Сербія – орієнтир на органік

Share on Facebook

serbija-orijentyr-na-organik

За даними звіту експертів США про стан розвитку органічного фермерства в Сербії, оприлюдненого у жовтні 2009 р., в Сербії налічується 218 сертифікованих органічних фермерів, які господарюють на площі близько 5 тис. га.

При цьому поки лише кілька сот гектарів сертифіковано сертифікуючими органами, акредитованими Міністерством сільського господарства. Загальний обсяг органічного виробництва в цій балканській країні – 30 тис. тонн різних органічних продуктів.

Загальний обсяг ринку органічних продуктів у Сербії становить близько 55 млн дол. США. На полицях супермаркетів та спеціалізованих магазинів можна знайти також й імпортні органічні продукти. Нині більше ніж 90% усього органічного виробництва відправляється на експорт. Це насамперед стосується органічних фруктів, овочів, заморожених фруктів, фруктових соків, фруктових сиропів, варення, грибів, ефірних масел та лікарських рослин, що надходять до Великобританії, США, Німеччини, Бельгії, Австрії та Швейцарії. Сербія експортує переважно сировинну органічну продукцію, в той час як цінні продукти переробки призначені для місцевого споживання на внутрішньому ринку (супермаркети, спеціалізовані органічні магазини тощо).

Сербія імпортує продукти органічного дитячого харчування з Німеччини, органічні спагеті зі Словенії, рис із Македонії.

Ця балканська країна має потенціал зростання органічного сектора, проте урядова підтримка органічних фермерів усе ще обмежена у зв’язку з обмеженням видатків на сільське господарство у бюджеті на 2009 р. Однак зважаючи на поставлену мету зростання сертифікованих органічних земель та органічних фермерів у 2009 р., сербський уряд планує виплатити субсидії у таких розмірах:

  1. 286 дол. США на 1 га зернових;
  2. 429 дол. США на 1 га овочів та фруктів;
  3. 214 дол. США на 1 голову ВРХ;
  4. 71 дол. США на 1 голову невеликої тварини;
  5. 17 дол. США на 1 вулик.

 

Міністерство сільського господарства Сербії розробило програму міжнародної та регіональної кооперації з метою підвищити рівень знань державних чиновників та покращення інституційних рамок органічного виробництва.

Сербія зараз знаходиться у процесі створення Національної асоціації органічних виробників, а також подальшої гармонізації своїх нормативних та регуляторних актів зі стандартами ЄС.

 

www.gain.fas.usda.gov

 

 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 03' 2009

Добавьтe Ваш комментарий

Ваше имя (псевдоним):
Ваш адрес почты:
Комментарий: