Як вберегтися влітку від укусів?

Share on Facebook

 
Сучасна людина, яка живе в сучасному світі, часто забуває про агресивну живу природу, з якою може зіткнутися у відпустці, при виїзді на природу у вихідні або навіть у власному будинку.

129

Укуси собак

 

Укуси собак (особливо, якщо це безпритульні собаки) небезпечні можливістю зараження вірусом сказу. Смертність від сказу 100%-ва!


Якщо після укусу кров з рани тече не дуже сильно, то відразу її зупиняти не рекомендується. Потрібно дати слині собаки і різноманітним мікробам вимитися з рани разом з кров'ю, тоді можливість зараження зменшиться. Потім треба розвести у воді мило (краще всього антибактеріальне) і обов'язково промити розчином рану. Після промивання місце укусу слід акуратно обробити перекисом водню, а шкіру навколо рани змастити йодом і накласти стерильну пов'язку (дуже міцно зав'язувати не треба!).

 

Навіть якщо укус незначний, відвідування лікаря - необхідна умова, адже тільки кваліфікований фахівець здатний грамотно обробити рану, і, що найголовніше, він допоможе запобігти захворювання людини таким страшним інфекційним захворюванням, як сказ. Причому звернутися до нього треба, як можна швидше.

 

Якщо Вас вкусив собака, необхідно протягом 5 днів спостерігати за твариною (якщо це домашня тварина). Підозру повинна викликати незвична поведінка собаки (хвора тварина із-за сильного болю буде поводитись нетипово, агресивно). Якщо Вас щось стурбувало або можливості спостерігати за твариною немає, необхідно не пізніше 7-ї доби після укусу пройти курс лікування антирабічною вакциною, а також отримати протиправцевий імуноглобулін.

Важливо! Носієм вірусу сказу можуть бути не тільки собаки, а й будь-які ссавці. Якщо Вас вкусила дика тварина (наприклад, лисиця, білка) і її поведінка була нетиповою (особливо, агресія), обов’язково необхідно пройти курс лікування!

 

Укус змії

 

Укус змії дуже небезпечний для людини. Його небезпека залежить від кількості отрути, місця укусу і віку постраждалого. Найнебезпечнішим вважається укус у вену. Отруєння отрутою сильніше проявляється у дітей, ніж у дорослих.

 

На території України водиться один вид отруйних змій - гадюки. Зовнішня особливість - темні/чорні плями або смуги. Пік активності припадає на нічний час. Надають перевагу водянистим місцинам.


Укус гадюки болісний. На місці укусу лишається дві цятки від зубів (якщо вкусив вуж, залишається ранка з "рваними" краями).


При укусі змій проводять такі дії:


На місце, вище укусу з підручних матеріалів швидко накладають джгут, для того щоб отрута не всмоктувалася в кров. Джгут тримають не довше півгодини, або послаблюють його через кожні двадцять хвилин.


Видаляють отруту з ранки. Для цього необхідно стиснути зубами шкіру, що оточує ранку, видавлюючи й одночасно висмоктуючи її, при цьому швидко спльовувати витягнуту рідину(після цього рот ретельно прополоскати! ) Продовжувати цю процедуру потрібно протягом 15 - 20 хвилин. Відсмоктування не можуть робити люди, у яких у роті є язви та ранки. Однак слід пам'ятати, що цей спосіб ефективний тільки в перші 20-30 хвилин!


Потерпілому потрібний повний спокій. Його саджають або укладають, при цьому намагаються знерухомити уражену частину тіла (частіше всього це буває рука або нога) і накладають на неї шину, як при переломі. Для цього ви можете використовувати будь-які підручні предмети - дошку, ціпок або шматочок хмизу. Можливо обійтися й без шини, прибинтовуючи зігнуту в лікті руку до тулуба, а ушкоджену ногу до здорової ноги. Потерпілий повинен пити багато рідини, краще давати міцний чай. В жодному разі не можна давати спиртні напої - вони тільки прискорять процес усмоктування й силу токсичної дії отрути!

 

Після надання першої допомоги потерпілого треба негайно доставити в найближчу лікувальну установу, при цьому транспортувати тільки в положенні лежачи.

 

Потерпілий не повинен намагатися піймати або вбити змію, що вкусила, рухати ураженою кінцівкою, трясти нею, намагатися бігти або самостійно добиратися до медичної установи. Людина, яка не піддається паніці й зберігає спокій, яка тільки намагається виграти час економією рухів, може суттєво сповільнити усмоктування отрути й послабить ускладнення укусу.

 

Найефективніший засіб проти зміїної отрути - протизміїна сироватка, яка вводиться не пізніше, ніж через 30 хвилин після укусу. Але вводити її може й повинен тільки медичний працівник. Самостійність в такому випадку просто небезпечна — через можливий розвиток важких алергійних реакцій на введення сироватки.


Укус кліща

 
Кліщі надають перевагу листяним лісам з густим підліском і достатньою вологістю. Найбільш активні при помірно теплій погоді ( +20С), тобто з травня по вересень. Можуть бути носіями вірусу енцефаліту (приблизно 5% кліщів) та хвороби Лайма (борреліоз; до 30% кліщів).

 

Якщо Ви прямуєте на прогулянку до лісу, необхідно дотримуватись елементарних правил: головний убір, світлий одяг, штани заправлені у взуття, сорочка у штани. Після прогулянки необхідно ретельно оглянути себе (особливо "улюблені" місця укусів: під піхвами, шия, волосяна частина голови).


Якщо Вас вкусив кліщ, його необхідно видалити: затиснути пінцетом черевце та, тримаючи пінцет строго вертикально, "викрутити" кліща проти годинникової стрілки. Необхідно бути обережним, щоб хобіток кліща не залишився у рані (якщо це сталося, залишки кліща видалити так само, як видаляють скалки). Місце укусу обробити спиртовим розчином.


Якщо після укусу кліща пройшло більше двох годин і він глибоко занурився під шкіру, то необхідно діяти акуратно, і допоможе вам у цьому звичайне рослинне масло, їм змащується місце укусу, причому робиться це кілька разів, щоб місце, де кліщ знаходиться під шкірою, не встигло висохнути. Поступово кліща стає нічим дихати, і він вилазить на поверхню шкіри, де його можна без особливих проблем видалити.


Необхідно протягом 2-3 тижнів ретельно стежити за станом здоров’я та місцем укусу. При виявленні ознак нездужання (це може нагадувати грип, супроводжуватися блюванням або навіть паралічем кінцівок) негайно звернутися по медичну допомогу.


Допомога при укусах комарів, мошки, ґедзів


Численні укуси комарів, москітів, ґедзів та інших дрібних комах можуть бути небезпечні для людей, особливо для тих, у кого є алергія. При укусі таких комах виникає нетривалий біль, потім свербіння і невелике почервоніння ділянки шкіри. У разі підвищеної чутливості людини до укусів комарів, москітів можуть з'явитися алергічні прояви у вигляді червоного висипу. При укусі:


1. Необхідно не терти шкіру в місці укусу, навіть якщо дуже хочеться, оскільки це приведе до ще більшого свербіння і тривалого заживлення, а при розчісуванні укусу до крові є небезпека занести в рану інфекцію.


2. Накладіть на місце укусу холодний компрес: пов'язку, змочену содовим розчином (чайна ложка на 1/2 стакана води) або нашатирним спиртом.


3. Якщо укушені місця стають нестерпно болісними або свербіння спостерігається тривалий час, в місті укусу спостерігаються ознаки запалення – зверніться до лікаря.


Як уникнути укусу


1. Найефективніші засоби захисту від комарів та інших дрібних комах вийшли з хімічних лабораторій. Репеленти (засоби, що відлякують комах) розробляються і випробовуються вже багато років і є безпечними для дітей старше двох років. И все ж таки, щоб захистити дітей від укусів комах, не варто втирати крем по всьому тілу. Краще намазати тільки руки, шию, щиколотки та надіти на дитину одяг з довгим рукавом і довгі брюки. Кожних 2-4 години крем потрібно наносити знову.


2. Будь – який хімічний або натуральний репелент, перед нанесенням на поверхню тіла варто перевірити на згині ліктя. Саме там найшвидше можна визначити, чи не спричинить цей препарат алергії. Нанесіть невеличку кількість препарату на згин ліктя та залиште на 20 хв., якщо не виникло почервоніння, свербіння або інші неприємні відчуття, препарат можна використовувати.


3. Натуральними, але менш ефективними засобами, що відлякують комах, є аромати лимона, лаванди, м’яти та гвоздики. Масла на основі цих ароматів можна додавати в спеціальні лампи для розповсюдження запахів. Простий рецепт: нашпигуйте половинки лимонів гвоздикою, що використовується в кулінарії, і розставте по всій кімнаті, особливо перед вікном.


4. Хімічні препарати, що встромляються в розетки, не можна використовувати у кімнатах для маленьких дітей, оскільки ці засоби отруюють повітря. Найкращий засіб від нічних атак – це антимоскітні сітки.
Укуси бджіл, ос, джмелів


Характер укусів бджіл, ос і джмелів багато в чому схожий. Отрути цих комах можуть викликати алергічні реакції у людини, токсично діють на нервову систему.


Перш за все, в місці укусу виникають: біль, печіння, почервоніння і набряк. Крім таких місцевих реакцій можуть з'являтися і загальні: нездужання, запаморочення, нудота, болі в суглобах, підвищення температури (іноді, досить значне), утруднення дихання або навіть, втрата свідомості.


Основні правила надання першої допомоги при укусах бджіл, ос, джмелів:


1. Відразу ж після укусу бджоли необхідно, обережно видаліть пінцетом або навіть нігтями жало з ранки (не розчавлюючи отруйну бульбашку на жалі).


2. Якщо людина знепритомніла необхідно потерти скроні нашатирним спиртом або давши понюхати його. 
3. Добре промийте місце укусу мильною водою.


4. Зробіть пов'язку з нашатирного спирту, розведеного водою в співвідношенні 1:5. Примочки бажано міняти через кожні 15 хвилин. Прийміть знеболююче і антигістамінний засіб щоб уникнути алергічної реакції.


5. При сильному болі, прикладіть до місця укусу розчин кухонної солі (половина чайної ложки на півстакана холодної води) або просто накладіть компрес з холодної води.


6. Давайте потерпілому пити багато рідини, щоб нейтралізувати шкідливі речовини, які потрапили в кров з отрутою.


7. При високій температурі прийміть жарознижуючі засоби і викличте лікаря.


Увага! Треба терміново звернутися до лікаря, якщо оса або бджола укусила в око, губи, рот або язик, оскільки пухлина в цих місцях може бути небезпечна для життя. До приїзду лікаря слід охолоджувати місце укусу. Якщо потерпілий не приходить в свідомість або місце укусу все більш набрякає, підвищується температура, з'являється висип, головний біль, запаморочення, проблеми з диханням - необхідно забезпечити хворому повний спокій і негайно звернутися за медичною допомогою.

 

Така реакція організму указує на алергічну реакцію, яку можна зняти тільки у медичні установі. До прибуття лікаря необхідно спостерігати за станом хворого,а при зупинці дихання і серцевої діяльності почати проведення реанімаційних заходів (непрямий масаж серця та штучне дихання) .

 


Міцного Вам здоров’я!

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: