Європа без ГМО: кампанія спротиву триває

Share on Facebook

 

Європейські країни активно виступають проти розповсюдження ГМО на своїх територіях. Громадські рухи спротиву, які по черзі спалахують у країнах-членах ЄС, виступають проти вирощування та комерційного використання ГМ-культур.


гмо

Така суспільна активність підштовхує чиновників відмовитися від поширення ГМО. Уряди багатьох країн ЄС наклали заборону на комерційне вирощування монсантівської кукурудзи штаму MON 810 та ГМ-картоплі «Amflora». У 2010 р. у Європі було зафіксовано 169 вільних від ГМО регіонів, 31 357 окремих фермерських господарств відмовилися вирощувати ГМ-культури на власних полях.


Албанія

12 префектур на державному рівні було оголошено вільними від ГМО.

Австрія

Усі 9 федеральних земель заявили про свій намір залишитися вільними від ГМО. Більше 100 муніципалітетів підписали резолюцію проти ГМО.

Бельгія

Усі 85 міст провінції Валлонія та 39 міст із провінції Фландрія оголосили себе повністю вільними від комерційного розповсюдження ГМО.

Болгарія

Місцева влада 5 муніципалітетів оголосила себе регіонами без ГМО.

Хорватія

14 з 20 районів країни відмовилися від вирощування ГМ-культур.

Кіпр

7 муніципалітетів оголосили себе вільними від ГМО у 2005 р.

Фінляндія

3 провінції, де зареєстровано 73 фермерських господарства, проголосили себе вільними від ГМО. До них приєдналися й Аландські острови. У 14 муніципалітетах ввели заборону на використання ГМ-продуктів у закладах харчування та вирощування ГМ-культур на власних землях.

Франція

21 регіон, 9 департаментів, Національний парк «Parc naturel régional du Queyras» та комуна Communauté de Communes du Val d’Ay оголосили себе зоною, вільною від ГМО.

Німеччина

У Німеччині альянс із 29 405 органічних та звичайних фермерів оголосили зоною, вільною від ГМО, понад 188 зон. У 185 муніципалітетах було заборонено вирощування ГМО на своїй землі. У кінці липня 2010 р. зоною, вільною від ГМО, було оголошено територію 198 регіонів, 235 муніципалітетів і 1 158 фермерських господарств, що разом становить 1 074 409 га.

Греція

Усі 54 грецькі префектури проголосували проти розповсюдження ГМО на території країни. Так, Греція стала першою країною, яка повністю відмовилась від вирощування ГМО.

Угорщина

У 2005 р. в Угорщині з’явилося два регіони, вільні від ГМО. Насамперед 3 округи та 76 муніципалітетів відмовились від розповсюдження ГМО, взявши на себе зобов’язання підтримувати аграрне виробництво без ГМО.

Ірландія

9 графств, 2 райони, 8 міст і більше ніж 1 000 селищ оголосили себе зонами без ГМО.

Італія

16 регіонів, 41 провінція і 2 446 муніципалітетів обрали курс розвитку без ГМО. Вільні регіони становлять майже 80% усіх площ країни.

Люксембург

80 муніципалітетів (69% таких адміністративних одиниць у країні) заборонили вирощування ГМ-культур на своїх землях та використання ГМ-продуктів у закладах харчування. Ще 4 муніципалітети приєдналися до цієї ініціативи нещодавно. 189 фермерів (10% зареєстрованих господарств) підписали індивідуальні декларації.

Македонія

6 муніципалітетів є зонами, вільними від ГМО.

Польща

Усі 16 польських земств оголосили про заборону вирощування ГМО на власних землях. Більше 250 фермерських господарств підписали індивідуальні декларації відмови від ГМО.

Португалія

2 регіони (Альгарве і Мадейра) оголосили про визнання себе зонами без ГМО. До речі, Мадейра стала першим регіоном, офіційно визнаним Єврокомісією як зона, вільна від ГМО. Ще 27 муніципалітетів з усієї країни проголосили відповідні декларації.

Румунія

50 комун та 4 міста відмовилися від поширення ГМ-культур на своїй території. До того ж за останні 2 роки 24 ресторани з Будапешту відмовилися від ГМ-продуктів.

Росія

Бєлгород, Волгоград, Ульянівськ, Єкатеринбург, Кострома та Рязань оголошено зонами, вільними від ГМО. У 2006 р. мер Москви підписав розпорядження розробити закон, який забороняв би використання ГМО в харчуванні для шкіл і дитячих садків.

Іспанія

4 регіони, 6 провінцій та 149 муніципалітетів у 14 регіонах оголосили себе зонами, вільними від ГМО. У регіоні басків 433 фермери та 6 шкіл відмовились від ГМО.

Швеція

1 округ та 7 муніципалітетів схвалили декларацію про відмову від ГМО. Загальнонаціональна галузь молочного скотарства також залишається вільною від ГМО: тут відмовилися від ГМ-кормів.

Швейцарія

З 2005 р. у Швейцарії діє мораторій на комерційне вирощування ГМ-культур і тварин, який триватиме до грудня 2013 р. У національному референдумі 55,7% населення проголосували проти розповсюдження ГМО.

Велика Британія

Англія: 17 графств, 16 районів, 11 селищ, 7 міст, 3 мегаполіси та 2 райони Лондона проголосили себе зонами, вільними від ГМО. У Шотландії нині існує 2 районні зони без ГМО. Уельс має 9 районів та 25 селищ, які відмовилися від розповсюдження ГМО.

Україна

Усе ще чекаємо народження екосвідомості влади, агробізнесу та кожного окремого громадянина, хоча наклейки «Без ГМО» можна зустріти, як не парадоксально, навіть на упаковках солі та води. Європейський досвід свідчить про необхідність більш активного протистояння будь-якій загрозі розповсюдження ГМО у кожному селі, селищі, районі та області.


Цю та інші статті читайте на сторінках Всеукраїнського органік журналу  "ORGANIC UA" 07-08 (18)' 2011

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: