Розвиток органічного ринку в світі

Share on Facebook

 

Частка органічної землі та органічних господарств продовжує зростати в багатьох країнах. 

 

Результати останнього дослідження сертифікованого органічного сільського господарства в світі показали (дані 2008 р.), що:

  • 35 млн. га землі сільськогосподарського призначення обробляють органічно 1,4 млн. виробників.
  • Регіони з найбільшими площами сільськогосподарської землі, що обробляється органічно – Океанія (12,1 млн. га), Європа (8,2 млн. га) та Латинська Америка (8,1 млн.га).
  • Обсяг реалізації органічної продукції в 2008 р. у світі досяг 50,9 млрд. дол. США.

Країни Середземного моря

В регіоні Середземного моря, який належить до Європи, Африки та Азії, органічному сільському господарству вдалося привернути увагу місцевої влади та суб’єктів економічної діяльності, а також знайти місце на дискусійних платформах та в офіційних документах загальної стратегії. В 2008 р. органічне сільське господарство забезпечило роботу для більш ніж 143 000 суб’єктів господарювання в регіоні Середземного моря та охопило площу близько 5 млн. га, з яких близько 1,3 млн. га складали площі дикоросів та лісів, останні, в основному, сконцентровані в країнах східної Адріатики та в південно-східного Середземномор’я. Ці показники майже подвоїлися з 2001 р. і площі органічних сільськогосподарських земель продовжують збільшуватися.

Латинська Америка

В Латинській Америці в 2008 р. 260 000 виробників обробляли органічно 8,1 млн. га сільськогосподарської землі. Цей показник складає 23% від загальної площі органічної землі в світі. Основними країнами є Аргентина (4 млн. га), Бразилія (1,8 млн. га) та Уругвай (930 965 га). Найбільша частка органічної землі (більше 6%) – на Фолклендських островах та у Французькій Гаяні, і 3% в Аргентині. Більшість органічної продукції з країн Латинської Америки (90%) реалізується на європейському, північноамериканському та японському ринках. Популярними є товари, які, зазвичай, не можуть вироблятися в цих регіонах, а також несезонна продукція. Таким чином розвиток міцного вітчизняного ринку все ще є найбільшою складністю, без такого ринку не можливо досягти стабільності органічного виробництва. Важливими культурами є тропічні фрукти, зернові, кава, какао, цукор та м’ясо. Більшість органічної продукції на місцевих ринках продається в великих містах, таких як Буенос-Айресі Сан-Паулу. 18 країн мають законодавство, що регулює органічне сільське господарство, а ще 3 країни розробляють таке законодавство. Коста-Рика та Аргентина отримали статус країн, що розвиваються, за законодавством ЄС з органічного сільського господарства. Підтримка в країнах Латинської Америки варіюється від програм просування розвитку органічного сільського господарства до підтримки доступу до ринків з боку експортних агентств. В декількох країнах надається лімітована фінансова допомога для покриття затрат на сертифікацію під час перехідного періоду. Важливим процесом, який відбувається в багатьох країнах Латинської Америки, є прийняття законодавства та стандартів для органічного сектору.

Північна Америка

В Північній Америці майже 2,5 млн. га сільськогосподарської землі обробляється органічно, що складає близько 0,6% загальної площі сільськогосподарської землі. На даний час існує 14 062 господарств. Найбільша частина органічних земель знаходиться в США (1,8 млн. га в 2008 р.). 7% всіх органічних сільськогосподарських земель світу знаходиться в Північній Америці. Незважаючи на складні економічні часи, продажі органічної продукції в США, включаючи харчову і нехарчову продукцію, досягли 24,6 млрд. дол. США в 2008 р., збільшившись на вражаючі 17,1% порівняно з 2007, згідно Дослідження органічної індустрії, проведеного Асоціацію органічних трейдерів в 2009 р. Результати цього дослідження показали, що продажі органічної харчової продукції в 2008 р. зросли на 15,8%, що становить 22,9 млрд. дол. США. Продажі органічних продуктів харчування зараз складають близько 3,5% від всіх продажів продуктів харчування в Сполучених Штатах. Асоціація органічних трейдерів в Канаді підрахувала, що продажі на вітчизняному ринку в 2008 р. досягли 2 млрд. канадських доларів.

2009 р. був вирішальним для органічного сектору в Канаді: 30 червня 2009 р. було прийнято Канадський органічний режим. Він включає обов’язкові національні стандарти, єдині правила маркування та новий національний логотип. В червні 2009 р. було осягнуто рівнозначності Канадського органічного режиму та Національної органічної програми США, що вступила в дію 1 липня 2009 р. Перша в світі спільна угода між регульованими органічними системами привернула увагу міжнародних засобів масової інформації.

Австралія та Океанія

Цей регіон включає Австралію, Нову Зеландію та острівні держави, такі як Фіджі, Папуа Нова Гвінея, Тонга та Вануату.  Разом там налічується 7 749 виробників, які обробляють більш ніж 11,1 млн. га землі. Це дорівнює 2,8% сільськогосподарської землі в регіоні та 35% органічної сільськогосподарської землі світу. 99% органічної сільськогосподарської землі регіону знаходиться в Австралії (122 млн. га, 97% якої займає земля екстенсивного пасовища), друге і третє місця посідають, відповідно, Нова Зеландія (100 000 га) і Вануату (8 996 га). Найбільша частка органічної сільськогосподарської землі знаходиться в Вануату (6,1%), на Соломонових Островах (4.3%) та в Австралії (2,8%). На ріст органічного сектору в Австралії, Новій Зеландії та Океанії значним чином впливав ріст попиту закордоном, однак, вітчизняний ринок також розвивається. Найбільшою зміною на вітчизняному ринку в Австралії протягом 2009 р. стало прийняття та публікація Австралійською асоціацією стандартів Австралійського стандарту для органічної та біодинамічної продукції. В Новій Зеландію Національний органічний стандарт було впроваджено в 2003 р. В минулому урядова підтримка органічного сільського господарства в Австралії зводилась до певної підтримки експортних стандартів, сертифікації та певних досліджень. В 2009 р. Рада міністрів з профільних галузей заявила, що влада штатів та територій повинна визнати важливість органічного сільського господарства для австралійського навколишнього середовища та національної економіки, признаючи роль Органічної Федерації Австралії як ключового органу в об’єднанні австралійського органічного сектору. В Новій Зеландії, шляхом заснування парасолькової організації Organics Aotearoa New Zealand, та через Стратегію органічного сектору Нової Зеландії та інші ініціативи, існує політичне визнання переваг органічного сільського господарства.


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 05-06 (08)' 2010

Добавьтe Ваш комментарий

Ваше имя (псевдоним):
Ваш адрес почты:
Комментарий: