Тварини в органічному господарюванні

Share on Facebook


Тварини в органічному господарстві

(на основі Постанов Ради ЄС 834/2007, 889/2008, 1235/2008 щодо органічного сільського господарства)

 Ерік Майлі,

Дослідний інститут з органічного сільського господарства FiBL (Швейцарія)

  

Загальні вимоги

Положення ЄС щодо органічного сільського господарства охоплюють діапазон неперероблених сільськогосподарських культур і тваринницької продукції, а також переробленої рослинницької для споживання та годівлі тварин. Поставлено за мету узгодження з природними циклами та біологічними системами через ґрунт, рослин і тварин в усьому виробництві загалом. Деякі речі категорично заборонено: використання хімічно синтезованої сировини, генетично модифікованих організмів, гормонів та опромінення. Зазвичай усе господарство має переходити на органічне виробництво. Якщо запроваджено роздільний принцип виробництва, блоки мають бути чітко відокремленими. Перехідний період господарства до органічного виробництва становить два роки. Максимально дозволена кількість азоту на одній фермі не повинна перевищувати 170 кг/га тварин, що умовно дорівнює двом коровам на один гектар.

 

Загальні принципи для утримування тварин в органічному сільському господарстві

Будь-які відносини людей з тваринами мають ґрунтуватися винятково на повазі. Кожна домашня тварина – чутлива й унікальна істота. Особливо домашня, адже цілковито залежить від людей. Ми мусимо турбуватися про них і нести велику відповідальність. Догляд за домашніми тваринами, зокрема, відображає наше етичне ставлення до природи.

 

Найважливіша мета тваринництва в органічному господарюванні – профілактичний і цілісний підхід до здоров’я сільськогосподарських тварин. Це закладає підґрунтя для високоякісної тваринницької продукції в циклі багатофункціонального органічного господарства.

 

Виробництво такої продукції – невід’ємна частина органічного господарства. Безземельне утримування тварин не дозволено. У всіх тварин у господарстві має бути доступ до вільного вигулу. Чисельність їх обмежена еквівалентом 170 кг азоту/гектар. Тварин екстенсивного утримування можна випасати на землі органічного господарства. А органічних – на землі екстенсивного неорганічного господарства чи звичайній.

 

Перехід тварин

Якщо господарство переходить на органічний вид господарювання чи мусить купувати звичайних тварин, то перехідний період становитиме: 6 тижнів – для курей-несучок, 10 тижнів – для м’ясних птахів, 6 місяців – для овець, кіз, свиней і молочних тварин та 12 місяців – для коней, великої рогатої худоби, буйволів і бізонів.

 

Зазвичай тварини походять з органічних господарств. Кожне з них повинне насамперед використовувати адаптовані породи, які можуть пристосуватися до їхнього середовища. Задля розведення дозволено закупівлю неорганічних самців. Для збільшення поголів’я або з огляду на особливі обмеження дозволено закуповувати самиць з неорганічних господарств (10% – для великої рогатої худоби чи 20% – для свиней, овець і кіз).

 

Корм для органічних тварин

До 2011 р. усі корми для таких тварин мають бути органічними. Всіх ссавців на господарстві слід вигодовувати на натуральному молоці: велику рогату худобу, буйволів та зубрів – протягом принаймні 3 місяців, овець і кіз – 45 днів, а свиней – упродовж 40 днів. Примусові методи вигодовування категорично заборонено. Раціон травоїдних тварин має містити щонайменше 60% грубого корму. Годівля тварин не повинна конкурувати з їжею, яку споживають люди. Передусім корм треба використовувати для годівлі тварин і дотримуватися закритого циклу в господарстві. Придбані органічні корми використовуються задля доповнення власних та збалансування дієти для тварин.

Основними тваринами на органічних господарствах мають бути жуйні. Вони перетворюють траву на високоякісні продукти для людей. Люди, звісно, не можуть використовувати траву як їжу. Виробництво молока – найефективніший спосіб перетворення трав’яного білку й енергії на їжу. Свиней та домашню птицю слід розводити як додаток до жуйних тварин і заради подальшого використання побічних продуктів виробництва їжі для людей. Інакше свині та птиця будуть прямими конкурентами за людські харчі, якщо їх здебільшого відгодовувати зерном чи соєю.

 

Профілактика захворювань та ветеринарне лікування

В органічному господарюванні основний принцип здоров’я тварин: «Запобігання краще, ніж лікування». Тому всі заходи та рекомендації щодо розведення, тваринництва та годівлі спрямовані на підтримання здоров’я тварин і мінімізацію стресу. Якщо худоба чимось хворіє, в лікуванні слід використовувати насамперед фітотерапевтичні речовини та гомеопатичні препарати. Застосування хімічно синтезованих алопатичних ветеринарних лікувальних препаратів чи антибіотиків дозволено лише за призначенням ветеринара. Якщо здійснено понад 2 лікування із застосуванням хімічно синтезованих алопатичних ветеринарних препаратів, продукцію необхідно маркувати як звичайну. Потрібно вести ретельні записи всіх видів застосованого лікування. Термін утримання вдвічі перевищує визначений законодавчо, або принаймні 48 годин. Заборонено застосовувати речовини, які стимулюють ріст, чи гормони, завдяки яким контролюють розмноження.

 

Розведення тварин та управління тваринництвом

Мета органічного сільського господарства – розводити продуктивних та адаптованих тварин в його екологічних і кліматичних межах. Породи мусять пристосовуватися до місцевих умов. Перевагу віддають природному способові розведення, хоча прийнятне й штучне запліднення тварин. Системи розведення мають допускати розмноження тварин без участі людини. Використання технології перенесення ембріонів та клонування заборонено. До 2013 р. прив’язний спосіб утримування тварин заборонено, окрім невеликих господарств (до 30 голів корів, зокрема й телят). Тому всіх тварин треба утримувати неприв’язаними й забезпечувати їм доступ до відкритих пасовищ.

 

Зоотехнічні засоби

Загалом калічити тварин заборонено. Задля безпеки та з дозволу інспекційного органу дозволено такі заходи: обрізання хвоста, видалення ріг, кільцювання, стерилізація. Кастрацію допущено заради підтримання якості продукції та традиційного виробництва. Всі заходи має здійснювати кваліфікований персонал і за досягнення найбільш доречного віку, аби мінімізувати страждання тварин.

 

Місця для вільного вигулу та утримування тварин

Всі тварини в органічних господарствах мають бути забезпечені достатнім простором для вільних рухів, свіжим повітрям, водою, кормом та денним світлом. У них має бути достатньо місця для відпочинку та укриття. Домашнім стадним тваринам на фермі необхідні можливості підтримувати соціальну структуру, тому відокремлене утримування їх заборонено. Система безземельного утримування – також. Травоїдним тваринам необхідний доступ до пасовища, щоразу за сприятливих умов. Кінцева фаза відгодівлі може відбуватися в приміщенні в останню 1/5 частину життя. Слід також створити сухі та добре ізольовані місця для яйцекладки. Мінімальні розміри внутрішніх і зовнішніх приміщень зазначені в Додатку VIII Положення ЄС. Густота тварин на пасовищах має бути достатньо низькою, щоб запобігти надмірному їх випасові. Птахів потрібно розміщувати на відкритому повітрі, утримування в клітках неприйнятне. Визначено й особливу густоту посадки та вік для забою. Водоплавним птахам треба забезпечувати за належних умов доступ до струмків чи озер.

 

Органічні тварини в Україні

Потенціал тваринництва в Україні дещо вищий середнього. Родючий ґрунт – добра основа для сівозмін. Переважно травоїдні тварини найбільше підходять для паузи обробки при сівозміні конюшиною, їх використовують, аби дістати високоякісну продукцію та тверді й рідкі органічні добрива для сільськогосподарських культур. Системи малих внесень з адаптованими породами корів для виробництва молока й м’яса та випасання тварин повинна заохочувати держава. Такий вид виробництва допоможе зменшити витрати на робочу силу й техніку.

 

Потрібно здійснити великий обсяг робіт в органічному тваринництві, головно в органічних молочних і м’ясних господарствах. Наполеглива праця дасть змогу реалізувати величезний потенціал українського органічного сільського господарства.


Цю та інші статті Ви можете знайти на сторінках журналу "ORGANIC UA" 04' 2009

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: