Далай-лама благословив органічний рух у Тибеті

Share on Facebook

Далай Лама, органічний рух в Тибеті

«Мир і збереження життя на землі, як ми знаємо, перебувають під загрозою внаслідок діяльності людини, яка часто забуває про гуманність. Знищення природи та природних ресурсів є результатом зневаги, жадібності та браку поваги до життя на Землі».

Далай-лама

 

«Людство й досі існує, тому ми повинні подбати про майбутні покоління: життя в чистому навколишньому середовищі – одне з прав людини, як і будь-яке інше. Тому всі ми повинні відчувати відповідальність стосовно інших – подбати про збереження здорового довкілля, якщо не здоровішого за те, яким його побачили ми», – проповідує Далай-лама.

Перебуваючи на «даху світу», тибетці першими відчувають на собі те, що ми зробили з нашою планетою. Глобальне потепління спричинює танення льодовиків у горах, наповнюючи озера та змінюючи вологість клімату. Такі умови не придатні для виживання рослинного світу та людей загалом. Науковці стверджують, що, дуже ймовірно, льодовики в Гімалаях зникнуть уже до 2035 року. Тому необхідно серйозно задуматися над тим, що можна зробити, аби допомогти тибетцям і кожній живій істоті на планеті.

Інтенсивний обробіток полів у поселеннях Тибету протягом останніх 40 років мав негативні наслідки: горизонт ґрунтових вод перетворився на болото, що спричинило багато екологічних проблем.

Зважаючи на згадані проблеми, духовний наставник Далай-лама звернувся до свого народу, проповідуючи органічне землеробство. У відповідь уряд Тибету, не гаючи часу, прислухався до порад Далай-лами і підписав офіційний указ, яким зобов’язав усі поселення регіону цілковито відмовитися від використання пестицидів та будь-яких синтетичних добрив. Починаючи від 2002 р. фермери Тибету дотримуються вищезгаданого указу, ставши справжніми фахівцями в галузі органічного землеробства.

У рамках комплексної програми розвитку ще до 2007 р. було витрачено 25 млн. дол. США на органічні добрива, повідомив офіційний представник тибетського уряду, очолюваного Далай-ламою.

«Перехід до органічного сільського господарства – єдиний вибір, який не суперечить тибетським принципам», – пояснює Еліза дель Веккіо, представниця громадської організації Cospe, що впроваджує проект розвитку органічного землеробства в тибетських поселеннях.

Місцеві громади мають намір створити та підтримувати традиційні системи господарювання, а також надати молодим людям нові можливості для розвитку й закликають їх залишитися та розвивати рідний край, а не шукати своєї долі за кордоном.

Основна мета переходу до органічних методів господарювання – збереження та захист самобутності поселень тибетців як останнього оплоту місцевої культури й традицій.

«Органічне землеробство – екологічно безпечне, сприяє поліпшенню якості життя для майбутніх поколінь», – розповідає Тензін Єга з Федерації тибетських кооперативів. Нині приблизно 25 поселень з населенням 62 тис. чол. працюють, щоб забезпечити продовольчу самодостатність, проте ця мета доволі непроста.

«На сьогодні вирощену продукцію здебільшого споживають члени фермерських сімей, надлишок продовольства продають усередині місцевої громади. Однак, збільшивши посівні площі, ми мали б змогу прогодувати всіх тибетців, що живуть в Індії». Однак, стверджує пан Єга, є й інша перевага: «Існує великий світовий потенційний ринок органічних продуктів». Необхідні великі інвестиції, аби стати конкурентоспроможними, проте вже нині тибетці беруть участь в органічних ярмарках, базарах і фестивалях по всій території Індії (не тільки заради просування своїх товарів, а й щоб дістати відповідний досвід).

Одна з основних проблем фермерів – брак навичок. Вони не мали жодних знань про органічне землеробство, технології, знаряддя праці. Але практичний досвід, набутий тепер, дасть їм змогу розширити виробництво без особливих ускладнень.

Тибетські фермери нині вирощують ряд сільськогосподарських культур, в т. ч. пшеницю, рис, кукурудзу, льон, різноманітні бобові.

 


 

Його Святість Далай-лама XIV (Нгагванг Ловзанг Тенцзін Г’ямцхо, 06.07.1935) –духовний лідер буддистів Тибету, Бурятії, Монголії, Калмикії, Туви та ін. Піднесений до сану у Лхасі в 1940 р. Проповідує мир та моральні принципи, буддистську філософію; пропагує мирне й ненасильницьке розв’язання міжнародних і внутрішньонаціональних конфліктів; захищає права людини.

Далай-лама XIV першим з Далай-лам став подорожувати на Захід, куди прагне поширити буддійське вчення та заохотити західний світ до етичної й міжконфесійної злагоди.

За духовну, просвітницьку та політичну діяльність Далай-ламу XIV було удостоєно численних нагород. У 1989 р. йому присуджено Нобелівську премію миру. У 2006 р. він дістав звання почесного громадянина України, а також нагороджений золотою медаллю Конгресу США.

Окрім своєї духовної та політичної діяльності, Далай-лама все частіше висловлює стурбованість щодо розв’язання екологічних проблем: «На глобальному рівні проблема екології постала дуже гостро. Це чудово, що деякі держави ставляться до цього досить серйозно. Планета Земля – наш єдиний дім. Коли щось піде не так у рамках нинішнього покоління, то нащадки зіткнуться з настільки серйозними проблемами, які вже не піддаватимуться контролю людини. Тому вже сьогодні екологія має стати частиною нашого повсякденного життя».


 

Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 01-02 (05)' 2010

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: