Коли Органік стане справжнім пріоритетом аграрної галузі?

Share on Facebook

1_16 червня 2019 року став кульмінаційним днем органічної програми Міжнародної виставки "АГРО-2019" та Спеціалізованої виставки-ярмарку органічних продуктів і технологій "ORGANIC-2019", коли в Центральній залі Павільйону № 1 «Експоцентру України» Федерація органічного руху України спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України організували Круглий стіл «Органічне виробництво - пріоритетний сектор аграрної галузі України». Згаданий щорічний захід, організований вже всімнадцяте, за підтримки Проекту "НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКА СПІВПРАЦЯ В ГАЛУЗІ ОРГАНІЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА", ТОВ "Торговий дім "БТУ-ЦЕНТР", ТОВ "ДЕДДЕНС АГРО", ТОВ "АРНІКА ОРГАНІК", ПП "АГРОНОМІКА", ТМ "ПАН ЕКО", ТОВ "РОСАНА" та ТОВ "Агрофірма "ГЕРМЕС".


На відкритті Круглого столу «Органічне виробництво - пріоритетний сектор аграрної галузі України» в.о. Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева з оптимізмом повідомила, що в серпні цього року має вступити в дію  Закон "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції" і висловила впевненість, що ефективне регулювання органічної галузі надасть упевненості споживачу в тому, що органічна продукція, яку він купує, є сертифікованою, якісною та безпечною, виробленою за вимогами, визначеними законодавством.

Олександр Каліберда, менеджер проекту "Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства" наголосив, що хоча в Європі продовжує зростати інтерес до органічної продукції з України, однак питання прозорості походження та якості продукції стають все актуальнішими.

Представники Департаменту продовольства Мінагрополітики Людмила Хомічак і Валентина Заєць, а також заступник директора Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби України Ольга Семенчук у своїх виступах зупинилися. Перш за все, на висвітленні питань, пов’язаних з підготовкою нормативно-правових актів, які регулюватимуть функціонування всього вітчизняного органічного сектору з початку вступу в силу вищезгаданого закону України..

Під час роботи Круглого столу Олександр Ростоцький, головний агроном компанії «БТУ-Центр», зокрема, зауважив: «Аграрій, який вирощує органічний продукт, має розуміти, що при роботі з біопрепаратами дуже важливою є системність обробок. Більш того, потрібно працювати на випередження появи шкідників та хвороб, а не чекати поки шкідники чи хвороби вразять все поле. Гарний агроном завжди має володіти ситуацією в полі – вчасно проводити моніторинг, робити крайові обробки, ретельно слідкувати за порогом шкодочинності, робити аналіз ґрунту на вміст патогенів та елементів живлення. Адже земля – це живий організм, за яким слід доглядати і допомагати розкрити свій потенціал родючості. А ми в БТУ-ЦЕНТР готові допомогти в цьому нашим аграріям»!

Євген Харлан, директор з розвитку підприємства ТОВ «Нікдарія» (ТМ iBerry), який займається органічним вирощуванням ягід та овочів на Житомирщині, відзначив на необхідність використання не лише традиційних, перевірених технологій, але й найсучасніших винаходів, сортів та устаткування, найкращого світового досвіду.

Максим Мельничук, керуючий партнер ПП «Агрономіка» у своєму виступі, серед іншого, сказав: «Ми говоримо за комплексні підходи органічного землеробства як особливий пріоритет розвитку аграрної галузі України. Особливим акцентом застосування біозахисту у виробництві якісної і безпечної продукції рослинництва має бути якість препаратів і відповідність технологій по їх застосуванню. Також, слід упереджувати і контролювати недобросовісних виробників біопрепаратів, які являються малоефективними і водночас дискредитують технологіі біозахисту серед виробників». Він додав, що застосування корисних комах-ентомофагів, які виробляються на підприємстві «Агрономіка» дозволяє здійснювати ефективний біозахист практично всіх зернових, технічних, плодових та ягідних культур.

Олена Болтовська, координатор іноземних проектів компанії «Росана», зокрема, заявила: «Реалії сьогодення потребують оптимізації процесу вирощування сільськогосподарських культур, яка має включати не лише зменшення/здешевлення препаратів, але й зменшення витрат праці і витратних матеріалів при отриманні максимального врожаю/зиску і для вирішення проблем компанія «Росана» пропонує великий перелік імпортних препаратів, зокрема Панорамікс, що складається з 5 компонентів, вноситься лише раз на сезон, але забезпечує збільшення врожаю до 50 %. А препарати на основі ентомопаразитичних нематод  5-10 років контролюють розвиток ґрунтових шкідників (личинку хрущів, дротяника, трипса тощо)».

Віктор Щербачук, директор ТОВ «Дедденс Агро» з Рівненської обл. поділився багаторічним досвідом ведення органічного господарювання, наголосивши на необхідності дотримання технологічної дисципліни, підготовки кадрів, додавши при цьому, що в частині біозахисту ще існують невирішені питання, зокрема, при боротьбі з довгоносиком на посівах цукрового буряка. Крім цього, пан Щербачук заявив про початок об’єднання органічних виробників, однодумців у регіоні в кластер органічних виробників Рівненщини з метою ефективного та широкомасштабного розвитку органічного сектору.

Микола Тетерук, комерційний директор ТОВ «Біоцентр» наголосив на необхідності тіснішої, глибокої співпраці безпосередньо з органічними виробниками, зауваживши: «Використання мікробіологічних препаратів для захисту рослин від шкідників та хвороб є невід’ємною складовою технології органічного вирощування сільгосппродукції. У зв’язку з різкими кліматичними змінами, високими температурами, частими та тривалими посухами, зростає роль препаратів з антистресовими властивостями. Використання біопрепаратів має узгоджуватися з технологією вирощування в конкретному господарстві і лише системний підхід може забезпечити бажаний результат».

У роботі заходу загалом прийняло участь близько 200 чоловік. Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов, головний організатор та ведучий Круглого столу позитивно оцінює проведений цей трьохгодинний захід, який яскраво продемонстрував зростаючий інтерес в Україні не лише до органічних продуктів, але й до методів, технологій їх виробництва, передового виробничого досвіду органічних фермерів в різних куточках держави. Як відомо, так звана концепція «3+5», розроблена Мінагропродом понад три роки тому, серед пріоритетів аграрної галузі передбачає розвиток органічного виробництва. Новий закон прийнято, завершується підготовка відповідної нормативної документації і все частіше лунають питання щодо того, коли ж не на словах, а на ділі, органічний сектор отримуватиме суттєву державну, в т.ч. фінансову підтримку? Коли вже Антимонопольний Комітет України перестане звинувачувати сертифікованих органічних виробників у «притягнутих за вуші» порушеннях? Коли за використання ГМО будуть карати? Чому ще не введено покарання за фальсифікацію біопрепаратів? Коли і яким чином будуть захищені органічні фермери, на чиї поля потрапляють отрутохімікати? З якого часу саме сертифікованим органічним продуктам офіційно і на ділі почнуть віддавати перевагу при закупівлі для дитячих і лікувальних закладів? Коли Органік стане справжнім пріоритетом? Піднімати і вирішувати ці та інші питання маємо всі разом і кожен окремо, а зроблене, досягнуте за рік обговоримо у червні 2020 року…

234NKO_0005NKO_0019NKO_0050

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: