Лікування черемхою

Share on Facebook

 

Черемха росте по берегах річок, в прирічкових лісах, у чагарникових заростях, по лісових узліссях і на полях з близькими підгрунтовими водами.  


черемхаУ деяких районах введена в культуру. Висушені плоди черемхи повинні бути чорно-матового кольору, іноді з червонуватим відтінком плодів і плодоніжок. За формою вони округло-видовжені або грушоподібні, часто деформовані, на верхівці загострені, зморшкуваті. Складки зморшок при зберіганні часто покриваються білим нальотом викристалізувавшимся цукром. Запаху плоди не мають, смак — терпкий, кислуватий.

В якості лікарської сировини найчастіше використовують плоди черемхи, які збирають у міру дозрівання і сушать у сушарках або печах при температурі 70-80 | С. У народній медицині використовуються також квітки, кора і листя. Квітки збирають під час цвітіння і сушать у тіні під навісом. Заготовляють листя на початку літа, сушать у тіні або на добре провітрюваному горищі, розкладаючи тонким шаром і часто перевертаючи. Кору заготовляють навесні. Її підв‘ялюють на сонці і досушують у сушарках при температурі 60-70 | С. Листя і квітки зберігають у мішках або закритій тарі протягом року, а плоди і кору 3-5 років. У плодах містяться дубильні речовини, яблучна і лимонна кислоти, цукор, глікозид, амігдалин, в листі — аскорбінова кислота, в корі — дубильні речовини, глікозид, прулауразін, амігдалин. У всіх тканинах рослини містяться фітонциди, під дією яких гинуть не тільки багато мікробів, а й комахи, каротин, різні мінеральні елементи, у тому числі такі рідкісні, як молібден, стронцій, титан.

Плоди черемхи застосовуються у вигляді відвару або настою як терпкий засіб при проносах. На 1 склянку води беруть 10 г плодів. Приймають по 1/2 склянки два-три рази на день. Так само використовуються плоди і в народній медицині. Але тут застосовують і інші частини рослини.

Відвар кори черемхи має сечогінні і потогінні властивості. Його готують з 5 г сухої подрібненої кори і 1 склянки води. Після п’ятнадцятихвилинного кип‘ятіння відвар проціджують і приймають по чайній ложці тричі на день. Листя у вигляді чаю або водного настою приймають при запальних захворюваннях легень і бронхів, а також, як і плоди, як в’язкий засіб. Настої листя використовуються зовнішньо для полоскань слизових оболонок порожнини рота. Водний настій квіток черемхи застосовується для примочок при запальних захворюваннях слизових оболонок очей.

З кори черемхи готують відвар для полегшення ревматичних і подагричних болів. Для зняття головного болю можна скористатися відваром кори черемхи. Готують його так: 10 г сухої подрібненої сировини кип‘ятять на водяній бані в 1 склянці води протягом півгодини, потім його проціджують, віджимають і доводять до початкового об’єму кип‘яченою водою. Приймають по 1/3 склянки 3 рази на день до їди.

В як тонізуючий і заспокійливий засіб при захворюваннях серця користуються відваром кори черемхи, але готують його інакше: 10 г сухої подрібненої сировини кип’ятять 30 хвилин у склянці води, проціджують в гарячому вигляді, остуджують і доводять об‘єм до початкового. П’ють по 1/3 склянки 3 рази на день.

При гангрені кінцівок застосовують настій квіток черемхи: 1 столову ложку сухої сировини настоюють протягом 30 хвилин на 1 склянці окропу, після чого проціджують. Приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день до їди.

Відвар кори черемхи показаний при захворюваннях і спазмах шлунка. Готують його так:10 г сухої подрібненої сировини кип'ятять на водяній бані в 1 склянці води протягом 30 хвилин, проціджують гарячим, віджимають і доводять обсяг до початкового.

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: