Білий дім: еволюція президентського городу

Share on Facebook

mishel-obam


Ще й досі суспільство жваво обговорює ідею Першої леді США Мішель Обами розбити ділянку на південній галявині біля Білого дому і вирощувати органічні овочі. Насправді ж городництво не є новим у Білому домі.

Історія вирощування овочів у Білому Домі починається ще у 1800 р., коли другий Президент США Джон Адамс та його Перша леді Абігейл Адамс переїлали жити до президентського маєтку і особисто посадили там перший президентський город.

Роком пізніше на посаду Президента вступив Томас Джефферсон, який перепроектував ділянку та додав до ландшафту фруктові та декоративні дерева.

У 1825 р. Президент Джон Куінсі Адамс вирощував у Білому домі фруктові дерева, трави та овочі, щоб прогодувати свою велику родину.

У 1835 р. Президент Ендрю Джексон побудував оранжерею, де вирощував свої власні тропічні фрукти.

organichna-grjadkaУ 1918 р. Президент Вудро Вілсон з своэю Першою леді Едіт Вілсон розпочали розводити овець для випасання на галявині біля Білого дому, що економило людські ресурси на скошування трави, та одночасного удобрення грунту у скрутний для країни воєнний час, коли всі ресурси були спрямовані на підтримку фронту.

А у 1943 р., незважаючи на протести Департаменту сільського господарства, Перша леді Елеонора Рузвельт розбила велику «Грядку Перемоги» на галявині перед Білим домом, надихаючи мільйони американців наслідувати її прикладу. Вона опікувалася «переможними городами» під час Другої Світової Війни. Програма поширення таких присадибних ділянок надавала громадянам знаряддя праці, інструкції та рекомендації, а іноді навіть землю для створення особистих городів, які поповнювали брак продовольства і закликали до самостійності під час Другої світової війни. Як результат, після закінчення Другої світової війни на таких особистих присадибних ділянках вирощувалося 40% загального обсягу овочів у країні. (Погодьтеся, це зовсім не є дивиною для українців. У нас теж городи – на кожному кроці!)

Екс-президенти сьогодення та їх родини також показали свою зацікавлність у підтримці стійкого натурального сільського господарства. За правління Президентів Білла Клінтона та Джорджа Буша підтримувалося натуральне місцеве господарство. Білл Клінтон ініціював розмішення на даху Білого дому маленької ділянки, на якій вирощувались свіжі помідори, перець, огірки, гарбузи та трави лише для Президентської родини. У сім’ї Джоржа Буша були прихильники органічного харчування. А Перша леді Лора Буш, будучи непохитною прихильницею органічного руху, вимагала, щоб органічні інгридієнти були присутні всюди, де це лише можливо.

Проте, досі жодна з сімей Білого Дому не сприймала свіжі, домашні та органічні продукти харчування так серйозно, як сім’я нинішнього Президента США Барака Хусейна Обами.

У березні 2009 р. Перша леді Мішель Обама разом з школярами місцевої початкової школи розбили овочеву грядку у південній частині галявини біля Білого дому.

organichna-vecherjaОрганічна грядка буде забезпечувати Президентську сім’ю та їх офіційних гостей свіжими, здоровими продуктами харчування без синтетичних хімічних домішок. «Проте більш важливим є те, - говорить сам пан Обама, - що діти наочно вивчатимуть особливості місцевих натуральних овочів та фруктів, у той час як проблеми надмірної ваги та рак мають загальнонаціональних характер».

Для втілення у життя цієї грандіозної ідеї було виділено 1,6 га розкішної галявини біля Президентського палацу, що за площею дорівнює трьом футбольним полям.

Пані Обама разом з школярами займалися підготовкою та обробітком грунту та висаджуванням овочів, фуктів та салатів. Проте Перша леді пообіцяла, що доглядати за посівами та збирати врожай буде вся родина, включаючи і самого Президента.

55 різних видів овочів та фруктів були висаджені на городі, включаючи повсякденні цибулю, салат, шпинат, брокколі, моркву, горох, помідори та зелень, а також чорницю, смородину та малину. На присадибній ділянці були розміщені навіть два вулики, аби забезпечіити родину свіжим медом.

“Все - заради дітей! Адже для них перш за все важливий смак, а свіжа та домашня їжа смакує краще. Я сподіваюсь, – говорить Перша леді, - вони пізніше почнуть навчати своїх дітей, а потім навчатимуть і наше суспільство.”

Пропагування здорового харчування для американських сімей – питання №1 на порядку денному Першої леді країни.

Пані Обама сподівається, що діти будуть допомагати їй у поширенні інформації про користь здорового харчування для загалу.

"Я сподіваюсь, що саме діти зможуть навчити свою родину, а потім уся їх родина почне навчати суспільство," – повідомляє Мішель Обама.

Таку ініціативу підтримали прихильники руху за домашнє харчуваня, такого як Міжнародне об’єднання городників, завданням якого є надихати та вчити людей самостійно вирощувати продукти харчуваня.

«Їжте лише те, вирощування та виробництво чого бачили на власні очі», - під таким гаслом проходила «посівна» кампанія біля Білого дому.

Перший результат «президентського» городництва отримали вже через три місяці після закладки городу біля Білого Дому. Школярі початкової школи знову завітали до Білого дому та прийняли участь в офіційному Святі збору урожаю.

За словами шеф кухаря Білого дому Сема Касса, діти з задоволенням допомогли зібрати 33 кг салату та більше 5 кг гороху. Вони куштували овочі прямо на городі, а потім деякі школярі завітали до «президентської» кухні, аби приготувати здорові страви з самостійно вирощених продуктів.

prezydentskyj-gorodПід час спільної вечері Перша леді розповіла дітям історію городництва Білого дому, а також про плани на майбутнє та про зв’язок власного городництва з широким спектром ініціатив продовольчої політики країни.

Мішель Обама зізналася: «Городництво було однією з перших справ, які б я хотіла зробити як Перша леді у Білому домі. А з вашою допомогою, діти, ми змогли перетворити цю мрію у реальність. Чи могли ви уявити, що ми отримаємо таку буяючу грядку, що з декількох маленьких насінин ми зможемо отримати такий багатий урожай? Для мене це було як сон, і я отримала велике задоволення, працююци разом з вами».

«Переконана, що це - чудова ідея у цікавій практичній формі пояснити своїм дітям про здорове харчування та здоровий стиль життя. Президент разом з Конгресом збираються розпочати реформу та цікавим охорони здоров’я, і такому шляху вирішення питання здорового харчування та благополуччя буде приділено багато уваги у ході обговорення реформи. Саме про такі питання я дбаю найбільше, особливо, коли це стосується наших дітей».

І на останок, зважаючи на захоплення багатьох українських політиків усім американським, є сподівання, що вони і зазначений приклад врахують в своїй роботі, при цьому зможуть не лише пообіцяти, а й довести справу до того, щоб українські діти змогли принаймні в школах незабаром отримувати якісне, безпечне сертифіковане органічне харчування.

 

 

Інна Колесник,

З використанням матеріалів:

http://trendsupdates.com/

http://www.pccnaturalmarkets.com/

http://well.blogs.nytimes.com/

http://www.thewhofarm.org/

http://www.nytimes.com


 


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 01' 2009

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: