Колорадський Жук, або як врятувати урожай картоплі

Share on Facebook

 

Чимало пересічних громадян у літній сезон переймаються питаннями безпечності та екологічності вирощених овочів та фруктів, оскільки вони можуть накопичувати в собі залишки отрутохімікатів і добрив, що робить їх небезпечними для здоров’я людей.

 

475

Особливо це стосується стратегічного для українців продукту – картоплі. Щороку ми труїмо свої грядки розрекламованими агрохімікатами з надією позбутися головного ворога картоплі – колорадського жука. Ми чекаємо дива і сподіваємося, що наступного року популяція шкідника зменшиться. Проте з кожним новим сезоном здається, що кількість колорадського жука на городі нітрохи не зменшилась, а, навпаки, зросла. Що ж робити? Звертатися за допомогою до природи!

 

БІОЛОГІЧНИЙ ЗАХИСТ

Усім, хто дбає про своє здоров’я та стан навколишнього середовища, варто звернути увагу на біологічні засоби захисту рослин як альтернативу хімічним пестицидам.

Біологічний захист рослин – це комплекс заходів, при якому мобілізуються корисні організми, що підвищують імунітет рослин. Паралельно активно пригнічуються шкідливі організми, в результаті чого чисельність їхніх популяцій скорочується настільки, що заподіяний ними збиток знижується до безпечного рівня.

Наприкінці 1980-х рр. Україна посідала одне з перших місць у світі щодо впровадження біологічного методу захисту рослин. Нині лідерство втрачено, а більше 75% світового виробництва біопестицидів і біоконтролюючих видів комах належить США та ЄС, хоча саме тут і виробляють найбільшу кількість агрохімікатів.

 

БІОЛОГІЧНІ ПРЕПАРАТИ

Схема біологічного захисту поширеної в Україні картоплі передбачає застосування біопрепаратів у різні періоди і фази вегетації рослин. Українська компанія-виробник біологічних засобів захисту рекомендує використовувати такі біопрепарати: «Планриз», «Триходермін», «Гаупсин», «Бітоксибациллін» та «Актофіт». Спектр дії кожного препарату ви знайдете у таблиці.

Для боротьби з колорадським жуком рекомендують використовувати бітоксибациллін разом з актофітом – біологічними інсектицидами, що містять природні та білкові кристали. Їх радять застосовувати для захисту рослин від сисних, плодо- і листогризучих шкідників. Згадані препарати активно використовують проти личинок та дорослих колорадських жуків у період їх масової появи. Ці інсектициди є безпечними для людей, тварин та корисних комах, зокрема бджіл.

Для приготування робочого розчину необхідну кількість препарату розмішують у невеликій кількості води й отримують тістоподібну масу, ретельно розтираючи всі грудки, після чого розчиняють у 10 л води. Щоб уникнути знешкодження корисних мікроорганізмів, що входять до складу препарату, використовуйте воду не тепліше 20°С та робочий розчин у день приготування.

Кратність обприскувань залежить від кількості популяцій шкідника, а інтервал між обробками – від інтенсивності утворення личинок і температури повітря. При середньодобовій температурі +20°С він прирівнюється до 6-7 днів, а нижче +20°С – 8-10 днів.

На посадках картоплі проводять два обприскування проти кожного покоління жука. Для помідорів та перцю – чотири (переважно проти личинок другого покоління в період дозрівання плодів і відразу після збирання врожаю).

 

Біопрепарати для захисту картоплі від хвороб та шкідників (на 10 л води)

Шкідники

Мета і терміни захисту

Препарат і норма

Кількість

обприскувань

Хвороби:

альтернаріоз,

ризоктоніоз,

фітофтороз,

фомоз,

фузаріоз 

Обробіток бульб перед посадкою

планриз

(1 мл/кг бульб)

+

триходермін

(1 л/т клубнів)

1 раз

захист від патогенів ґрунту,

стимулювання енергії проростання та росту 

Регулярне обприскування після сходів

планриз (20мл/сотку)

+

триходермін

(30 мл/сотку)

не менше 5 разів з інтервалом 10-20 днів

захист рослин від фітопатогенів,

стимулювання імунних функцій рослин,

підвищення урожайності та якості продукції 

Обробіток бульб перед зберіганням

планриз (50 мл)

+

гаупсин (50 мл)

1 раз

захист бульб від прихованих інфекцій 

Колорадський жук

Обприскування рослин проти кожного покоління шкідників

бітоксибациллін  

(30 мл/сотку)

+

актофіт

(10 мл/сотку)

2 рази з інтервалом

7-10 днів

для кожного покоління

жуків

захист рослин від личинок та дорослих колорадських жуків 

 

 ДОПОМОГА ВІД ПРИРОДИ

Колорадський жук терпіти не може рослини, які мають сильний різкий запах, зокрема хвощ, календулу, боби, квасолю, коноплі, часник, кінзу, матіолу, чорнобривці. Висаджуйте ці культури навколо посадок картоплі та у міжряддях. Колорадський жук сидітиме на картоплі поряд з цими рослинами лише у разі повної відсутності їжі поблизу. Експериментуйте з різними рослинами та спостерігайте, які з них найбільше відлякують жуків. Не забувайте і про сівозміну, адже жук зимує у землі, а прокинувшись від зимового сну, відразу ж лізе на картоплю.

Успішно знищує яйця, личинки та дорослих колорадських жуків клоп перилюс, який зустрічається у південних районах. Багато городників тримають курей-цесарок: вони ефективно очищають посадки картоплі від смугастого шкідника.

Для захисту картоплі від жука застосовують і попіл, особливо березовий. Як тільки кущ картоплі сформується, не чекаючи появи личинок, його обприскують розчином попелу: 2 л попелу розчиніть у 10 л води, настоюйте кілька годин та додайте 40 г господарського мила. 1 л активного розчину розбавляють у 10 л води та обприскують бадилля. Через день-два після такої процедури гинуть не лише личинки, але і багато дорослих жуків.

 

ЧУДОДІЙНІ НАСТОЇ ТА ВІДВАРИ

Ще один спосіб – зробити листя картоплі «несмачним» для колорадського жука. Як? Обприскуйте бадилля рослин настоями полину, чистотілу, хвоща, кульбаби, цибулі.

Настій чистотілу. Відро подрібненої трави чистотілу залийте окропом, настоюйте 1 добу, додайте 40 г розведеного у воді господарського мила і раз у тиждень обприскуйте картоплю.

Відвар гострого перцю. 100 г гіркого перцю у стручках залийте 10 л води і кип’ятіть 1-2 год. Розтовчіть у відрі стручки перцю, дайте настоятися ще кілька годин, додайте 40 г розведеного у воді господарського мила та обприскуйте рослини.

Настій полину з попелом. 150-200 г подрібненої трави та 1 склянку попелу залийте 3-5 л води, настоюйте 2-3 год, процідіть, додайте 40 г розведеного у воді господарського мила та обприскуйте бадилля картоплі.

 

Такі прості, але ефективні способи боротьби з колорадським жуком використовували ще наші діди-прадіди. Результати багаторічних досліджень практичного використання комплексу біологічного захисту культур від шкідливих організмів показують, що ефективні технології обробітку, своєчасне виявлення шкідників і обґрунтоване використання активних біологічних засобів захисту забезпечують отримання 70-100% урожаю без застосування хімічних пестицидів.


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 07-08 (18)' 2011

Add your comment

Your name:
Your email:
Comment: