням процідіть, додайте 40 г господарського мила. Особливо корисний для обприскування капусти і редиски.

 

Настій часнику

проти павутинного кліща, попелиць, гусені, пильщиків, іржі, сірої гнилі, фітофторозу

300-500 г часнику розітріть у ступці, залийте 10 л води, добре перемішайте і настоюйте 2 доби. Процідіть через марлю, додайте 50 г мила і добре спіньте. Обприскуйте рослини ввечері чи у похмуру погоду: плодові дерева та ягідники двічі з інтервалом 3-5 днів, помідори – у період зав’язування плодів двічі з інтервалом 10 днів, капусту й огірки – за наявності шкідників, картоплю – на початку цвітіння.

 

Відвар тютюну

проти кліщів, попелиць, гусені, мідянки, гусені, вогнівки

400 г сухої сировини залийте 10 л води і кип’ятіть 2 год. Відвар процідіть, розведіть водою (1:2) і додайте 40 г мила. Відвар рекомендують застосовувати відразу після приготування. Проти різних комах рослини можна обпилювати тютюновим пилом. Ефективне обкурювання тютюновим димом: зберіть у невеликі купки рослинні відходи, вологу солому чи траву, додайте подрібнений тютюн і підпаліть рано-вранці чи ввечері. Дим, насичений тютюном, убиває личинок попелиць та інших шкідників.

 

Настій борщівника розсіченого

проти павутинного та кореневого кліщів

1 кг сухого листя, стебел та коріння залийте 10 л води та настоюйте 1 добу. Уражені рослини поливайте та обприскуйте свіжим розчином.

 

Відвар з бадилля помідорів

проти кліщів, попелиць, листогризучої гусені, білянки, капустяної совки

4 кг подрібненого бадилля (використовуйте пасинки) залийте 10 л води, кип’ятіть 2-3 год, остудіть і процідіть. У закритому посуді відвар можна зберігати до року. Для приготування робочого розчину 3 л відвару розведіть водою до 10 л і додайте 40 г господарського мила.

 

Настій деревію

проти попелиць, медяниць, трипсів, кліщів, клопів, гусені

На початку цвітіння збирають усю надземну частину рослин, висушують і подрібнюють. 800 г сухих подрібнених рослин або 1,5-1,7 кг свіжих залийте 2-3 л окропу, настоюйте 1,5-2 доби. Перед застосуванням настій процідіть і долийте до 10 л.

 

Настій чорнобривців

проти попелиць та для знезараження бульб від хвороб

500-600 г сухих рослин або 1-1,2 кг свіжих подрібніть і залийте 10 л води, настоюйте 2 доби, процідіть та додайте 40 г мила. Для боротьби з попелицями обприскуйте розчином зелену масу рослин, для знезараження бульб перед посадкою занурте їх у розчин на 8-10 год.

 

169Настій з картопляного бадилля

проти попелиць, кліщів, капустяної білянки, молі

1,2-1,3 кг зеленого чи 0,6-0,7 кг сухого бадилля залийте 10 л теплої води і настоюйте 3-4 год, процідіть. Додайте 50 г мила, спіньте та обприскуйте рослини. Через 12 год після обприскування гине до 90% кліщів.

 

Настій з лушпиння цибулі

проти яблуневої плодожерки, попелиць, павутинного кліща, трипсів на огірках, совок, п’явиці, щипавки, медяниць

200 г лушпиння залийте 10 л теплої води та настоюйте 4-5 днів. Процідіть, додайте 50 г мила, добре спіньте та обприскуйте уражені рослини кожні 5 днів не більше 3 разів.

На медяниць гнітюче діє такий розчин: 200-300 г цибулі пропустіть через м’ясорубку, отриману масу розведіть у 10 л води і дайте настоятися 2 дні. Обробку проводьте свіжоприготованим розчином.

 

Відвар молочаю

проти капустяної білянки, совки, молі, грибкових захворювань

4 кг свіжого листя залийте 3-5 л води і кип’ятіть 2-3 год. Відвар процідіть і розведіть водою до 10 л. Обприскування проводять двічі з інтервалом у 4 дні.

 

Відвар осота польового

проти борошнистої роси, плямистості листя, іржі, грибкових хвороб

Стебла трави розрізають на шматки довжиною 3-4 см. Як тільки вони пустять сік, їх замочують у воді. Промиту траву викидають, а в цю ж воду занурюють наступну порцію. Вимивання повторюють декілька разів, поки вода не зафарбується у колір молока. Приготованим розчином рослини обприскують двічі або тричі.

 

Настій лопуха

проти яблуневої плодожерки, капустяної совки, білянки, молі

Листя подрібніть, заповніть зеленою масою посуд на третину, залийте водою і настоюйте 3 дні. Обприскування дерев проводять увечері, коли починається активність метеликів. За літо дерева обробляють 4 рази. Настій має сильний запах, який відлякує шкідників, а також руйнує восковий наліт на яйцях плодожерки та інших метеликів, після чого вони гинуть.

 

Настій ромашки польової

проти попелиць, довгоносиків, гусені, жуків-блішок, пильщиків

Висушені та подрібнені квітки і листя ромашки заливають водою з розрахунку 100 г на 10 л води. Через добу настій проціджують і розбавляють водою в 5 разів. На відро розчину додають 50 г рідкого мила, спінюють і проводять обприскування. Розмеленим і просіяним порошком ромашки можна опилювати рослини для знищення жуків-блішок.

 

ЦІКАВО!

Багато садівників і не здогадуються, що помідори, висаджені поряд з капустою, аґрусом, смородиною, коріандром, під яблунями, грушами, бузиною не тільки відлякуватимуть метелика-плодожерку, попелиць і вогнівку, але і попередять розвиток деяких хвороб. Яблуня має корисний вплив і на малину, запобігаючи її зараженню сірою гниллю.

 

Велика кількість рослин допоможе садівникам та городникам захистити урожай від шкідників та хвороб. Використовувати їх нескладно. Готуйте відвари та настої для поливу та обприскування. Висаджуйте ці рослини серед ягідних кущів, за периметром крони плодових дерев, у міжряддях полуниці, овочів, картоплі – і ви позбудетеся майже всіх шкідників, а на осінь отримаєте багатий урожай, безпечний для вас і вашої родини.


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 07-08 (18)' 2011

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: