У гості до італійської мафії

Share on Facebook

 
Запитайте середньостатистичну людину: що їй відомо про Італію? І перше, що вона, напевне, відповість, – у цій країні є мафія. У свідомості мільйонів людей з усього світу закріпився стереотип, у якому мафія та Італія нерозривно пов’язані.


92

Були часи, коли цілі клани мали величезний вплив на економічну, соціальну та політичну сфери життя країни.В історії Італії є цікавий факт: ще на початку своєї діяльності мафія була суто сільським явищем і виникла як добровільне ополчення з метою охороняти сицилійських рибалок і хліборобів від грабіжницьких набігів арабських піратів.На сьогодні з плином часу мафія повертається до свого коріння – у сільську місцевість і аграрне виробництво. На сторінках «ORGANIC UA» пропонуємо познайомитися з дещо неочікуваним продовженням кримінальних саг про мафію, що почали втілюватись у життя в наш час.Нині в Італії на конфіскованих землях, які колись належали мафіозним кланам, вирощують справжні органічні виноград та овочі, не порушуючи закон. Більше того, фахівці туристичної галузі відзначають народження нового явища, що отримало таку  назву – ефект «Коза Ностра».Хоч назва викликає страх, насправді ж усе виглядає досить мирно. Долина Портелла делла Гінестра на Сицилії: покриті пишними зеленими луками круті сріблясто-сірі скелі, блакитне сяюче небо, запашний фіолетовий чортополох, пастух виганяє худобу на пасовище... І все ж міф і реальність сицилійського бандитизму ніде так тісно не переплітаються, як тут.Усі землі в долині колись належали мафіозі Джованні Бруско. У народі його називали «свинею» через свою жорстокість і брутальність. Саме за його вказівкою тут було вбито понад 100 людей.За декілька кілометрів від цього райського місця знаходиться невеличке сицилійське містечко Корлеоне, чиє ім’я Марлон Брандо носив у всесвітньовідомому фільмі Френсіса Форда Копполи «Хрещений батько», який приніс йому світову славу. В реальному житті в районі Корлеоне у 1944-1948 рр. загинуло більше 150 чоловік. До середини 1990-х рр. тут панував клан «Корлеонесе» під керівництвом суворого боса Сальваторе «Тото» Ріїна. У 1947 р. саме у долині Портелла делла Гінестра відбулося страшне кровопролиття, в результаті якого загинуло 11 фермерів, усього ж постраждало понад 150 чоловік. Відповідальність за вбивство було покладено на бандита Сальваторе Джуліано, чиє життя стало прототипом для фільму Майкла Чіміно «Сицилієць». У той час, як бачимо, для городництва та садівництва у мафіозі було зовсім мало часу.
Нові часи – нові традиціїНині землями мафіозі разом з пишними полями та виноградниками опікується громадська організація «Terra Libera» (у перекладі «вільна земля»). Її мета – повернути селянам землі, які колись самовільно привласнили представники тієї самої мафії. Коли перші добровольці прийшли на конфісковані землі, вони побачили лише руїни. Все довелося відновлювати: розчищати чагарники, виполювати бур’яни і насаджувати нові виноградники. Сьогодні тут уже виробляють чудові органічні вина під маркою «Cento Passi». Назва вина невипадкова і пов’язана із заголовком фільму про загиблого борця проти мафії Джузеппе Імпастато. Загалом, кожен виноградник, кожен продукт символічно присвячені тут одній із жертв мафії. Ім’ям профспілкового лідера, якого було застрелено у 1948 р. за активну участь у проведенні земельних реформ, назвали і суміш сухих вин «Placido Rizzotto».Крім вина, фермери з захопленого колись південного Меццоджорно виробляють макаронні вироби, бобові та різноманітні джеми. В Апулії вирощують місцеві сорти помідорів, у Кампанії виготовляють типове гостре пюре з маленьких гострих перчиків. А в Калабрії готують мариновані баклажани з базиліком та оливковою олією. Усі продукти – виключно органічні, мають відповідне маркування. Крім того, на етикетках можна зустріти промовисті написи «Вирощено на землях, звільнених від мафії».Згадані органічні продукти мають високу популярність серед італійців. До того ж вони тепер доступні вже і в магазинах навіть у Німеччині. Компанія «Fair Handelszentrum Rheinland» імпортує до Німеччини вино, макаронні вироби, томатний соус і оливкову олію, які продаються у місцевих крамницях, а також доступні для всіх зацікавлених споживачів з усього світу через Інтернет-магазин. «Якість цих продуктів – відміна. Та й саме слово «мафія» настільки інтригуюче, що пробуджує у багатьох споживачів мрії про Голівуд та авантюризм. Мабуть, тому вони такі популярні!» – ділиться Мартін Клапш, представник фірми-імпортера.
Екскурсія місцями «слави» мафії
Великої популярності у сучасній Італії набувають туристичні подорожі по історичних місцях колишньої «слави» мафіозі, туди, куди ще кілька десятиліть тому ніхто не наважився б сунути і носа. Обравши такий вид відпочинку, можна замовити агротуристичний тур. Вам запропонують провести кілька днів у колишньому маєтку справжнього мафіозі. Можливо, вам пощастить, і ви опинитесь у володіннях самого Джованні Бруско. Уявіть собі: ви відпочиваєте на зручному дивані у вітальні (де колись раніше, можливо, планувалися різноманітні мафіозні злочини!), п’єте ароматне вино зі свого виноградника, а на кухні господиня готує смачну традиційну пасту з власних органічних продуктів з навколишніх полів. Чого ще й бажати! А якщо захочете більш інтенсивного відпочинку, не відмовтесь оглянути місцеві пам’ятки культури та природи або навіть попрацювати разом з місцевими жителями на винограднику чи полі з помідорами.Подібні тури тут влаштовують організація «Libera Terra» разом із прибічниками з громадського руху «Прощавайте, відступні» («піццо» у перекладі «відступні гроші»). У Палермо, столиці однойменної провінції, вони випускають туристичні карти, на яких позначені бари та магазини, які відмовляються платити відступні та взяли на себе зобов’язання доносити на тих, хто їх вимагає. Їх девіз – «Хто платить відступні злочинцям, не має власної гідності!». Активісти переконані, що Сицилія, нарешті, зміниться, і владу «Коза Ностри» остаточно буде зруйновано.Ініціатори перетворення колишніх мафіозних садиб на органічні господарства, не покладаючи рук, працюють над зміною поганої репутації півдня Італії. Схоже, що довгі роки замовчування та безладу остаточно минули. Все більше людей обирає органік, а на дорогах усе частіше можна зустріти дороговкази з назвами органічних ферм, які чекають гостей!
Якщо Вас зацікавила перспектива подібного активного відпочинку, звертайтеся до редакції «ORGANIC UA»! Ми завжди раді допомогти!


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 03 (15)' 2011

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: