Органічне сільське господарство Азербайджану – шлях у 10 років

Share on Facebook

 

Перехід до нової економічної системи та формування сучасних форм землекористування супроводжувались проблемами, які сприяли прискоренню й розширенню органічного руху в Азербайджані.


382

Нестача фінансування, слабкість матеріально-технічної бази, дороговизна електроенергії, слабка організація консультативно-інформаційної служби для фермерів, поганий стан насіннєвого фонду, брак нових технологій тощо… Для фермерів у таких умовах єдиним варіантом виходу з кризи було повернення до випробуваних століттями дідівських методів і традицій землекористування. Носієм ідеї органічного сільського господарства та засновником органічного руху Азербайджану є Гянджинська асоціація агробізнесу (ГАБА). Історичною датою заснування органічного руху в Азербайджані вважається 1998 рік.

Складна ситуація потребувала виконання цілеспрямованої просвітницької програми  серед «нових фермерів» і чиновників різного рівня шляхом організації численних тренінгів, семінарів, конференцій, демонстраційних полів тощо.

Ситуацію в сфері просування органічного сільського господарства в Азербайджані можна оцінити за статистичними даними, зазначеними в табл. 1.

Таблиця 1

Основні економічні показники

органічного сільського господарства в Азербайджані

Показники

2008 р.

Загальна площа, га

21107

Питома вага, %

0,43

В т.ч., га:

- зернові та бобові

 

1870

- овочеві

363

- багаторічні культури

848

- пасовища та сінокоси

1700

- дикі фрукти та лікарські рослини

376

- чисельність фермерів

394

- на кожного фермера припадає, га

53,8

Валова продукція в доларах США (млн.)

21,6

Питома вага, %

1,1

Гянджинська Асоціація агробізнесу протягом останніх 10 років розробила й успішно застосовує на практиці гнучку модель освіти в системі органічного сільського господарства, метою якого є:

 • підвищення практичних знань фермерів;
 • підготовка нових консультантів;
 • формування «органічного» мислення серед молоді;
 • просвітницька робота з різними громадськими групами населення;
 • періодична робота з громадами біженців і вимушених переселенців.

Навчання спрямоване на такі цільові групи:

 • фермери;
 • фахівці із сільського господарства в регіонах і районах;
 • держслужбовці;
 • науковці;
 • молодь;
 • бізнесмени;
 • школярі загальноосвітніх шкіл.

У процесі навчання застосовують інтерактивні методи та засоби. Модулі тренінгів і навчально-методичний матеріал пройшли міжнародну експертизу та відповідають світовим стандартам (науково-методичні посібники, презентації, стенди, фільми, навчальні брошури).

Нині в постійно зростаючому секторі органічного сільського господарства республіки працюють уже 394 фермерські господарства.

 

Ланцюг органічного виробництва

Схема 1

 

384

На сьогодні в республіці переробкою сільськогосподарської продукції за органічними стандартами займаються 3 великі підприємства (табл. 2). Водночас переробку здійснюють і сімейні господарства в домашніх умовах. Таким чином виготовляють сушені фрукти (слива, абрикос, інжир, яблуко, кизил, хурма та інші плоди дикоросів), варення та джеми, соління, соки й компоти.

Таблиця 2

Великі підприємства – переробники екопродукції

Назва

Адміністративне розташування

Пріоритет виробництва

ВАТ «Рейхан»

Гахський район

Плоди дикоросів (шипшина, глід, обліпиха)

Фірма «РДР»

Гянджа

 

Соки та компоти (гранат, айва, малина, ожина)

СФГ «Сулейман»

Шамкирський район

Наршараб, гранатовий сік, маринади та варення

Проведені дослідження показують, що виробництво екогосподарств порівняно з конвенційними більш рентабельне, цей показник зростає щорічно. Причина цього – підвищений попит на органічні продукти серед споживачів. Такий розвиток ситуації – стимулюючий фактор розширення органічного сільського господарства в Азербайджані.

Схема 2

Рівень рентабельності в органічному та конвенційному сільському господарстві Азербайджану


383

Підсумовуючи, хотілось би додати, що органічне сільське господарство це шлях до поточної та майбутньої історичної перспективи, і від того, наскільки вчасно й усвідомлено ми станемо на нього, залежить реалізація спільної світлої мрії – побачити наші країни та народи процвітаючими й щасливими.


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 01-02 (05)' 2010

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: