Самоа: жінки на передовій органічного бізнесу

Share on Facebook

Починаючи з 2001 р., організація «Oxfam New Zealand» підтримує Асоціацію жінок у діловому розвитку (WIBDI), що у Самоа.


samoa

WIBDI було створено ще у 1991 р. для підтримки фермерів і гарантування отримання прибутку. Асоціація жінок також допомагає фермерам Самоа отримати міжнародне визнання, пройшовши сертифікацію за міжнародними органічними стандартами. У результаті – сільські родини почали одержувати вищі прибутки, зменшилася залежність селян від грошових переказів із навколишніх міст та з-за кордону.

Самоа, як і більшість острівних країн Тихого океану, потерпало від масової міграції селян до великих міст, що негативно впливало на агровиробництво та призвело до підвищення соціальних проблем. Метою Асоціації WIBDI з самого початку було і залишається покращення умов життя для селян, сповільнення сільських міграцій та зменшення залежності сільського населення від зовнішніх грошових переказів.

Ще однією метою програми є посилення системи ризик-менеджменту й управління стихійними лихами, підвищення стійкості сільськогосподарського виробництва. Саме ці проблеми формують основне завдання «Oxfam New Zealand» у Тихоокеанському регіоні – пом’якшити наслідки стихійних лих та допомогти фермерам цих країн знайти вихід на міжнародні ринки, особливо на ринок органічних продуктів.

Роль Асоціації WIBDI у цьому секторі – організувати курси навчання, заохотити селян до поліпшення фінансової грамотності та заощаджень, розвивати зв’язки з експортними ринками та скористатися вигодами зростаючого попиту на сертифіковану органічну продукцію.

До відома читачів, проект розвитку органічного фермерства охоплює 204 повністю сертифіковані господарства з 15 власними переробними одиницями, а також 15 господарств перехідного періоду. 75 нових ферм та 2 переробні комплекси вже готові приєднатися до проекту. Ще 178 окремих фермерів виявляють зацікавленість і чекають своєї черги.

Нині Асоціація WIBDI працює з 1 150 фермерськими сім’ями у 200 селах із 9 200 прямими зацікавленими особами. Фермери бачать і відчувають, як їхня праця приносить плоди, оскільки для них відкрилися нові ринки збуту. Учасники проекту вступають у відносини суспільної торгівлі, постачаючи органічну натуральну кокосову олію для виробництва нової косметичної лінії мережі «The Body Shop» у Великій Британії.

Історія однієї сім’ї відображає успіх багатьох учасників програми. Родина Фаіуму Фаімафілі (див. фото) працює на власній органічній фермі та виробляє органічну кокосову олію для мережі «The Body Shop». Раніше два старші сини працювали далеко від дому, щоб забезпечити сім’ю, посилаючи готівкою менше, ніж 100 талів (32 дол. США) на тиждень, проте нерегулярно.

Зі зростанням виробництва органічної кокосової олії члени родини почали заробляти 800 талів (256 дол. США) щотижня. Зі збільшенням доходів вони здатні покрити позику, щоб відремонтувати будинок. Діти повернулися до батьківського дому працювати у сімейному бізнесі. Вони регулярно продають власну продукцію на органічному ринку, навіть наймають нових працівників-односельчан для розширення виробництва кокосової олії.

Тепер люди мають віру, що сільське господарство – це правомірний шлях отримати прибутки. Колишні селяни повертаються назад на батьківщину, оскільки родина здатна заробити достатньо грошей і в рідному селі, не завдаючи шкоди довкіллю та ґрунту.

Крім того, у невеликій острівній країні було започатковано ще два органічні проекти, які включають створення системи сертифікації органічного виробництва в регіоні, розробку регіональних органічних стандартів і стратегії розвитку органічного сектора в острівних країнах Тихого океану, що фінансуються структурою ООН – Міжнародним фондом сільськогосподарського розвитку (IFAD). Упровадження та реалізація проектів відбувається спільно з IFOAM та Асоціацією жінок WIBDI.

Успіх органічних проектів також забезпечує особиста активність й інтерес до органічного фермерства Прем’єр-міністра Самоа – пана Тюлаепа Лупесолія Саілеле Маліелегай (Tuilaepa Lupesoliai Sailele Malielegaoi). «Органічний сектор, у т. ч. виробництво, переробка, дистрибуція та споживання, мають підтримувати та покращувати стан здоров’я екосистем та живих організмів – від найдрібніших мікроорганізмів у ґрунті до людей», – заявив Прем’єр-міністр.

За даними IFOAM, станом на початок 2009 р. загальна площа органічних земель Самоа складає 7 243 га, що становить 7,8% від загальної площі сільгоспугідь країни. Незважаючи на невелику площу органічних земель, уже зареєстровано 213 сертифікованих виробників органічної продукції.

 

www.oxfam.org


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 05-06 (08)' 2010

Add your comment

Your name:
Your email:
Comment: