ЕкоСвіт 2010 на берегах Дністра

Share on Facebook

kylchuci-fest

На берегах Дністра у селі Кульчиці Самбірського району Львівської області – рідному селі гетьмана Сагайдачного та героя віденської війни Юрія Кульчицького – 28-29 серпня 2010 р. відбувся Фестиваль української слави «Кульчиці-Фест». Він став справжнім святом української козацької душі, адже на ньому було представлено кращі танцювальні фольклорні колективи України та відомі гурти з Бразилії та Польщі, проходили покази та майстер-класи українського рукопашного бою «Гопак», різноманітні історичні атракції козацької доби. Під час фесту відбулася презентація галереї традиційних ремесел, а також урочисте відкриття скульптури Юрію Кульчицькому, експозицій історичних епох у музеї гетьмана Сагайдачного, відкриття у підвалі цього приміщення кав’ярні-музею ім. Кульчицького.


Родзинкою «Кульчиці-Фесту» стала організація виставки-ярмарку виробників органічної продукції «ЕкоСвіт 2010», проведеного Федерацією органічного руху України спільно із Самбірською районною радою, за підтримки Посольства Королівства Нідерландів у рамках програми MATRA. Гості мали змогу більше дізнатися про стан довкілля, збереження біорізноманіття в регіоні, ознайомитися з екологічно безпечними органічними методами виробництва, спеціалізованими виданнями, художньою літературою, оглянути фотовиставку відомого німецького фотографа Крістофа Кракхардта, вироби ручної роботи місцевих майстрів, а також скуштувати приготовлені безпосередньо на місці з сертифікованих органічних інгредієнтів страви за оригінальними традиційними рецептами, які ще з дитинства полюбляють наші бабусі!


Особливою популярністю серед відвідувачів користувалася органічна продукція «Пан Еко» (найкращої торгової марки України 2009 р.), зокрема соки, сиропи, мед, леквари, сухофрукти, сало та м’ясні продукти. Крім цього, відвідувачі з цікавістю знайомилися з чудовими органічними продуктами: крупами «Жменька», запашною кавою «Галка», пластівцями «Геркулес», цілющими чаями «Чиста Флора» та оліями «Харків Натурпродукт». Для гостей фестивалю найкращі органічні виробники Закарпаття підготували справжні сюрпризи: на очах присутніх на рожнах смажився кабанчик, у великому чані готувався боб-гуляш.

 


 
Фестиваль було приурочено до 370-ї річниці з дня народження Юрія-Франца Кульчицького – українця-галичанина, козака, героя і рятівника Відня, який навчив Європу пити каву.

 

Юрiй Кульчицький народився в 1640 р., з 1660 р. жив у Запорізькій Січі. У кінці 1660-х рр. потрапив у полон, де добре вивчив турецьку мову та культуру. Після визволення з полону переїхав до Відня (продовжуючи при цьому сповідувати православну християнську віру). У вирішальний момент облоги Відня турками під час війни у 1683 р. Кульчицький, перевдягнувшись у турецький одяг, пройшов ворожі кордони та привів війська союзників на допомогу оточеному місту. У 1684 р. отримав титул почесного громадянина Відня. Як нагороду для себе попросив захоплені у турків 300 мішків з кавовими зернами.

 

Фактично Юрій Кульчицький став одним із перших невизнаних класиків реклами. Він особисто пропагував каву, розносячи її вулицями міста, а в 1684 р. у Відні видав книгу своїх мемуарів, яка моментально стала бестселером у Європі.

 

13 серпня 1684 р. Кульчицький відкрив першу кав’ярню у Відні. Українець адаптував турецьку каву до європейського смаку, додавши до неї цукор, молоко та створивши відому «каву по-віденськи» – напій, що підкорив усю Європу.

 Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 10 (11)' 2010

 

 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 02' 2009

Add your comment

Your name:
Your email:
Comment: