Чарльз Дарвін та еволюція

Share on Facebook


Дарвін

У лютому 2009 р., під час урочистостей з приводу святкування 200-ї річниці з дня народження Чарльза Дарвіна, Глава папської ради з культури Архієпископ Джанфранко Равазі заявив, що еволюційна теорія Дарвіна не суперечить з біблійною версією створення світу та живих організмів.

Він уточнив, що еволюційні ідеї можна знайти в текстах Фоми Аквінського і Святого Августина. "Насправді, кажучи про еволюцію, ми говоримо про світ у такому вигляді, як його створив Бог", - додав Равазі, підкресливши, що католицька церква ніколи офіційно і не засуджувала теорію еволюції. Ще в 1950 р. Папа Пій XII заявив, що вона є обґрунтованим науковим підходом до пояснення розвитку людини, а в 1996 р. вже Іван-Павло II назвав еволюцію "більше ніж гіпотезою".

Хто ж цей вчений, дослідження якого коментували навіть з Святого Престолу? Чарльз Ро́берт Да́рвін (12.02.1809—19.04.1882) створив сучасну теорію еволюції і запропонував принципи природного добору, жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли справжнє (а не штучне, ГМ-орієнтоване) природознавство було на піднесенні, а в науці здійснювались важливі відкриття.

В 1831-1836 рр., по закінченні університету, Дарвін здійснив на експедиційному судні королівського флоту "Бігл" п'ятирічну кругосвітню подорож. Інтенсивно працюючи як геолог, палеонтолог, зоолог і ботанік, він зібрав величезний і дуже цінний науковий матеріал, який зіграв виняткову роль як у його подальшій науковій роботі, так і в розвитку еволюційної ідеї. Після повернення з подорожі Дарвін детально опрацьовує і публікує зібрані геологічні, зоологічні та інші матеріали і працює над розробкою ідеї історичного розвитку органічного світу, що зародилась ще під час подорожі. 24 листопада 1859 р. вийшла в світ геніальна праця Чарльза Дарвіна «Походження видів шляхом природного відбору або збереження порід у боротьбі за життя». Ця книга, в якій так майстерно викладені і всебічно обґрунтовані наукові основи еволюційної теорії, користувалась великою популярністю і вже при перший наклад у 1250 екземплярів був миттєво розкуплений.

Появу «Походження видів» один із сучасників Дарвіна образно порівнював з вибухом, «якого ще не бачила наука, який так довго готувався і так раптово нагрянув, так нечутно підведений і так смертоносно влучаючий. За масштабами, значенням заподіяного руйнування, за відлунням, що відгукнулося у найвіддаленіших галузях людської думки, це був науковий подвиг, якому не було рівного».

Цікаво, що племінник Дарвіна, засновник соціометрії, англійський антрополог Френсіс Гальтон у книзі «Спадковість генія», між іншим відзначив, що Чарльз Дарвін є нащадком київської княжни Анни Ярославни. Пан Гальтон пояснював мудрість британського природознавця тим, що Дарвін походить від найрозумнішої жінки свого часу — королеви Анни, доньки київського князя Ярослава Мудрого.

Чарльз Дарвін відзначався гострою спостережливістю, досить розвинутими аналітичними і синтетичними здібностями, науковою добропорядністю, винятковою працьовитістю, спрямованістю і акуратністю в роботі. До останніх днів свого життя він не припиняв систематичних наукових досліджень. Похований великий нащадок київських князів у Вестмінстерському абатстві в Лондоні неподалік від Фарадея та буквально в двох кроках від могили Ісаака Ньютона. По дорозі додому син Дарвіна Уільям прошепотів братові Франціску: “Сподіваюсь мої слова не прозвучать недоречно, але уяви собі, які захоплюючі бесіди будуть кожної ночі вести наш батько і сер Ісаак Ньютон, коли з настанням ночі собор опустіє і затихне”.

Дарвіна було удостоєно безлічі нагород від наукових товариств Великобританії та інших європейських країн. Праці Ч.Дарвіна вивчали та використовували в своїй роботі І.Є.Овсінський, В.Р.Вільямс, І.В.Мічурін, М.І.Вавілов та багато інших вчених-аграрників. За характеристикою видатного українського вченого В.І. Вернадського, еволюція видів зайняла в науковій думці таке місце, що будь-яке нове явище або уявлення в біології, щоби увійти в наукову думку, повинно бути приведено у зв’язок з еволюцією виду або визначено щодо свого ставлення до неї.

«Походження видів» перевидавалось сотні разів десятками мов. При цьому єдиний раз ця праця виходила з друку українською мовою 60 років тому - в 1949 р., ставши з того часу справжньою бібліографічною рідкістю. Зважаючи на це, у рік, оголошений ЮНЕСКО як рік Дарвіна, на відзнаку 150-річного ювілею першої публікації «Походження видів», 200-ліття з дня народження великого вченого, праці якого стали підґрунтям та дороговказом для багатьох теоретиків та практиків як у біології, так і в різних сферах сільського господарства, в т.ч., звісно, органічному, Федерація органічного руху України в рамках серії «Бібліотека журналу ORGANIC UA» пропонує українським читачам цю Велику Книгу.


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 02' 2009

Добавьтe Ваш комментарий

Ваше имя (псевдоним):
Ваш адрес почты:
Комментарий: