
У лютому 2009 р., під час урочистостей з приводу святкування 200-ї річниці з дня народження Чарльза Дарвіна, Глава папської ради з культури Архієпископ Джанфранко Равазі заявив, що еволюційна теорія Дарвіна не суперечить з біблійною версією створення світу та живих організмів.
Він уточнив, що еволюційні ідеї можна знайти в текстах Фоми Аквінського і Святого Августина. "Насправді, кажучи про еволюцію, ми говоримо про світ у такому вигляді, як його створив Бог", - додав Равазі, підкресливши, що католицька церква ніколи офіційно і не засуджувала теорію еволюції. Ще в 1950 р. Папа Пій XII заявив, що вона є обґрунтованим науковим підходом до пояснення розвитку людини, а в 1996 р. вже Іван-Павло II назвав еволюцію "більше ніж гіпотезою".
Хто ж цей вчений, дослідження якого коментували навіть з Святого Престолу? Чарльз Ро́берт Да́рвін (12.02.1809—19.04.1882) створив сучасну теорію еволюції і запропонував принципи природного добору, жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли справжнє (а не штучне, ГМ-орієнтоване) природознавство було на піднесенні, а в науці здійснювались важливі відкриття.
В 1831-1836 рр., по закінченні університету, Дарвін здійснив на експедиційному судні королівського флоту "Бігл" п'ятирічну кругосвітню подорож. Інтенсивно працюючи як геолог, палеонтолог, зоолог і ботанік, він зібрав величезний і дуже цінний науковий матеріал, який зіграв виняткову роль як у його подальшій науковій роботі, так і в розвитку еволюційної ідеї. Після повернення з подорожі Дарвін детально опрацьовує і публікує зібрані геологічні, зоологічні та інші матеріали і працює над розробкою ідеї історичного розвитку органічного світу, що зародилась ще під час подорожі. 24 листопада 1859 р. вийшла в світ геніальна праця Чарльза Дарвіна «Походження видів шляхом природного відбору або збереження порід у боротьбі за життя». Ця книга, в якій так майстерно викладені і всебічно обґрунтовані наукові основи еволюційної теорії, користувалась великою популярністю і вже при перший наклад у 1250 екземплярів був миттєво розкуплений.
Появу «Походження видів» один із сучасників Дарвіна образно порівнював з вибухом, «якого ще не бачила наука, який так довго готувався і так раптово нагрянув, так нечутно підведений і так смертоносно влучаючий. За масштабами, значенням заподіяного руйнування, за відлунням, що відгукнулося у найвіддаленіших галузях людської думки, це був науковий подвиг, якому не було рівного».
Цікаво, що племінник Дарвіна, засновник соціометрії, англійський антрополог Френсіс Гальтон у книзі «Спадковість генія», між іншим відзначив, що Чарльз Дарвін є нащадком київської княжни Анни Ярославни. Пан Гальтон пояснював мудрість британського природознавця тим, що Дарвін походить від найрозумнішої жінки свого часу — королеви Анни, доньки київського князя Ярослава Мудрого.
Чарльз Дарвін відзначався гострою спостережливістю, досить розвинутими аналітичними і синтетичними здібностями, науковою добропорядністю, винятковою працьовитістю, спрямованістю і акуратністю в роботі. До останніх днів свого життя він не припиняв систематичних наукових досліджень. Похований великий нащадок київських князів у Вестмінстерському абатстві в Лондоні неподалік від Фарадея та буквально в двох кроках від могили Ісаака Ньютона. По дорозі додому син Дарвіна Уільям прошепотів братові Франціску: “Сподіваюсь мої слова не прозвучать недоречно, але уяви собі, які захоплюючі бесіди будуть кожної ночі вести наш батько і сер Ісаак Ньютон, коли з настанням ночі собор опустіє і затихне”.
Дарвіна було удостоєно безлічі нагород від наукових товариств Великобританії та інших європейських країн. Праці Ч.Дарвіна вивчали та використовували в своїй роботі І.Є.Овсінський, В.Р.Вільямс, І.В.Мічурін, М.І.Вавілов та багато інших вчених-аграрників. За характеристикою видатного українського вченого В.І. Вернадського, еволюція видів зайняла в науковій думці таке місце, що будь-яке нове явище або уявлення в біології, щоби увійти в наукову думку, повинно бути приведено у зв’язок з еволюцією виду або визначено щодо свого ставлення до неї.
«Походження видів» перевидавалось сотні разів десятками мов. При цьому єдиний раз ця праця виходила з друку українською мовою 60 років тому - в 1949 р., ставши з того часу справжньою бібліографічною рідкістю. Зважаючи на це, у рік, оголошений ЮНЕСКО як рік Дарвіна, на відзнаку 150-річного ювілею першої публікації «Походження видів», 200-ліття з дня народження великого вченого, праці якого стали підґрунтям та дороговказом для багатьох теоретиків та практиків як у біології, так і в різних сферах сільського господарства, в т.ч., звісно, органічному, Федерація органічного руху України в рамках серії «Бібліотека журналу ORGANIC UA» пропонує українським читачам цю Велику Книгу.
Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 02' 2009
< Предыдущая | Следующая > |
---|