Зимовий Компост: чи можливо приготувати органічні добрива в мороз?

Share on Facebook

 

Мороз за вікном сповільнює процес утворення компосту, проте навіть за таких погодних умов можна підтримувати тепло всередині компостної купи, а отже, зберегти життєдіяльність мікроорганізмів, які перетворюють відходи на якісне добриво.


33

Усвідомлення того, що життя у компостній купі не припиняється навіть узимку, гріє серце кожного органічного садівника. Адже він знає, що коли настане весна, партія свіжого компосту вже буде готовою для використання у новому дачному сезоні. Підказки «ORGANIC UA» допоможуть вам плідно використати зимовий час та приготувати якісний компост.

 

Управління мікроорганізмами

Навіть узимку життя у компостній купі продовжується, мікроекосистема знаходиться у постійному русі. Основу компостування становлять саме мікроорганізми (бактерії, гриби, актиноміцети), які й спричиняють розкладання компостного матеріалу. Процес діяльності цих мікроорганізмів є езотермічним, що означає, що тепло є лише субпродуктом компостування, а не тим елементом, без якого процес розкладання компостних матеріалів стає взагалі неможливим. Коли температура повітря знижується, метаболізм мікроорганізмів сповільнюється, проте не припиняється. Взимку ваше завдання полягає в тому, щоб створити ідеальні умови існування мікробів.

 

Харчування для мікробів

Мікроби, як і будь-які живі істоти, потребують збалансованої дієти, багатої на азот і вуглець (зелені та коричневі рослинні рештки). Кухонні відходи, як наприклад, від овочів та фруктів, кавова гуща, рештки кімнатних рослин – надзвичайно багаті на азот. У компост також можна додати яєчну шкаралупу і навіть таке побутове сміття, як паперові серветки, подрібнені картонні коробки та прочитані газети. Послід курей чи кроликів є гарним джерелом теплогенеруючого азоту. Якщо у вас немає доступу до такого виду азоту, додайте до компостної купи гранули люцерни, які можна знайти в зоомагазині як корм для кроликів. Багатими на вуглець є солома, опале листя, тирса. До того ж до компосту можна додати попіл з каміну, плити чи мангалу, підвищивши вміст кальцію, фосфору та калію у готовому компості.

 

Розмір компостних матеріалів

Узимку варто допомогти млявим мікроорганізмам краще та ефективніше працювати – перед закладанням до компостної купи зелені та коричневі матеріали варто подрібнити. Рекомендований розмір подрібнених матеріалів – шматочки не більші за 5 см. Таким чином купа вийде більш щільною, а зверху дрібні рештки утворять рівне покриття на кшталт ковдри, яка дозволить купі рівномірно прогріватись і тримати тепло всередині, не дозволяючи проникати морозному повітрю.

 

Правильне закладання купи

У теплу пору року ви можете просто додавати до купи рослинні рештки для компостування у міру їх наявності, не звертаючи увагу на послідовність зелених та коричневих, сухих та мокрих шарів. Проте взимку варто не поспішати, а чітко слідувати рекомендаціям і викладати шар коричневого матеріалу на шар зеленого. Техніка закладання компостної купи шарами допоможе зберегти тепло й азот усередині, пришвидшуючи тим самим процес компостування.

 

Волога

Зимові холодні вітри та низька вологість повітря можуть призвести до того, що ваша компостна купа втратить усю вологу. Але мікроби потребують вологого середовища для своєї життєдіяльності. Під час відлиг поливайте компостну купу теплою водою – не заливайте її, просто злегка зволожте.

 

Свіже повітря

Доступ повітря – ще один важливий елемент компостування. У теплу погоду кращим способом забезпечити мікроорганізми киснем є перегортання шарів компосту чи їх ворушіння. Але взимку важливіше якомога менше ворушити купу, щоб не пошкодити щільний ізолюючий шар, який тримає тепло всередині. Почекайте з ворушінням до весни.

 

Зовнішні ізолятори

Поки мікроби працюють усередині купи, аби перетворити відходи на якісні добрива, ви можете допомогти їм іззовні:

-    Сонячна енергія – у районах, де зима затяжна та холодна, розміщуйте компостну купу на відкритому сонці, уникаючи тіні.

-  Снігове покриття – шар снігу захистить компост від глибокого промерзання, проте занадто багато снігу може затримати відтавання та прогрівання купи навесні. Сніговий покрив залиште на купі, до якої ви не збираєтесь додавати нові матеріали; коли ж ви маєте намір додати новий шар рослинних решток, зніміть зверху сніговий покрив.

-    Брезентове покриття – полотняний чи пластиковий брезент захистить компостну купу від втрати тепла та вологи краще, ніж снігове покриття. Не забувайте лише періодично зволожувати купу, обмеживши природний доступ вологи.

-   Солом’яна подушка – розкладіть тюки соломи навколо компостної купи, створивши захисний шар від холодного вітру та морозу.

-  Глибока траншея – викопайте траншею чи яму та викладіть у неї компостні матеріали, використавши ґрунт та його накопичене тепло як ізоляційну захисну зону.

 

ГЕРМЕТИЧНИЙ САДОВИЙ КОМПОСТ ВЛАСНИМИ РУКАМИ

1. Використовуючи дуже гострий ніж, обережно зріжте дно пластикового сміттєвого контейнера.

2. Для вентиляції на боках контейнера на відстані 15-30 см від кришки просвердліть отвори.

3. У ґрунті викопайте яму глибиною 30 см та розмістіть у ній контейнер.

4. Ізолюйте надземну частину контейнера тюками з соломи, заповнивши щілини сухим листям.

5. На дно контейнера викладіть кілька совків ґрунту чи готового компосту, а далі наповнюйте контейнер почергово зеленими та коричневими рештками у міру доступності. Кришку завжди тримайте щільно закритою.

 

Цю та інші статті читайте на сторінках Всеукраїнського органік журналу "ORGANIC UA" 01-02 (22)' 2012

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Ваша адреса електронної пошти:
Коментар: