Е-добавки: хода по лезу ножа

Share on Facebook

e_dobavky

Харчові добавки – це природні сполуки та хімічні речовини, які ми не вживаємо у їжу самостійно, але в обмежених кількостях з різними продуктами вони потрапляють до нашого організму чи не щодня.

У чому ж полягають функції добавок? Добавки регулюють вологість продуктів, роздрібнюють і розпушують, емульгують і ущільнюють, вибілюють і глазурують, окислюють, охолоджують і консервують. Вони навіть можуть перетворити тверді продукти в піну.

Оригінальні назви добавок досить довгі та складні. Тому для простоти використання та їх безперешкодної ідентифікації у всьому світі запровадили індекс «Е» від слова «Європа». Його також асоціюють зі словами «essbar/еdible», що в перекладі українською відповідно з німецької та англійської мов мають означати «їстівний».

Число харчових добавок, що застосовуються у виробництві харчових продуктів у різних країнах, досягає сьогодні 500, не рахуючи комбінованих добавок, ароматизаторів. У Європейському співтоваристві класифіковано 296 харчових добавок.

Для класифікації харчових добавок у країнах Євросоюзу розроблено систему нумерації. Кожна добавка має унікальний номер.

Е 100-199 – фарбники

Особливо небезпечні: Е 103, Е 105, Е 121, Е 123, Е 125, Е 126, Е 130, Е 131, Е 142, Е 153, Е 171-173.

Практично у всі види ковбасних виробів додають фарбники, які надають м’ясу ніжно-рожевого кольору. Виробники приймають до уваги небажання споживачів купувати ковбасу непривабливого сірого кольору, незважаючи на те, що це природний відтінок вареного м’яса.

Продукти з червоними і жовтими фарбниками, наприклад, тартразин Е 102, нерідко викликають харчову алергію. Цей фарбник використовують у цукерках, морозиві, кондитерських виробах, напоях. Добавка Е 127 має токсичну дію, викликаючи захворювання щитовидної залози. Тому важливо обирати продукти натурального кольору, який не має яскравих неприродних відтінків.

Е 200-299 – консерванти

Особливо небезпечні: Е 210, Е 211, Е 213-217, Е 240, Е 221-226, Е 230-232, Е 239.

Консерванти збільшують термін зберігання продуктів, захищають їх від мікробів, грибків, бактерій. Сумнозвісні нітрити і нітрати натрію – це Е 250 та Е 251. Вони і дотепер застосовуються повсюди, незважаючи на те, що викликають різні алергічні й запальні реакції, головний біль, печінкові коліки, роздратування і втому. Речовини з кодами Е 231 і Е 232 шкідливі для шкіри. Ці добавки використовують у виробництві різних ковбас, м’ясних продуктів з довготривалим терміном зберігання та консервах. Фарбники і консерванти шкідливо впливають на імунну систему, обмін речовин, функції печінки, порушують природну мікрофлору кишечника. А функціональні порушення кишечника можуть призвести до онкологічних, серцево-судинних патологій.

Е 300-399 – антиоксиданти

Особливо небезпечні: Е 311-313.

Антиоксиданти затримують процес окислення в жирових та олійних емульсіях. Жири таким чином не гіркнуть і не змінюють свого кольору.

Алергікам та астматикам суворо заборонено вживати антиоксидант Е 311. Напади астми можуть спровокувати також добавки Е 320 та Е 321 (входять до складу деяких жирових продуктів і жувальних гумок). До того ж Е 320 затримує воду в організмі й підвищує вміст холестерину. А це, у свою чергу, негативно впливає на роботу печінки та серцево-судинної системи.

Е 400-499 – стабілізатори, загусники

Особливо небезпечні: Е 407, Е 447, Е 450, Е 461-466.

Загусники та стабілізатори практично завжди додають до продуктів із низькою жирністю – майонезів та йогуртів. Так, густа консистенція створює ілюзію «якісного продукту». Ці добавки можуть провокувати хвороби травної системи.

Е 500-599 – емульгатори

Емульгатори дозволяють створити однорідну суміш із продуктів, які неможливо змішати природним шляхом, наприклад, води та олії. Негативно впливають на печінку, викликають розлад шлунку.

При цьому особливо небезпечні: Е 510, Е 513, Е 527.

Е 600-699 – підсилювачі смаку

Особливо небезпечний з них – Е 621.

Підсилювачі смаку – справжня знахідка для виробника. «Чудо-приправа» дозволяє заощадити на натуральному м’ясі, птиці, рибі, грибах, морепродуктах. До страви варто лише додати декілька подрібнених волокон натурального продукту або його екстракт, щедро насичений підсилювачем, і ось – отримуйте справжній смак. Добавка успішно маскує низьку якість вихідного продукту, наприклад, старого чи низькосортного м’яса. Підсилювачі смаку додають майже до всіх рибних, курячих, грибних, соєвих напівфабрикатів, а також їх можна виявити у чипсах, сухариках, соусах, різноманітних сухих приправах, бульйонних кубиках і сухих супах. Без підсилювачів смаку фактично не обходиться жоден рецепт у ресторанах швидкого харчування. На жаль, виробники при цьому, як правило, перевищують усі допустимі норми.

Найбільш відомий підсилювач смаку – глутамат натрію Е 621. Глутамат натрію може викликати пошкодження мозку, негативно впливає на сітківку ока. 30% людей, які часто вживають їжу з цією добавкою, скаржаться на головний біль, підвищене серцебиття, слабкість у м’язах, жар.

Е 900-999 – піногасники, глазурувальники, підсолоджувачі, розпушувачі

Особливо небезпечні: Е 924a, Е 924b.

Піногасники, глазурувальники і розпушувачі становлять для організму не найбільшу небезпеку, чого не можна сказати про замінники натурального цукру – підсолоджувачі. Найбільш поширений з них – аспартам, який входить до складу більш ніж 6 000 продуктів. Саме до нього лікарі мають серйозні претензії. Виявляється, при 30oС аспартам починає розкладатися на метанол і формальдегід, який вважається одним з найнебезпечніших канцерогенів. Постійне вживання аспартаму нерідко викликає головний біль, дзвін у вухах, алергію та депресію. Інший підсолоджувач – цикламат – у США, Франції, Великобританії та ще деяких країнах заборонений з 1969 р. Він провокує ниркову недостатність. Ці підсолоджувачі широко використовуються у виробництві прохолодних напоїв. Вони підвищують апетит і викликають спрагу. А людям з порушеннями обміну речовин, захворюваннями нирок та серцево-судинної системи підсолоджувачі суворо протипоказані. Тож радимо обережно ставитися до провокативних написів щодо відсутності цукру в тих чи інших продуктах та напоях: замінники часто значно гірші за цукор!

Варто пам’ятати, що різні люди можуть по-різному переносити одну і ту ж добавку. Хтось досить спокійно, а хтось на цю домішку має алергію, знаючи, що певна харчова добавка певним чином впливає на його організм, але розібратися в цих кодах часом не дуже просто.

На жаль, міському жителю не так легко убезпечити себе від впливу шкідливих штучних інгредієнтів. Залишається лише уважно читати етикетки, обирати продукти з мінімальною кількістю Е-добавок, не харчуватися у ресторанах швидкого харчування.

А найкращий та найбезпечніший вибір – сертифіковані органічні продукти! Адже за стандартами органічного виробництва використання хімічних фарбників, стабілізаторів, консервантів, підсолоджувачів, підсилювачів смаку тощо суворо заборонено!

Робіть правильний вибір – дбайте про власне здоров’я та своїх близьких!

 

Інна Колесник


За матеріалами www.dobavki-info.org.ua, www.prodobavki.com, www.e-dobavka.narod.ru, www.dobavkam.net

 


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 11 (12)' 2010

Коментарі (1)
1Понеділок, 24 січня 2011, 14:23
Мирослава23
Як завжди в цьому журналі, дуже цікава й повчальна інформація. От куди тільки дивляться державні контролюючі органи, закриваючи очі на небезпечні Е-шки!

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: